کد خبر : 61669 سه شنبه 23 بهمن 1397 - 10:17:05
اطلاعات-فنی-۷۰-هزار-قطعه-مورد-نیاز-فولاد-مبارکه-آماده-سازی-و-۲۹۰۰-قطعه-استراتژیک-آن-بومی-سازی-شد

رئیس واحد طراحی و مهندسی فولاد مبارکه اعلام کرد:

اطلاعات فنی ۷۰ هزار قطعه مورد نیاز فولاد مبارکه آماده سازی و ۲۹۰۰ قطعه استراتژیک آن بومی سازی شد

رئیس واحد طراحی و مهندسی فولاد مبارکه گفت: اطلاعات فنی ۷۰ هزار قطعه مورد نیاز فولاد مبارکه در ۲۰۰ هزار دفترچه فنی تهیه و آماده شده که از این تعداد بومی سازی ۲۹۰۰ قطعه استراتژیک انجام گرفته است

محسن طبیعی رئیس واحد طراحی و مهندسی فولاد مبارکه در همایش تجلیل از نخبگان بسیجی شهر ستان مبارکه، با بیان این که فولاد مبارکه در حال حاضر 50 درصد فولاد کشور را تولید می کند، افزود: اطلاعات فنی 70 هزار قطعه مورد نیاز فولاد مبارکه در 200 هزار دفترچه فنی تهیه و آماده شده که از این تعداد بومی سازی 2900 قطعه استراتژیک و پیچیده  انجام گرفته است، همچنین 80 درصد روانکارها و 95 درصد همه نسوزها  مورد نیاز این صنعت بومی سازی شده است.

 طبیعی در همایش تجلیل از نخبگان بسیجی شهر ستان مبارکه که پنج شنبه 11 بهمن برگزار شد، با بیان این که فولاد مبارکه در حال حاضر 50 درصد فولاد کشور را تولید می کند، تولید فولاد در جهان و این که چه کشورهایی و چقدر روی این صنعت سرمایه گذاری کرده اند را مورد توجه قرار داد و گفت:  اولین کشور تولید کننده فولاد  کشور چین است که میزان تولید آن طبق آمارهای رسمی 400میلیون تن و طبق آمارهای غیر رسمی 800میلیون تن فولاد است.

رئیس واحد طراحی و مهندسی فولاد مبارکه، افزود: تولید فولاد کشور ژاپن 105 میلیون تن، ایالات متحده 78میلیون تن، روسیه،کره جنوبی، آلمان، برزیل نیز در رده های  12و  13قرار دارد.

 وی با اشاره به این که ایران نیز با تولید  19میلیون تن در رده یازدهم قرار دارد، ادامه داد: این همه سرمایه گذاری روی صنعت فولاد خیلی مهم است، استراتژیک بودن فولاد، استراتژیک بودن فولاد مبارکه این که چقدر از فولاد جهان را تولید می کند.

طبیعی با بیان این که فولاد مبارکه در سال 1370 با تولید 4میلیون تن راه اندازی شد، تصریح کرد: فولاد مبارکه هفت شرکت فولاد صبا با تولید 750 هزار تن، فولاد هرمزگان با تولید 1.5میلیون تن، فولاد سفید دشت با تولید 1.5 میلیون تن، فولاد امیرکبیر کاشان که ورق گالوانیزه تولید میکند و گندله سازی سنگان را خریداری کرده است و مجموعا ده میلیون تن یعنی 50 درصد فولاد کشور را  تولید می کند.

رئیس واحد طراحی و مهندسی فولاد مبارکه، در حاشیه این همایش و در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری، با اشاره به این که فولاد مبارکه یک زنجیره کامل از ورود سنگ تا تولید انواع ورق بوده و بخش های مهمی دارد و باید همه آنها حفظ شوند، خاطرنشان کرد: بومی سازی فولاد مبارکه در همه زمینه ها و یک دامنه وسیعی از قطعات و تجهیزاتی را شامل می شود که از سال1381  شروع شده و از سال  1389با ایجاد چارتی، خیلی اصولی تر و محکم تر پیگیری شده است.

 

اطلاعات فنی 70 هزار قطعه مورد نیاز فولاد مبارکه  آماده سازی شده است

وی با بیان این که بومی سازی فولاد مبارکه در موارد خیلی زیاد و متعددی انجام گرفته است، بیان داشت: بطور آماری مواردی را خواهیم گفت، از جمله این که آماده سازی حدود 200 هزار دفترچه فنی بزرگترین دستاوردی است که در این مدت تهیه شده است.

طبیعی در توضیح دفترچه فنی، اظهار داشت: دفترچه فنی بدین مفهوم است که اطلاعات فنی حدود 70  هزار قطعه در200 هزار دفترچه فنی تهیه شده است،این اطلاعات فنی کشف شده آماده این است که در هر موقعیتی اینها ساخته شود و در واقع قسمت عمده ای از تکنولوژی آنها کشف شده است، کما این که تعداد زیادی از آنها در این مدت ساخته هم شده است.

