کد خبر : 61843 سه شنبه 20 فروردین 1398 - 18:49:47
فقیر-زندگی-کردن-عملکرد-مغز-کودکان-را-کاهش-می‌دهد

فقیر زندگی کردن عملکرد مغز کودکان را کاهش می‌دهد

پروفسور جان اسپنسر، از مدرسه فیزیولوژی امارات متحده عربی، می‌گوید: «همه‌ ساله ۲۵۰ میلیون کودک در کشورهایی کم‌درآمد و با درآمد متوسط موفق به دستیابی به پتانسیل‌های رشد خود نمی‌شوند.

بر اساس یافته‌های جدید محققان دانشگاه آنجلیای شرقی، کودکانی که در فقر به دنیا می‌آیند تفاوت‌های چشمگیری را در عملکرد اولیه مغز نشان می‌دهند. این پژوهشگران عملکرد مغز کودکان چهارماهه تا چهار ساله را در مناطق روستایی هند مورد مطالعه قرار داده‌اند.

به نقل مدیکال‌اکسپرس، این محققان دریافته‌اند که کودکانی که در خانواده‌هایی با درآمد کم به دنیا می‌آیند و همچنین مادرانشان سطح تحصیلات پایینی دارند، فعالیت مغزی ضعیف‌تری دارند و با احتمال بیشتری دچار حواس‌پرتی می‌شوند.

تاثیرات فقر بر عملکرد و رشد مغز در دوران کودکی

پروفسور جان اسپنسر، از مدرسه فیزیولوژی امارات متحده عربی، می‌گوید: «همه‌ ساله ۲۵۰ میلیون کودک در کشورهایی کم‌درآمد و با درآمد متوسط موفق به دستیابی به پتانسیل‌های رشد خود نمی‌شوند. در نتیجه یک نیاز فزاینده برای فهم تاثیر جهانی فقر بر رشد رفتاری و مغزی اولیه بوجود می‌آید.»

نویسنده ارشد این مقاله ادامه می‌دهد: «مطالعه قبلی ما نشان داد که فقر و بدبختی‌ها تاثیر چشمگیری بر رشد مغز دارند و با دور باطل فقر در ارتباط هستند. اما مطالعات اندکی وجود داشت که به عملکرد مغز در رشد اولیه انسان نگاهی بیاندازد.»

پروفسور جان اسپنسر در ادامه افزود: «ما می‌خواستم در مورد رشد عملکرد مغزی کودکانی که با پس زمینه‌های فقیر به دنیا می‌آیند بیشتر بدانیم تا به این پرسش پاسخ دهیم که چرا بسیاری به پتاسیل‌های کامل خود نمی رسند. این مطالعه گامی رو به جلو در راستای تلاش‌های میانجی گرایانه‌ای است که برای ارتقای سلامت اولیه مغز طراحی شده تا بدین وسیله اثرات فقر را بر ان کاهش دهد.»

تیم تحقیقاتی تحت رهبری وی، که محققانی از دانشگاه استرلینگ را شامل می‌شد، مطالعه خود را در اوتار پاردش، یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق هندوستان به انجام رساندند. آنها با استفاده از طیف‌سنجی نزدیک مادون قرمز، فعالیت‌های مغزی ۴۲ کودک چهارماهه تا چهارساله را مورد ارزیابی قرار دادند.

کلید واژه ها: فقر - پزشکی - علم وفناوری -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]