کد خبر : 61971 یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 - 19:05:29
دانشگاه‌های-اصفهان-در-میان-برترین‌های-جهان-از-نگاه-تایمز

دانشگاه‌های اصفهان در میان برترین‌های جهان از نگاه تایمز

در تازه‌ترین رتبه‌بندی تایمز از میان بیش از یکهزار و 250 دانشگاه از 86 کشور جهان نام سه دانشگاه اصفهان، کاشان و صنعتی اصفهان می‌درخشد
به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا،این محاسبات توسط شرکت خدمات حرفه ای پرایس واتر هاوس کوپرز (PWC) انجام شده است که تنها رتبه بندی دانشگاه‌های جهان است که به بررسی کامل و مستقل می پردازد.
 
محاسبه امتیازات هر دانشگاه در این رتبه بندی از طریق سه منبع اطلاعاتی داده‌های ارسالی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی که به صورت خود اظهاری جمع آوری می‌شوند، داده‌های حاصل از نظرسنجی شهرت توسط متخصصین آموزش عالی و اطلاعات تولیدات علمی موسسات آموزش عالی نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس جمع آوری شده است. 
 
ایران از سال 2012 با یک دانشگاه در این رتبه بندی حضور داشته و هر سال با افزایش دانشگاه در این نظام رتبه بندی حضور داشته است. در سال 2019، تعداد 29 دانشگاه از ایران شامل دانشگاه‌های صنعتی نوشیروانی بابل، اصفهان، صنعتی امیرکبیر، خواجه نصیرالدین طوسی، کاشان، مازندران، علم و صنعت، شهید بهشتی، صنعتی اصفهان، علوم پزشکی شهید بهشتی، شیراز، علوم پزشکی مشهد، الزهرا، صنعتی شریف، صنعتی شیراز، بیرجند، تبریز، خوارزمی، تهران، باهنر کرمان، علوم پزکی تهران، شاهرود، شهید مدنی آذربایجان، فردوسی مشهد، یزد، گیلان، علوم پزشکی ایران و ارومیه هستند.
 
در این رتبه بندی 13 شاخص عملکرد تدریس، تحقیق، انتقال دانش و چشم انداز بین المللی در نظر گرفته شده است. دانشگاه های کاشان، علوم پزشکی مشهد و صنعتی شیراز برای نخستین بار در این رتبه بندی قرار گرفته اند.
 
بنا به اعلام روابط عمومی دانشگاه کاشان، این دانشگاه در نخستین دوره حضورش در این نظام رتبه‌بندی، رتبه 99 آسیا، رتبه چهار در میان دانشگاه‌های کشور و رتبه نخست در میان دانشگاه‌های جامع کشور را کسب کرد.
 
در رتبه بندی 2019 تایمز، رتبه‌های اول تا سوم متعلق به دانشگاه‌های آکسفورد، کمبریج و استنفورد است. در بین 10 دانشگاه برتر جهان سه دانشگاه از انگلستان و هفت دانشگاه از ایالات متحده آمریکا هستند. ایران در بین کشورهای اسلامی به لحاظ بیشترین تعداد حضور با 29 دانشگاه رتبه نخست را کسب کرده است. کشورهای ترکیه، مصر و مالزی به ترتیب با 23، 19 و 11 دانشگاه در رتبه های بعدی قرار می گیرند. در مجموع در بین کشورهای اسلامی تنها 11 دانشگاه رتبه زیر 500 داشته اند. به طور کلی 86 کشور از جمله عراق، جامائیکا، نپال، تانزانیا و قزاقستان برای نخستین بار در این رتبه بندی قرار دارند.
 
دانشگاه ییل از جایگاه 12 در رتبه هشتم قرار گرفته و ETH Zurich  سوئیس از این گروه خارج شده است و از رتبه 10 به 11 سقوط کرده است.
 
دانشگاه Tsinghua چین در حال حاضر دانشگاه برتر در آسیا است. دانشگاه ملی سنگاپور و دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ به ترتیب رتبه دوم و سوم را دارند.
 
خبرهای خوبی برای فرانسه وجود دارد که برای نخستین بار از سال 2011 تاکنون 50 دانشگاه برتر از این کشور در این فهرست قرار گرفته است، در حالی که تعداد دانشگاه برتر در ایتالیا، اسپانیا و کانادا افزایش یافته است.
 
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

مطالب مرتبط