 

2900 قطعه پیچیده و استراتژیک فولاد مبارکه بومی سازی شد

وی تصریح کرد: از 200 هزار دفترچه فنی تهیه شده  از سال 1393 تا این تاریخ حدود 2900 قطعه پیچیده و استراتژیک که در این دفترچه ها وجود داشته بومی سازی شده است.

طبیعی گفت: حدود 4700 تا از اینها قطعات تحریمی بودند که بنحوی مشکل با بومی سازی با جایگزینی و یا تغییر تکنولوژی توسط واحد مهندسی فولاد مبارکه حل  شد.

 

68 درصد قطعات یدکی و تجهیزات فولاد مبارکه بومی سازی شده است

وی ادامه داد: در مجموع و در حال حاضر در زمینه قطعات یدکی و تجهیزات فولاد مبارکه 68 درصد بونی سازی شده و داخلی است.

طبیعی خاطرنشان کرد: از 32 درصد باقی مانده برای عمده آنها با تحریم نمی توانند مشکلی برایمان ایجاد کنند چرا که تکنولوژی آن را داریم اما از این لحاظ که ساخت آن از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست هنوز ساخته نشده و چنانچه  مشکلی داشته باشیم آماده بومی سازی یا جایگزینی هستیم.

 

تامین داخل و بومی سازی روانکارها و نسوزها

وی گفت: از مواردی که در تامین داخل و در بومی سازی می تواند خیلی حائز اهمیت باشد در زمینه روانکارها و نسوزها است.

طبیعی با بیان این که یک سری موارد استراتژیک هستند، افزود: روانکارها و نسوزها از جمله موارد استراتژیک محسوب می شوند.

وی بیان داشت: تولرانس ها و ساخت سطح های خیلی دقیق، همچنین قطعاتی که با دمای خیلی بالا، نیرو و فشار بالا،سایش و خوردگی خیلی زیاد درارتباط هستند نیز موارد استراتژیک و مهم محسوب می شوند.

طبیعی ادامه داد: همچنین سیستم های کامپیوتری الکترونیکی، سیستم های کنترل کننده تجهیزات، کنترلی های خیلی دقیق آنهایی که باید سریعا یک سیستمی را کنترل کنند و در یک سرعت و نیرویی ثابت نگه دارند آنهایی که سطحمثلا سطح روغن) را با سرعت بالایی اندازه گیری می کنند هم از دیگر موارد استراتژیک هستند.

وی گفت: قطعات اتوماسیون و ابزارهای دقیق و روغنها و نسوزها  و قطعات برقی با آمپر و ولتاژ بالا همه اینها موارد استراتژیک هستند.

 

بومی سازی و جایگزینی روانکارها

رئیس واحد طراحی و مهندسی فولاد مبارکه، اذعان کرد: یکی از مواردی که گفته شد روانکارها بود که در سالهای قبل (ده پانزده سال قبل) در این مورد در کشور کم کار شده بود و حدود 70 درصد روانکارهای مصرفی ما در فولاد مبارکه خارجی بود و می توانست معضلی پدید آورد.

وی ادامه داد: کما این که روانکارهای استراتژیک و مهمی در بین آنها وجود داشت و اگر روغن در سیستمهای ما به هر دلیلی با مشکل مواجهه شود سیستم را می خواباند .

 طبیعی تصریح کرد: در این مدت پانزده تا هجده سال دو اقدام مهم در این مورد صورت گرفت یکی از آنها کاهش مصرف روانکارها بود.

وی ادامه داد: به عقیده ما تکنولوژی که غربیها به ما داده بودند لبه تکنولوژی نبود اروپایی ها چیزی به ما داده بودند که یک مقدار از نظر تکنولوژی عقب بود به همین خاطر مصرف روانکارهای بالایی داشت.

طبیعی با یادآوری این مسئله که زمانی که شروع کردیم مصرف روانکارهای ما بین 1.2تا 1.4 کیلوگرم به ازای تولید هر تن فولاد بود، بیان داشت: متوجه شدیم چیزی که ایتالیایی ها به ما داده اند اشکالاتی دارد و می تواند بهینه شود و در طی این مدت مرحله به مرحله با شناسایی سیستمهایی که مصرف بالایی داشتند مشکل تکنولوژیک آنها کشف، اشکالات رفع و بهبود تکنولوژی و همچنین بهبود آب بندها و بهبود افزاینده هایی که در روانکارها زده می شد انجام گرفت.

 

بهبود تکنولوژی و کاهش مصرف روانکارها به یک سوم

وی تصریح کرد: ابتدا با کمک چهار روانکار ساز بزرگ کشور شروع شد و در حال حاضر به  12سازنده روانکار و تعدادی واحدهای روانکار ساز کوچک رسیده است، همکاری حدود بیست روانکار ساز توانستیم میزان مصرف روانکار را به 4 دهم  کیلو گرم به ازای تولید هرتن فولاد برسانیم یعنی به یک سوم و این دستاورد خیلی عالی است.

