کد خبر : 61831 یکشنبه 18 فروردین 1398 - 18:32:34
محققان-کمبریج:-سیگار-کشیدن-منجر-به-عقیم-شدن-فرزندان-می‌شود

محققان کمبریج: سیگار کشیدن منجر به عقیم شدن فرزندان می‌شود

هایپوکسی در رحم در نتیجه عوامل متعددی به وقوع می‌پیوندد. از این جمله می‌توان به سیگار کشیدن، تشنج پیش آبستنی، چاقی مفرت مادر و زندگی در ارتفاع‌های بالا اشاره کرد.

عدم وجود اکسیژن کافی در رحم، اتفاقی است که درشرایطی نظیر سیگار کشیدن و تشنج بارداری اتفاق می‌افتد. یک مطالعه که توسط محققان دانشگاه کمبریج بر روی موش‌ها انجام گرفته است، نشان می‌دهد این اتفاق می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در باروری فرزندان شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مدیکال اکسپرس، این پژوهش محققان کمبریج نشان می‌دهد قرار گرفتن جنین در معرض هایپوکسی (کمبود اکسیژن) مزمن در جریان رشد و نمو در بارداری به پیری پیشرفته تخمدان‌ها و کمبود تخمک در فرزندان منجر می‌شود.

سیگار کشیدن اختلالات باروری در فرزندان بوجود می آورد

هایپوکسی در رحم در نتیجه عوامل متعددی به وقوع می‌پیوندد. از این جمله می‌توان به سیگار کشیدن، تشنج پیش آبستنی، چاقی مفرت مادر و زندگی در ارتفاع‌های بالا اشاره کرد. پیش از این مشخص شده بود که چنین شرایطی به طور بالقوه در بلند مدت بر سلامت نوزادان اثرگذار است؛ مثلا منجر به افزایش احتمال بروز بیماری‌های قلبی می‌شود.

برای مطالعه اثرات کمبود اکسیژن محققان موش‌های باردار را از روز ششم تا بیستم بارداری‌شان در معرض اکسیژن اندک (۱۳ درصد، در مقایسه با ۲۱ درصد معمول) قرار دادند. آنها سپس مجرای تولید مثلی فرزندان متولد شده از این موش ها را در سن چهار ماهگی مورد ارزیابی قرار دادند.

موش‌ها مدل‌های خوبی برای مطالعه بارداری هستند. به عنوان یک پستاندار بدن و بیولوژی بنیادی آنها شباهت‌های بسیاری با انسان‌ها دارد. اگرچه دوران بارداری و چرخه‌ها زندگی‌ آنها بسیار کوتاه تر از انسان است. همین ویژگی است که آنها را به مدل‌های ایده‌آلی برای مطالعه بارداری و رشد و نمو جنین بدل کرده است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]