کد خبر : 61806 جمعه 02 فروردین 1398 - 12:32:53
رونمای-از-پدافند-فضایی-آمریکا-در-سال-۲۰۲۳

رونمای از پدافند فضایی آمریکا در سال ۲۰۲۳

آمریکا به صورت رسمی اعلام کرد که قصد دارد در سال آینده پروژه جدیدی را برای ساخت سلاح های لیزری فضایی برای مقابله با تهدیدهای موشکی کلید بزند .

برای اولین بار در سال 1989 آمریکا اعلام کرد در پروژه ای با نام « بیر ( (BEAR» موفق به ساخت نوعی سلاح لیزری فضایی شده است که با اسقرار آن در فضا قادر خواهد بود هر گونه موشکی که در جهان شلیک می شود را منهدم نماید. آمریکا با به راه اندازی جنگ رسانه ای در این زمینه ، علیه رقیب روسی خود موفق شد بلاخره این کشور را به میز مذاکره بکشاند و امتیازاتی را با القاء بی اثر بودن سلاح های هسته ای این کشور در مقابل سلاح جدیدش به دست آورد.

اما یک سال بعد پنتاگون به صورت رسمی اعلام کرد که اندازه سلاح ساخته شده خود بسیار بزرگ می باشد و هزینه فراوانی برای استقرار آن در فضا لازم می باشد به همین دلیل ادامه این پروژه به بعد موکول شد.

آزمایش اولین سلاح لیزری جهان توسط آمریکا در خلیج فارس

آمریکا در سال 2017 برای اولین بار در جهان توانست توپ لیزری پیشرفته خود را در خلیج فارس با موفقیت آزمایش نماید. این سلاح که LaWS نام دارد و مخفف  Laser Weapons System است از سه سال قبل به صورت رسمی وارد نیروی دریایی آمریکا شده است.

این توپ لیزری پیشرفته 50 هزار برابر سریعتر از موشک های بالستیک بین قاره ای عمل می کند و به دلیل ساختار پیشرفته ای که دارد می تواند به صورت هدفمند شلیک شود به عنوان مثال شما در یک قایق تندرو و یا یک پهپاد قادر به از کار انداختن تنها موتور آن هستید و یا می توانید آن هدف را به صورت کامل نابود نمایید.

ویژگی دیگر این سلاح نسبت به نمونه های سنتی خود همچون موشک ها و توپ خانه ، هزینه بسیار پایین آن برای منهدم کردن اهداف می باشد. جالب است بدانید که هزینه ی هر شلیک این سامانه  لیزری ۱ دلار بیشتر نیست و سلاحی ارزان محسوب می‌شود .

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است قصد دارد در آینده به طور گسترده از آن  استفاده نماید؛ از سوی دیگر شرایط جوی مانند وزرش باد و یا بارندگی هیچ تاثیری بر روی عملکرد این سلاح ندارد. یکی دیگر از ویژگی های این سلاح ، بدون صدا بودن آن است به همین دلیل به قاتل « نامرئی و بی صدا » مشهور است . کارشناسان نظامی هدف آمریکا را از رونمایی این سلاح آن هم در خلیج فارس هشدار به روسیه، ایران و کره شمالی می داند .

هدف آمریکا برای ساخت سلاح لیزری فضایی جدید چیست ؟

پژوهشگران و محققین آمریکایی اعلام کرده اند برای طراحی و ساخت این پروژه به 304 میلیون دلار بدوجه احتیاج دارند تا بتوانند نسل جدیدی از لیزرها را ابداع کنند که آمریکا بتواند از آن به عنوان سامانه جدید دفع موشک های دشمنان خود استفاده نماید. همچنین محققین این پروژه اعلام کرده اند ابداع چنین فناوری‌ هایی، یک چالش فنی دشوار به شمار می‌رود اما قرار است در صورت تأمین هزینه های مالی آن اولین نمونه آن را برای پرتاب به فضا در سال 2023 آماده نمایند.

آمریکا با شروع کردن پروژه سلاح لیزری فضایی خود، در واقع دو پروژه را به صورت همزمان شروع کرده است که نخستین پروژه، یک بررسی با بودجه ۱۵ میلیون دلار برای کشف توانایی ماهواره ‌های مجهز به لیزر در از کار انداختن موشک ‌های دشمن هستند. پژوهشگران این کشور معتقدند که ظرف مدت شش ماه بعد از شروع رسمی این پروژه قادر به تکمیل آن هستند.

برنامه دیگر پنتاگون، اختصاص بودجه به پژوهشی در مورد پرتوهای ذره ‌ای خنثی در فضا است. این پرتوها، شکل متفاوتی از انرژی مستقیم هستند که عملکرد موشک‌ ها را با کمک ذرات زیراتمی که در نزدیکی نور شناور هستند، مختل می‌کنند. سخنگوی پنتاگون اعلام کرد: هدف اصلی آمریکا در مورد تحقیق بر روی این سلاح در واقع، ترکیب سه سلاح جدید در یک سلاح است و امیدواریم بر خلاف پروژه "بیر"  بتوانیم این سلاح را در اندازه و مقیاسی بسازیم که قابلیت ارسال به فضا را داشته باشد.

به عقیده بسیاری از کارشناسان، با توجه به پیشرفت های گسترده کشورهایی همچون روسیه، ایران، کره شمالی و ... در زمینه تسلیحات نظامی همچون موشک ها طی سال های اخیر و ناتوانی سامانه های پیشرفته ساخت آمریکا در رهگیری و انهدام آن ها، قطعا هدف آمریکا از تحقیقات در مورد جنگ افزارهای جدید، آینده نگری این کشور برای مقابله به تهدیدهای احتمالی این کشور در جنگ های آینده می باشد حال باید دید که در صورت موفقیت این کشور در ساخت این سامانه، واکنش رقبای این کشور همچون روسیه و چین چه خواهد بود.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها