کد خبر : 61700 چهارشنبه 01 اسفند 1397 - 09:29:18
بومی-سازی-دستگاه-شتاب-دهنده-خطی

بومی سازی دستگاه شتاب دهنده خطی

سیناپرس: سیناپرس: دستگاه شتاب دهنده خطی برای اولین بار در خاورمیانه توسط یکی از شرکت های دانش بنیان اصفهان بومی سازی شد

حق جو جوانمرد، رئیس بنیاد علمی نخبگان استان اصفهان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار سیناپرس گفت: یکی از شرکت های دانش بنیان  اصفهان برای اولین بار در خاورمیانه موفق به طراحی  و تولید دستگاه شتاب دهنده خطی  شد که این مهم گامی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و دانش بنیانی است.

حق جو جوانمرد اظهار کرد: دستگاه شتاب دهنده خطی الکترون ها را با شتاب و سرعت مشخصی پرتاب می کند به سمت توده سلول های توموری و آن سلول ها را از بین می برد.

 نجات بخش، رئیس هیءت مدیره  شرکت دانش بنیان گفت: تیم تحقیقاتی شرکت ما با تجربه دیدن و کار کردن روی نمونه مشابه خارجی دستگاه شتاب دهنده خطی  و با استفاده از علم روز محققان داخل کشور توانست این دستگاه را در مدت کمتر از یک سال طراحی و تولید کند‌

کلیدری، معاون دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان هم گفت: پرتو درمانی برای درمان سرطان  های گوارش بویژه روده بزرگ، پرستات و پستان بسیار کاربردی است.

کلیدری ادامه داد: شتاب دهنده خطی تاکنون وارداتی بوده در صورتی که این تیم تحقیقاتی قادر است در صورت حمایت و تولید انبوه این دستگاه نیاز کشور و منطقه را تامین کند و با کیفیت بهتر و هزینه کمتر از یک‌پنجم قیمت نمونه مشابه خارجی این دستگاه را بفروش برساند.

وی اظهار کرد: به ازای ۸۰ میلیون جمعیت حدود ۲۴۰ دستگاه شتاب دهنده خطی در کشور نیاز است این در حالی است که هم اکنون حدود ۹۰ دستگاه شتاب دهنده خطی در کشور موجود می باشد و همین امر سبب شده فرایند درمان سریع  بیماران سرطانی به صف  انتظار طولانی تبدیل شود.

کلیدری با اشاره به اینکه بیماران سرطانی ۳ تا ۷ ماه در لیست انتظار پرتودرمانی هستند افزود: بیماران سرطانی زمان درمان برایشان بسیار مهم است و اگر درمان آنها به هر علت به تاخیر بیفتد احتمال عود بیماری بسیار است و در حال حاضر ۲/۳ بیماران سرطانی در کشور برای مداوای خود به پرتودرمانی نیاز دارند.

عادلی، متخصص رادیوتراپی و استاد دانشگاه اصفهان هم گفت: ساخت این دستگاه در دنیا تا به امروز در انحصار ۲ یا ۳ شرکت چند ملیتی بوده یعنی چند کشور در قالب شرکت های چند ملیتی شتاب دهنده خطی را تولید کردند در حالیکه کشور ایران به تنهایی قادر به تولید این دستگاه بود.

 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]