کد خبر : 61808 شنبه 03 فروردین 1398 - 12:42:09
شکوفایی-اقتصادی-در-گرو-مهندسی-معکوس-و-حمایت-از-تولیدات-و-صنایع-کشاورزی

شکوفایی اقتصادی در گرو مهندسی معکوس و حمایت از تولیدات و صنایع کشاورزی

محمد درویشی مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان گیلان گفت: از جمله برنامه ما در سال ۱۳۹۸ شناسایی نخبگان و مبتکرین علمی در سطح استان به منظور استفاده و بهره‌گیری از آنان در جهت تولید فناوری‌های روز و متناسب با صنعت روز کشور است.

درویشی با اشاره به اینکه سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان گیلان در سال 1397 برنامه‌های متنوع و پایه‌ای انجام داده است، عنوان کرد: ما در سال 97 چند برنامه علمی کلان داشته‌ایم که تعدادی از آن را در سطح پایگاه‌ها و دیگر مراکز سطح استان خرد کردیم و تعدادی از برنامه‌های علمی را در مرکز استان انجام داده‌ایم. یکی از برنامه‌های ما حمایت از اختراعات و ابداعاتی بود که مخترعین و جوانان ما آن‌ها را به ما معرفی می‌کردند. در این رابطه برنامه بدین شکل بود که ابتدا افرادی که ایده داشتند به ما مراجه می‌کردند و ایده آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گرفت و بعد از اینکه بررسی اولیه انجام می‌شد، بسته به اینکه طرح یا ایده متناسب با وضعیت صنعت روز جامعه باشد یا نباشد، در مورد پذیرش و درنتیجه حمایت از طرح و ایده تصمیم‌گیری می‌شد. در مرحله بعد، مخترع یا مبتکر، ایده و طرح خود را در قالب پروپوزال درمی‌آورد و با تایید چند کارشناس به مرحله تجاری‌سازی می‌رسید. همچنین بعضی از این طرح‌ها و اختراعات بعد از تایید و پذیرش و حمایت ما، به مراکز رشد در استان انتقال داده می‌شد.

وی در ادامه اظهار داشت: در سطح استان چند مرکز رشد داریم که در زمینه‌هایی همچون برق و کشاورزی فعالیت‌های قابل توجهی انجام داده‌اند. می‌توان گفت در زمینه برق اختراعات زیادی ثبت و مورد حمایت قرار گرفته‌است که کمک‌های شایانی به اداره برق در سطح استان شده است و همچنین در زمینه کشاورزی مطالعات زیادی در مورد نشاع برنج انجام گرفته است. همچنین یک خانه نخبگان بسیج داریم که می‌توان نام اتاق فکر را در مورد آن بکار برد که از افراد سرشناس علمی و افراد مبتکر که می‌توان از افکار و طرح‌هایشان در سطح استان استفاده کرد، تشکیل شده است. این افراد برای اشخاصی که در سطح استان تصمیم‌گیری می‌کنند، تصمیم‌ساز هستند. این افراد مسائل مهم استان را از سطح‌های خرد تا کلان رصد کرده و سپس با اولویت‌بندی، آن‌ها را به مرحله اجرا درمی‌آورند.

درویشی با تاکید بر اینکه از مهم‌ترین برنامه‌های سال 1397 در سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان گیلان حمایت از نخبگان و مبتکران استانی و تشویق آن‌ها به ارائه طرح‌ها و دستاوردهایشان بوده است، افزود: یکی دیگر از موضوعاتی که در سطح استان انجام شد، راه‌اندازی پایگاه‌های علمی در سطح استان بوده است. ما 18 پایگاه علمی در سطح استان راه‌اندازی کردیم که 17 پایگاه علمی برادران و 1 پایگاه علمی خواهران را شامل می‌شود. هدف از تاسیس این پایگاه‌ها، کمک به توانمندسازی بسیجیان و شورآفرینی علمی در سطح استان  بوده است. این پایگاه‌ها در راستای هدفمندسازی اوقات فراغت دانش‌آموزان و دانشجویان و رفع مسائل و مشکلات علمی آن‌ها گام بلندی برداشته‌اند.

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان گیلان ادامه داد: از برنامه‌های قابل اشاره در این زمینه کمک به رفع بیسوادی در سطح استان توسط این مراکز بوده است. از دیگر برنامه‌هایی که در این پایگاه‌ها انجام گرفته است، شناسایی نخبگان علمی در سطح شهرستان و پیوند آنان با ما و درنتیجه حمایت ما از این مخترعین و مبتکرین بوده است.

او در رابطه با برنامه‌های موردنظر در سال 1398 اظهار داشت: یکی از ضروریات و مهم‌ترین مسائلی که باید به آن پرداخت، طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، بحث فناوری است. اگر بتوانیم در زمینه فناوری پیشرفت کنیم و این حوزه را توسعه ببخشیم، قطعا در حوزه اقتصادی که دشمن روی آن تمرکز دارد، مشکلی نخواهیم داشت. یکی از راهکارهای توسعه و پیشرفت جامعه و بی تاثیرکردن تحریم‌ها، توجه به حوزه فناوری است. از جمله برنامه ما در سال آینده شناسایی نخبگان و مبتکرین علمی در سطح استان به منظور استفاده و بهره‌گیری از آنان در جهت تولید فناوری‌های روز و متناسب با صنعیت روز کشور است.

وی در پایان به پتانسیل بالای استان گیلان در زمنیه پذیرش دستاوردها و اختراعات در حوزه کشاورزی اشاره کرد و ابراز کرد: باتوجه به اینکه استان گیلان یکی از استان‌های فعال در زمینه کشاورزی است، ما این تعهد را به ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف خواهیم داد که با اجرایی کردن مهندسی معکوس و حمایت از تولیدات کشاورزی و همچنین حمایت از اختراعاتی که در زمینه صنعت کشاورزی انجام می‌گیرد، می‌توانیم شاهد شکوفایی اقتصادی در سطح استان باشیم.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها