کد خبر : 61855 پنج شنبه 22 فروردین 1398 - 12:39:41
کرم‌های-ضدآفتاب-از-سرطان-پوست-جلوگیری-می‌کنند

کرم‌های ضدآفتاب از سرطان پوست جلوگیری می‌کنند

در نتیجه این تحقیق آنها دریافتند که در افرادی که از مرطوب‌کننده حاوی ضدآفتاب استفاده می‌کنند ۱۷ درصد از پوست آسیب‌پذیر است.

یک مطالعه جدید نشان مي‌دهد که عدم استفاده از مرطوب‌کننده‌هایی درست و صورت که فاکتور ضدآفتاب (SPF) دارند، به وصژه در اطراف ناحیه چشم، می‌تواند افراد را در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار دهد. 

محققان دریافته‌اند که تفاوت‌هایی در شیوه‌های استفاده مردم از مرطوب‌کننده‌های ضدآفتاب و سان‌اسکرین‌ها وجود دارد. هرچه میزان استفاده از ضدآفتاب، به ویژه در نواحی پلک‌ها کاهش پیدا کند، پوست نازک‌تر و نسبت به سرطان آسیب‌پذیرتر می‌شود.

خاصیت ضدسرطانی کرم‌های ضدآفتاب چگونه است؟

محققان می‌گویند در خصوص پلک‌های استفاده از عینک‌های آفتابی که فیلتر ماوراء بنفش دارند می‌تواند آسیب های وارد شده به این نواحی را جبران کند.

بسیاری از مرطوب‌کننده‌های موجود در بازار بین ۳۰ تا ۵۰ درصد حاوی ضدآفتاب هستند که تقریبا به همین نسبت در سان‌اسکرین‌های سنتی نیز وجود دارد. متخصصان می‌گویند اگر قرار باشد در فصل تابستان به مدت طولانی در بیرون از خانه به سرببرید، مرطوب‌کننده‌ها جایگزین مناسبی برای سان‌اسکرین‌ها به شمار نمی‌روند.

یک تیم مطالعاتی از دانشگاه لیورپول، ۸۴ نقر (۶۲ مرد و ۲۲ زن) را مورد مطالعه قرار دادند که همزمان از سان‌اسکرین و مرطوب کننده استفاده می‌کردند. در ادامه با استفاده از دوربین‌های حساس به فرابنفش از پوست آنها عکس‌برداری انجام شد. تصاویر نشان دادند که این مواد چگونه پوست را پوشش می‌دهند.

در نتیجه این تحقیق آنها دریافتند که در افرادی که از مرطوب‌کننده حاوی ضدآفتاب استفاده می‌کنند ۱۷ درصد از پوست آسیب‌پذیر است. حال آنکه این مقدار برای استفاده‌کنندگان از سان‌اسکرین ۱۱ درصد است. همچنین مرطوب‌کننده‌ها ۲۱ درصد از نواحی پایینی پلک‌ها را می‌پوشانند، حال آنکه این رقم برای سان‌اسکرین‌ها به ۱۴ درصد کاهش پیدا می‌کند.

آستین مک کورمیک، متخصص پوست و جراح پلاستیک، می‌گوید از آنجا که پوست ناجیه پلک بسیار نازک است، بیشتر احتمال دارد تا در برابر اشعه ماوراء بنفش آسیب‌پذیر باشد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]