کد خبر : 61762 سه شنبه 21 اسفند 1397 - 21:46:03
دانشگاه-علوم-پزشکی-پرچم-دار-معرفی-فراوردهای-طبیعی،-سنتی-و-مکمل-می‌شود

دانشگاه علوم پزشکی پرچم دار معرفی فراوردهای طبیعی، سنتی و مکمل می‌شود

اداره فرآورده‌ها طبیعی و سنتی در دانشگاه علوم پزشکی مازندران اعلام کرده است که هرهفته یک گیاه دارویی را برای استفاده درست و مناسب معرفی می‌کند.

مقاومت در برابر مصرف فراوردهای طبیعی، سنتی و مکمل در نهایت بی نتیجه بود و دانشگاه‌ علوم پزشکی در مازندران قبول کرده است که هر هفته یک گیاه دارویی و طب سنتی را معرفی می‌کند.

متولیان دانشگاه علوم پزشکی مازندران این اقدام  را به منظور ارتقا آگاهی عمومی جامعه و شهروندان اعلام کردند.

این اقدام دانشگاه علوم پزشکی در حال اتفاق می‌افتد که پیش از این مقاومت در برابر استفاده از گیاهان دارویی در بین دانشگاه‌ها و مراکز علمی بسیار زیاده بوده است.

معرفی گیاهان دارویی و طب سنتی از سوی دانشگاه یک گام رو به جلو برای مصرف درست و مناسب  این فرآوردها می‌توان تلقی کرد که پیش از این جای مراکز علمی و معتبر در دستور این مواد خالی بوده است.

در حال حاضر بسیاری از مراکز طب سنتی بدون توجه به نیازهای واقعی افراد و تنها بنا به درخواست خریداران نسبت به در اختیار قرار دادن بسیاری از ممکل‌های دارویی اقدام می‌کنند که بعضا عوارض جبران ناپذیر زیادی دارد.

افراد شاغل در فروشگاه‌های دارویی طب سنتی حتی گاهی بدون تصحیلات مرتبط و آموزش‌های اولیه اقدام به تجویز و حتی ترغیب دارو می‌کنند که این اقدام با ماهیت طب سنتی بسیار متفاوت است.

جای خالی نظارت در عرضه داروهای طب سنتی به شدت احساس می‌شود و هرازگاهی هم خبرهای ناگوار در ارتباط با مصرف بی‌رویه داروهای که از این مراکز تهیه شده است هم شنیده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری در حالی که بسیاری از پزشکان چندان اعتقادی به درمان با استفاده از طب نوین ندارند، مردم علاقمند هستند که برخی از بیماری‌ها را با استفاده از طب سنتی درمان کنند.

پیگیری‌های درمانی مردم در طب سنتی گاهی پاسخ گو برخی موارد هم با مخاطرات جدی همراه است که نبود مراکز علمی معتبر ضربه‌ای بزرگ به باورهای مردم در طب سنتی می‌زند.

در دو دولت گذشته اقداماتی برای احیا طب سنتی در سطح کشور و در مراکز دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام شده که در زمان تصدی‌گری هاشمی به صورت کلی معاونت طب سنتی از وزارت بهداشت حذف شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری در حال حاضر هشت هزار گونه گیاهی در کشور وجود دارد که بیش از دو هزار 300 گونه گیاهی خواص داروی و درمانی داشته و بیش از هزار و 872 گونه مختص کشور ما است.

این اقدام دانشگاه علوم پزشکی مازندران را به فال نیک گرفته و مردم می‌توانند در مصرف گیاهان دارویی حداقل الگو مناسب و تایید شده‌ای را در اختیار داشته باشند.

کلید واژه ها: طب سنتی - علوم پزشکی -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]