کد خبر : 61725 سه شنبه 07 اسفند 1397 - 05:57:59
دستگاه-های-پیشرفته-دوزینگ-پمپ-طراحی-و-ساخته-شد

۸ میلیون دلار صرفه جویی وارداتی ؛

دستگاه های پیشرفته دوزینگ پمپ طراحی و ساخته شد

دوزینگ پمپ سلونوئیدی دیافراگمی با قابلیت تغییر کورس رفت و برگشتی توسط محققان شرکت بین المللی سحر آب صنعت مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان طراحی و ساخته شد،

دوزینگ پمپ سلونوئیدی دیافراگمی با قابلیت تغییر کورس رفت و برگشتی توسط محققان شرکت بین المللی سحر آب صنعت مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان طراحی و ساخته شد، این دستاورد دستگاهی High Tech و بسیار پرکاربرد با میزان 8 میلیون دلار ارزش واردات در سال 94 بوده است.

احمدرضا پاکدل مدیر عامل شرکت بین المللی سحر آب صنعت، در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری، با بیان این که با گسترش روز افزون صنایع و پیچیده­تر شدن آنها در بخش­های مختلف نیاز به استفاده از دستگاه­های پیشرفته­تر در اصطلاح (High Tech) بیشتر احساس می شود، اظهار داشت: دوزینگ پمپ یا پمپ اندازه گیر (Metering Pump) یکی از این نوع دستگاهها، و در عین حال بشدت مورد نیاز بویژه در تصفیه خانه های آب و فاضلاب است.

وی گفت: متخصصان شرکت بین المللی سحر آب صنعت با توجه به نیاز کشور و با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی برآن شدند تا با تکیه بر دانش و استعداد متخصصان داخلی، از نیاز های بازارهای خارجی کاسته و قدمی در راستای اقتصاد مقاومتی بردارند، بدین منظور اقدام به ساخت یکی از دستگاه­های پیشرفته به نام دوزینگ پمپ سلونوئیدی دیافراگمی نمودند.

پاکدل با اشاره به این که دوزینگ پمپ یا پمپ اندازه گیر (Metering Pump) به پمپ­هایی اطلاق می­شود که مقدار (دوز) مشخصی از یک سیال را پمپاژ (تزریق) می­کنند، ادامه داد: در نتیجه در طراحی این پمپ­ها میزان دبی و فشار از جمله پارامترهای کلیدی محسوب می­شود.

مدیر عامل شرکت بین المللی سحر آب صنعت، یادآور شد: دوزینگ پمپ­ها در انواع و مکانیزم­های مختلف نظیر دوزینگ پمپ دیافراگمی، دوزینگ پمپ پیستونی و غیره وجود دارد که در آنها نیروی محرکه برای انجام مکش سیال و تزریق آن متفاوت است و عموما به صورت برقی(الکتروموتور)، سلونوئیدی( مغناطیسی)، نیوماتیکی و هیدرولیکی می­باشد.­

وی افزود: همچنین یکی از شاخص­هایی که دوزینگ پمپ ها را از سایر پمپ­های موجود مجزا می­کند، قابلیت تغییر کورس رفت و برگشتی است.

 

پاکدل خاطرنشان کرد:در همه مدل­های دوزینگ پمپ­ها می­توان با تغییر کورس نسبت دبی سیال را تغییر داد، همچنین در اکثر دوزینگ پمپ­ها از طریق تغییر در فرکانس (ضربان) تزریق هم برای کنترل دبی سیال استفاده می­شود که این مهم در محصولات تولیدی این شرکت دانش بنیان لحاظ شده است.

وی با بیان این که این دوزینگ پمپ­ها برای تزریق مواد شیمیایی به صورت دقیق در تصفیه خانه های آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد، بیان داشت: مواد شیمیایی به لحاظ خاصیت اسیدی یا بازی حساسیت های خاص خود را دارند، قطعاتی که سیال را پمپ می کنند خیلی زود از بین می روند و به خاطر همین امکان ساخت آن بسیار کم بوده اما ما موفق به ساخت آن شدیم و در حال حاضر اولین و تنها تولید کننده در کشور هستیم.

پاکدل با تصریح این که تکنولوژی ساخت این دستگاه در اختیار کشورهای آلمان، آمریکا ، فرانسه، انگلستان، ژاپن و ایتالیا است، اظهار داشت:. این در حالی است که این محصول در موارد متعدد نظیرکلر زنی اتوماتیک به آب آشامیدنی، صنایع داروسازی، کلر زنی آب استخرها، تزریق پلی الکترولیت به فاضلاب ،کنترل پارامترهای آب برج خنک کننده و غیره به کار می­ رود.

 وی بیان داشت: نمونه اولیه محصول از نظر کارکرد مشابه با نمونه­ های خارجی بوده و در نسل جدید این محصول ویژگی­های جدیدی به آن افزوده شده است که کار کنترل و پایش را هم آسان­تر می­ کند.

 

نیاز کشور برای این محصول چقدر است و آیا شما توانسته اید نیاز کشور را پوشش دهید؟

مدیر عامل شرکت بین المللی سحر آب صنعت، در پاسخ به این سوال، با بیان این که دوزینگ پمپها یکی از محصولات با تکنولوژی بالا و در عین حال بسیار پرکاربرد در کشور  می باشد.تصریح کرد: میزان 8 میلیون دلار ارزش واردات آن در سال 94 بوده است، و این شرکت توانسته است فقط بخشی از نیاز کشور را برآورده نماید.

وی تاکید کرد: امید است با حمایت مسئولان ذیربط و توسعه این شرکت و سایر شرکت­هایی که در زمینه بومی­ سازی ادوات و تجهیزات تلاش می­کنند بستری برای رشد بیشتر این مجموعه ها فراهم آید.

 پاکدل افزود: برای این شرکت تنها حمایت از سوی شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان به صورت دادن وام بوده و برای این که بتوانیم بازار را کامل پوشش دهیم،نیاز به حمایت­های بیشتری از سوی دولت و بخش خصوصی دارد.

وی با بیان این که ساخت این دستگاه در داخل کشور ارزبری خیلی کمی دارد و فقط بعضی قطعات از خارج تهیه می شود، گفت: قیمت تمام شده این دستگاه نصف قیمت نمونه خارجی است.

پاکدل یادآور شد: این شرکت نه تنها در دستیابی به تکتولوژی ساخت دوزینگ پمپ مشغول به تولید است بلکه در حوزه ساخت و بومی سازی تجهیزات ابزار دقیق حوزه آب نظیر ساخت انواع سنسور­ها، ابزار دقیق­های اندازه گیری هم فعالیت کرده و  با دستیابی به تکنولوژیهای ارزشمندی تولیدات چشم­گیری هم داشته است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها: دوزینگ - پمپ - آب -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]