کد خبر : 61726 سه شنبه 07 اسفند 1397 - 06:01:56
سامانه(سان-نا)-طراحی-و-در-۷۰-بیمارستان-پیاده-سازی-شد

توسط محققان یک شرکت دانش بنیان؛

سامانه(سان نا) طراحی و در ۷۰ بیمارستان پیاده سازی شد

با تلاش محققان یک شرکت دانش بنیان سامانه ارزیابی و نظارت پرستاری ایرانی (سان نا) برای اولین بار در جهان طراحی شد، این دستاورد به عنوان یکی از محصولات فناوری دانش بنیان حوزه سلامت در سال ۹۷ معرفی و در ۷۰ بیمارستان از ۱۴ استان کشور پیاده سازی شده است.

محسن مسگریان مدیر عامل شرکت مهندسی سان طب  با بیان این که راندهای سوپروایزری بیمارستان یک فرآیند همشگی و زمان بر است، تصریح کرد: راندهای سوپروایزری تعداد سوال های زیادی را در برمی گیرد و این باعث آنالیزهای تاریخ مصرف گذشته، غیر دقیق و غیر کاربردی و به شدت زمان بر برای بیمارستان و بخش ها می شود.

مسگریان با بیان این که سامانه سان نا، سامانه ارزیابی و نظارت پرستاری است که در سال 1394 استارت اولیه آن خورده شد، افزود: این سامانه توانست در سال 97  دانش بنیان شود و الان به عنوان یکی از محصولات فناوری دانش بنیان حوزه سلامت می باشد.

مدیر عامل شرکت مهندسی سان طب، گفت: در بیمارستانها بر اساس فرآیندهایی که وجود دارد سوپروایزر باید در صبح، عصر و شب بیمارستان را راند و در واقع باید بر روند فعالیت پرستارها پایش و نظارت کند.

 وی در ادامه با تصریح این که روند به این ترتیب است که سوپروایزر با یک چک لیستی از قبل طراحی شده و با توجه به بخش های مختلف به بخشها مراجعه و آن را تکمیل می کند، خاطرنشان کرد: مشکل از اینجا آغاز شد که اینها زمان تحلیلهای بشدت سنگین داشت یعنی بعد از چهار یا پنج ماه  نتیجه تحلیل به بخش تحویل داده می شد.

و ممکن بود خطای انسانی در آن اتفاق بیفتد و ممکن بود  سلیقه شخصی سوپروایزر در آن دخیل باشد یعنی نمره ای که یک سوپروایزر برای یک بخش در نظر می گرفت سوپروایزر دیگر با نمره متفاوتی خارج می شد، در مجموع از یک دستورالعمل خاصی تبعیت نمی کردند. لذا بعد از طرح مسئله ، سامانه ای را طراحی کردیم، در ارتقا و توسعه آن تا حد ممکن تلاش شد و در حال حاضر ورژن 19 آن عرضه شده است این سامانه بر اساس مدیریت پرستاری و چک لیستهای ارتقا بخشی در حوزه دفتر پرستاری و مدیریت پرستاری طراحی و کاملا منطبق با اعتبار بخشی  درمانی نیز می باشد.

مسگریان خاطرنشان کرد: سامانه پرستاری بر اساس آزمون و خطا ایجاد شد یعنی بطور عملی سامانه ارزیابی شد و بر همین اساس ورژنهای مختلفی طراحی شد.

وی با تصریح این که سامانه برای اولین بار در جهان توانست گواهی بین المللی را از کشور آلمان بگیرد، سال گذشته پتنت را ثبت کردند، ادامه داد: در حال حاضر سامانه پرستاری سان نا در 14 استان، ۷۰ بیمارستان دولتی، خصوصی و تامین اجتماعی پیاده سازی شده است و سوپروایزرها بر روی گوشی و یا تبلت راندهارا بر بالین بیمار به صورت آنلاین انجام می دهند، قبلا راندها بر بالین بیمار یا در جاهای دیگر پر می شد.

مسگریان گفت: مترون درهر لحظه از شبانه روز مراقب راندها است، صبح، عصر و شب حتی در خارج از بیمارستان می تواند راندها را چک کند آنالیزها را ببیند فیدبک را همان لحظه به سرپرستار برگرداند.

وی افزود: سامانه قسمت خود ارزیابی دارد یعنی سرپرستار  هم می تواند خود ارزیابی را انجام دهد و از همه مهمتر این است که سامانه گزارشهای به شدت کیفی استخراح می کند، نتیجه راندها را آنالیز RCA  یا همان تحلیل ریشه ای خطا می کند و اگر مشکلی وجود دارد سامانه نتیجه را بصورت RCA شده در اختیار مترون و کادرمدیریت بیمارستان قرار می دهد.

مسگریان با بیان این که طبق اعلام بیمارستانها شاخصهای اثر بخشی از دیگر مزایای این سامانه است، افزود: به شدت در زمان صرفه جویی می شود و با این سامانه یک یا دو سوپروایزر از دفتر پرستاری آزاد می شوند، قبلا آنالیر و تحلیل راندها مستلزم به کارگیری حداقل یک سوپرووایزر بود.

