کد خبر : 61848 سه شنبه 20 فروردین 1398 - 19:09:21
رادیولوژی-دیجیتال-در-کشور-بومی‌سازی-شد

رادیولوژی دیجیتال در کشور بومی‌سازی شد

دستگاه رادیولوژی دیجیتال در کشور در قالب یک طرح ملی فناوری تولید شد.

به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علی رابط مجری طرح ملی درباره تولید این دستگاه گفت: قسمت های مکانیکی ژنراتور و نرم افزار دستگاه رادیولوژی دیجیتال با تکیه بر دانش فنی متخصصان داخلی در کشور تولید شد.

وی در ادامه گفت: ما برای تولید ژنراتور و نرم افزار دستگاه رادیولوژی دیجیتال در کشور مجوزهای لازم از جمله مجوز استانداردهای ایمنی و الکتریکال را از وزارت بهداشت دریافت کردیم و تولید این محصول را به صورت نمونه اولیه اجرا کرده ایم. 

رابط با اشاره به نمونه اولیه دستگاه رادیولوژی دیجیتال اظهار داشت: نمونه اولیه این دستگاه در یکی از بیمارستان های تهران درحال استفاده است و در گزارش های ارائه شده عملکرد آن مورد رضایت کابران بوده است.

وی همچنین افزود: در حال حاضر سعی بر تولید صنعتی دستگاه رادیولوژی دیجیتال داریم تا به مراکز درمانی خصوصی و دولتی خدمات ارائه کند.

مجری این طرح ملی درباره تفاوت این دستگاه با دستگاه های آنالوگ خاطر نشان کرد : درگذشته تصاویر به صورت آنالوگ ثبت می شدند اما با استفاده از این دستگاه و این سیستم تصاویر به صورت دیجیتال تولید شده و درکامپیوتر ثبت می شود.

رابط با اشاره به اینکه ژنراتور و نرم افزار این دستگاه دیجیتال در کشور بومی سازی شده است گفت : تا پیش از این دستگاه های دیجیتال رادیولوژی گردآوری می شد و هرقطعه این دستگاه ها از یک برند تولید می شد اما ما توانستیم با استفاده از دانش داخلی تولید بخش مکانیکی ژنراتور و نرم افزار دستگاه رادیولوژی دیجیتال را درکشور تولید کنیم.

وی درباره میزان اشتغالزایی ایجاد شده از تولید این دستگاه گفت: درحال حاضر دربخش تحقیق و توسعه این شرکت دانش بنیان به صورت مستقیم بین 10 تا 15 نفر فعال هستند و پس از تولید انبوه و صنعتی این دستگاه برای استفاده مراکز درمانی خصوصی و دولتی میزان نیروی انسانی جذب شده نیز بیشتر خواهد شد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره هدف از تولید این دستگاه بیان کرد: ما به دلیل جلوگیری از خروج ارز و کاهش هزینه ها با به کارگیری دانش فنی نمونه اولیه را تولید کردیم و دربازار عرضه کردیم و قصد داریم تا این دستگاه را برای سازمان ها و مراکز درمانی خصوصی و دولتی تولید مستمر داشته باشیم.

وی درادامه گفت : با اجرای این طرح ملی فناوری ما قادر به تامین بازارهستیم و درصورت دریافت اخذ سفارش می توانیم این محصول را به تولید انبوه برسانیم. 

رابط درباره صادرات این دستگاه دانش بنیان اظهار کرد: از ابتدای تولید این دستگاه ما قصد صادرات این محصول را داشتیم و حالا هم در کشورهای منطقه که خواهان کالای ایرانی هستند قصد صادرات داریم.

مجری این طرح ملی همچنین افزود: ما با تولید کالای داخلی قصد صرفه جویی ارزی داشتیم اما الان با توجه به نوسان نرخ دلار تولید کنندگان داخلی را با مشکل مواجه کرده اند. 

مجری این طرح ملی درباره دریافت حمایت از مرکز طرح های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: ما حمایت هایی را درقالب تسهیلات و برای رشد و توسعه فناوری و پیگیری جهت اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح در جهت تولید کالای داخلی داشته ایم اما با توجه به مشکلات موجود برای تولید کنندگان و پیمانکاران نیاز به حمایت های دیگری از جمله اخذ سفارشات برای تولیدات دانش بنیان است .

وی درادامه گفت: با توجه به اینکه ما در زمینه تجهیزات تصویربرداری سابقه فعالیت طولانی مدت داریم و بعد از واردات به مونتاژ قطعات در کشور و درحال حاضربه تولیدژنراتور و نرم افزار  دستگاه تصویربرداری دیجیتال رسیده ایم.

کلید واژه ها: علمی دانشگاهی - علم وفناوری -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]