کد خبر : 61899 سه شنبه 03 اردیبهشت 1398 - 09:58:42
-تولید-هوشمندانه-کیت-تشخیص-سرطان-گردنه-رحم-یا-HPV-در-ایران-حرکت-به-سمت-تولید-داروهای-نوترکیب

مدیرعامل شرکت دانش بنیان یاخته فناور

تولید هوشمندانه کیت تشخیص سرطان گردنه رحم یا HPV در ایران/ حرکت به سمت تولید داروهای نوترکیب

سیناپرس: طوسی زاده گفت: تولید کیت تشخیص سرطان گردنه رحم یا HPV با فرمولاسیونی است که تقریبا برای اولین بار در ایران انجام شده است

بهناز طوسی زاده، مدیرعامل شرکت دانش بنیان یاخته فناور  از جمله شرکت های دانش بنیان موفق در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «سینا پرس»در اصفهان با اشاره به تاسیس شرکت دانش بنیان یاخته فناور بر اساس تولید کیت های آزمایشگاهی و محصوبات بیوتکنولوژی در سال 95 اظهار کرد: شرکت یاخته فناور به تولید مواد اولیه کارخانجات داروسازی، کیت های تشخیصی مانند کیت هایی که در آزمایشگاه های تشخیص قند، تیروئید، چربی و ... استفاده می شود و حتی برخی مواد یا محلول هایی که با آن می توان بیماری ها را تشخیص داد می پردازد.
وی در خصوص مهم ترین محصول این شرکت، گفت: کیت تشخیص سرطان گردنه رحم یا HPV که صحبت کردن درباره آن در این روزها نقل محافل شده، مهمترین محصول ما است و طبق فرمولاسیونی است که تقریبا برای اولین بار در ایران انجام شده و ما امروز به بعضی نقاط جهان صادرات داریم.
وی بیان کرد: ما با محیط های کشت سلولی و به طور کلی با انسان و سلول های انسانی سر و کار خواهیم داشت و محصولات دیگری هم نظیر محیط های کشت سلول های انسانی برای ناباروری یا سلول های بنیادی نیز داریم.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان یاخته فناور تصریح داد: در محلولی که ما تولید کردیم سلول انسانی ریخته می شود و پس از آن سرطان توسط پزشک تشخیص داده می شود.
طوسی زاده ابراز کرد: علاوه بر سلول دهانه رحم سلول های دیگر بدن را نیز می توان در این محلول نگهداری کرد مثلا نمونه از سلول سینه را می توان در محلول نگهداری و برای تشخیص پاتولوژی ارسال کرد.
این محقق اضافه کرد: کیتی که برای اولین بار در ایران تولید شده کد آیسیک نداشته و توسط لنفوسیت های بی انسانی تولید می شود و نامش لنفوبلاستوئید است نیز از دیگر محصولات ما بوده که دو نوع مشابه خارجی یک نوع مشابه داخلی دارد اما طبق نظرسنجی های صورت گرفته در بازار، محصول ما مقبول تر واقع شده که شاید به خاطر نوع فرمولاسیون آن باشد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان یاخته فناور در خصوص مزایای محصولات این شرکت نسبت به رقبای خارجی و داخلی عنوان کرد: مزیت آن نسبت به مشابه خارجی قیمت آن است که اصلا قابل مقایسه نیست؛ علاوه بر آن در مشابه خارجی باید سه نوع محلول را مخلوط کنند تا بتوانند بیماری را تشخیص دهند اما ما آن را تک محلوله کردیم و دیگر نیازی به مخلوط کردن پیچیده آن نیست.
وی اضافه کرد: مهمترین مزیت این محصول نسبت به رقبای داخلی هم بحث قیمت و کیفیت است، علاوه بر آن محصولات ما از نظر بسته بندی زیبا، خدمات پس از فروش و ... نیز برترند.
طوسی زاده در ادامه پیرامون چشم انداز شرکت اذعان کرد: در حال حاضر شرکت ما در مرحله نیمه صنعتی است و لذا قصد داریم کارخانه ای با متراژ بیش از هزار متر خریداری کنیم تا این محصول را به تولید انبوه رسانده و جایگاه صنعتی پیدا کنیم و پس از آن سه محصول خاص پرفروش که تاکنون در کشور تولید نشده و وارداتی بوده را تولید کنیم؛ همچنین قصد داریم تا 5 الی 10 سال آینده به سمت داروسازی برویم و داروهای نوترکیب تولید کنیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر مصرف این سه محصول زیاد و قیمت ها بالا است و قصد داریم به سمت تولید آن ها برویم که هزینه بر است؛ متاسفانه مشکلات زیاد است و  حمایت ها واقعی نیست و شعاری است به طوری که برای گرفتن یک وام هزاران مانع هست.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان یاخته فناور در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون سرمایه اولیه برای شروع کار اذعان کرد: ما کار خود را با یک میلیون تومان شروع کردیم و سهام دار برایمان ارزشی نداشت، در ابتدا با کمبود نقدینگی مواجه بودیم که شهرک علمی تحقیقاتی به ما کمک کرد؛ از طرف ریاست جمهوری کمتر مورد حمایت قرار گرفتیم و بیشتر شعاری بود، اما صندوق پژوهش و فناوری اصفهان در این زمینه به ما بسیار کمک کرد، برای خود آزمایشگاه جدا ایجاد کردیم و تنها شرکتی بودیم که از ازمایشگاه شهرک استفاده نکرده است.
طوسی زاده ادامه داد: در حال حاضر 5 نفر نیروی بیمه شده تمام وقت و 3 نفر نیروی نیمه وقت در شرکت ما مشغول به کارند همچنین حدود 100 نفر نیرو به عنوان عامل یا نماینده فروش در آزمایشگاه های تشخیص طبی، متخصصان زنان، داروخانه ها و بیمارستان ها و مراکز درمانی نیز مشغول به کارند.
وی خاطر نشان کرد: به جرات می توان گفت محصولات ما در 80 درصد مراکز شهر اصفهان و بسیاری از شهرهای کشور استفاده می شود.
انتهای پیام

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]