وی ادامه داد: اجرای این سامانه از نظر مالی بسیار مقرون به صرفه است، همچنین باعث آزاد شدن یک سوپروایزر، کاهش مصرف کاغذ و چاپ، تحلیل دقیق و  سریع با صرفه  اقتصادی بالا همراه است.

 

مزایا و قابلیت سامانه

وی با بیان این که در حال ترجمه نرم افزار برای کشورهای حوزه خلیج فارس هستیم، تصریح کرد: پس از اجرای سامانه و به کارگیری آنالیز هایی که از  سامانه استخراج شد دستاورده های زیر به دست  آمد:

صرفه جویی در هزینه ها سالیانه به مبلغ  ۳۸۰ میلیون ریال  برای یک بیمارستان با 200 تخت 

افزایش شاخص انجام به موقع راندهای سوپروایزری   به میزان 100 درصدی

 افزایش شاخص انجام  خود ارزیابی سرپرستاری    به میزان 100 درصدی

 افزایش شاخص  نظر سنجی برگشت به بیمارستان

  کاهش شاخص شکایت از انجام مراقبت های پرستاری

  کاهش شاخص عفونت  های بیمارستانی 

  افزایش شاخص ایمنی بیمار(هزینه های هنگفت در اثر سقوط بیمار)

  کاهش خطای بیمارستانی در حوزه پرستاری ، مامایی

مسگریان  با بیان این که همچنین به وسیله این سامانه این امکان در اختیار بیمارستان ها قرار داده شده است که جلسات مانیتورینگ ارزیابی و نظارت پرستاری را ماهیانه اجرا نمایند، تاکید کرد: طبق گزارش های دریافتی از بیمارستانها این سامانه باعث بهبود سطح آموزش پرسنل شده و در کارهای سوپروایزری وحدت روحیه ایجاد می شود، اثر بخشی آموزش به بیمار ، اثر بخشی آموزش به پرسنل ارتقا داشته است و درصد شکایات بیمارستانی از خدمات پرستاری کاهش پیدا کرده، اثر بخشی آن در کاهش سقوط بیمار از تخت هم قابل توجه است و البته راندها به صورت واقعی و بر بالین بیمار( side Base  ) بوده است.

 

قابلیت استفاده در همه بیمارستانها 

وی گفت: یک چک لیست  عمومی در اختیار بیمارستانها قرار داده می شود همچنین به ازای فعالیت بیمارستان چک لیست های خاص ارائه می شود  مثلا چک لیست بخشهای ویژه، اورژانس،بخشهای پیوند اعم از پیوند کلیه، پیوند مغز استخوان، یا چک لیست بیمارستان روان، در واقع در ورژنهای مختلف اختصاصی سازی هم انجام گرفته است.

 

استقبال خوب بیمارستان ها

مسگریان اذعان کرد: خوشبختانه وزارت خانه از این سامانه استقبال و حمایت  کرد، همچنین از طرفی بیمارستانهای مختلف مخصوصا دفتر پرستاری و مترونها وقتی قابلیت را می بینند که چقدر کمک کننده است و هوشمند عمل می کند و اصل کار که آنالیزهای به شدت کیفی انجام می دهد، خیلی استقبال کرده اند.

 

سامانه پرستاری سان نا جزو فینالیستهای چهاردهمین جشنواره شیخ بهایی در حیطه شرکتهای نوپا بود

 مدیر عامل شرکت مهندسی سان طب کرمانشاه  با بیان این فینالیست شدن این شرکت در چهاردهمین جشنواره شیخ بهایی تاکید داشت: جشنواره شیخ بهایی تجربه خیلی خوبی برای ما بود چرا که داورهای خیلی خوب و زبده ای که داشت ما توانستیم از ایده های آنها در خصوص ساختار شرکت و مدیریت شرکت استفاده کنیم.

مسگریان تصریح کرد: شرکت مهندسی دانش بنیان سان طب کرمانشاه با توکل به خدا و دانش فنی و تجربه ارزشمند خود در زمینه طراحی سامانه های مدیریت بیمارستانی و با استفاده از  مشاوران خود که از اعضای هیات علمی دانشگاه هستند، سامانه سان نا را جهت راندهای آنلاین و الکترونیک سوپروایزری بیمارستان طراحی نموده این سامانه جزو لیست محصولات دانش بنیان قرار داده شده است.

 

دستیابی به بیش از 30 محصول تجاری سازی شده در حوزه سلامت و درمان

وی در پایان اظهار داشت : این شرکت عضو پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی است و از مسوولان پارک هم که در تجاری سازی محصول کمک کردند تشکر می کنم . یکی از برنامه های شرکت این است که هر سال یک محصول تجاری شده در حوزه سلامت و درمان تولید کنیم و در حال حاضر هم بیش از 30 محصول تجاری سازی شده تولید کرده ایم که بالغ بر 50 درصد از محصولات ما برای اولین بار در دنیا تولید شده است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها: سامانه - سان نا - سان طب -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]