کد خبر : 61676 سه شنبه 23 بهمن 1397 - 23:22:52
ناسا:-۲۰۱۸-پنجمین-سال-گرم-تاریخ-سیاره-زمین-بوده-است-

ناسا: ۲۰۱۸ پنجمین سال گرم تاریخ سیاره زمین بوده است

نهادهای مختلفی در سراسر جهان متوسط دمای جهانی را مورد مطالعه قرار می‌دهند. در خصوص سال میلادی که پشت سر گذشته نقطه مشترک همه این تحقیقات این بوده است که در میان ۵ سال داغ در طول تاریخ سیاره زمین قرار داشته است.

به گزارش خبرگزاری سینا پرس، به نقل از ساینس‌الرت، ناسا، آژانس ملی اقیانوسی جوی آمریکا (NOAA)، موسسه برکلی ارث، موسسه هادلی در بریتانیا و آژانس هواشناسی ژاپن از معتبرترین منابعی هستند که میانگین دمای جهان را همه ساله اعلام می‌کنند. آنها از روش های متفاوتی برای بررسی های خود استفاده می‌کنند، اما امسال به نظر می رسد پاسخ همه این موسسات هواشناسی یکسان بوده است.

گرمایش جهانی در قرن ۲۱ بسیار اوج گرفته است

پنج سال گذشته میلادی همگی رتبه‌های اول تا پنجم فهرست گرم‌ترین سال‌های تاریخ سیاره زمین را به خود اختصاص داده‌اند. ناسا می‌گوید از میان ۱۹ سال گرم در تاریخ این سیاره ۱۸ مورد آن در قرن ۲۱ و پس از سال ۲۰۰۰ اتفاق افتاده است. علی‌رغم اینکه افرادی همچون دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، وجود دارند که این موضوع را انکار می‌‌کنند، اما گرمایش جهانی موضوعی بسیار واضح و غیرقابل انکار است.

داده‌های منتشر شده از سوی ناسا حاکی از آن است که از اواخر سده ۱۷ میلادی میانگین گرمای جهانی هر سال در حال افزایش بوده و با شروع قرن ۲۱ میلادی با سرعت بسیار بیشتری افزایش پیدا می‌کند. پنج موسسه تحقیقاتی فوق الذکر از معتبرترین مراکز تحقیقاتی در سراسر جهان به شمار می‌آیند و یکسان بودن نتایج تحقیقات آنها در این زمینه هشداری جدی برای ساکنین این سیاره به شمار می‌آید.

گرمایش جهانی یا گرم شدن زمین پدیده‌ای است که به افزایش متوسط دمای جهانی در سطح سیاره و نیز در اقیانوس‌های اشاره می‌کند. محققان اذعان کرده‌اند که در طول ۱۰۰ سال گذشته کره زمین به طور غیرطبیعی با افزایش ۰.۷۴ درجه سلسیوس مواجه بوده است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]