 

 بومی سازی روانکارها

وی ادامه داد:  بعد از این که مقدار مصرف روانکار ها را کاهش دادیم روانکارهای استراتژیک شناسایی شدند با همان چهار روانکار ساز بزرگ که الان تعداد آنها به  12رسیده است بومی سازی کردیم.

طبیعی تاکید کرد: مراحل بومی سازی آنها شروع شد و تعداد زیادی از آنها مانند روغنهای دنده، روغنهای توربین، روغنهای مقاوم به آتش،HSA ها، روغنهای کمپرسور  و دیگر موارد بومی سازی شد.

 

80 درصد روانکارها بومی سازی شد

وی خبرداد: الان 80  درصد روانکارهای مصرفی بومی سازی شده  و با همین سازنده های داخلی همه نیاز مان را تامین می کنیم.

رئیس واحد طراحی و مهندسی فولاد مبارکه، خاطرنشان کرد: چندتا از روانکارها هنوز باقی مانده مثل انواعی از روغنهای ضد آتش که در همین جلسه ای که امسال تابستان داشتیم برنامه ریزی شد که اگر به دستمان نرسد جایگزین کنیم و تجهیزاتی را گذاشتیم که اگر روغن را به ما ندهند  با روغن داخلی با تغییرات جزئی که در تجهیزات می دهیم جایگزین کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ممکن است یک روغنی را نداشته باشیم ولی تکنولوژی آن را داریم می توانیم با روغن دیگر جایگزبن و سیستم را راه اندازی می کنیم.

رئیس واحد طراحی و مهندسی فولاد مبارکه، اظهار داشت: برای بومی سازی روغنهای ترانسفورماتور،گریسهای میکروکمپلکس، گریسهای سولفانات کمپلکس تلاش کرده ایم و شرکتها خروجی های بسیار عالی داده اند در آخرین دستاوردی که انجام شده دو شرکت در مورد گریس های سولفانات و آلومینیوم کمپلکس پیشنهاد داده اند و انشاالله تا قبل از پایان سال اینها تست می شوند و این خبر خوسحالی در مورد این چند قلم را هم خواهیم داشت.

 

بومی سازی نسوزها

طبیعی با اشاره به این که نسوزها هم از موارد استراتژیک هستند، تصریح کرد: صنعت فولاد بزرگترین مصرف کننده نسوز در جهان است یعنی حدود 73 درصد کل نسوزهای دنیا در فولاد مصرف می شود.

وی مصرف بالای فولاد را بخاطر این که با ذوب در ارتباط است و ذوب به پاتیلهای بزرگی وارد می شود که بایستی عایق باشد و نباید به جداره برسد عنوان کرد و افزود: بنابراین در ایران هم فولاد مبارکه بزرگترین مصرف کننده نسوز ها است.

طبیعی گفت: ابتدایی که کار را شروع کردیم حدود 95 درصد نسوزهای ما خارجی بود بخاطر این که تکنولوژی خیلی از آنها در کشور وجود نداشت.

رئیس واحد طراحی و مهندسی فولاد مبارکه، یادآور شد: نسوزها خیلی حساس و خیلی سخت بودند چون چند نوع نسوز داریم نسوزهای غیر آلی، نسوزهای غیر فلزی که مقاوم در برابر حرارت هستند و می توانند در برابر عوامل ساینده در دماهای خیلی بالا مقاومت کنند.

وی با اشاره به این که دیر گدازها هم از موارد استراتژیک است و از مواد پخته شده شیمیایی انواع چسبهای کربنی ساخته می شود، افزود: این دو نوع را ما در مواد نسوز داریم هر کدام هم دارای شکل خاصی آجر، ملات، بلوک و شکلهای مختلفی که بصورت روکش استفاده می شوند.

طبیعی گفت: کار تکنولوژی نسوزها و ساخت آنها شروع شد شرکتها دانش بنیان و هم شرکتهای تولید کننده قویی در کنار ما قرار گرفتند کوره های قوس الکتریکی، پاتیلهای های مذاب، واحدهای گاز سوز و تاندیش های ریخته گری در اولویت قرار گرفت.

 

در حال حاضر 95 درصد همه نسوزها را در کشور تولید می کنیم

وی بیان داشت: ابتدا شکل و ترکیبات شیمی را به دست آوردیم و الان می توانیم بگوییم که 95 درصد همه نسوزها را در کشور تولید می کنیم در صورتی که ابتدای کار در فولاد مبارکه 95 درصد آنها خارجی بود.

 

دستاوردها و بومی سازی در فولاد مبارکه چند دسته است

رئیس واحد طراحی و مهندسی فولاد مبارکه، خاطرنشان کرد: دستاوردها و بومی سازی در فولاد مبارکه  به سه دسته در زمینه  تجهیزات و قطعات، روانکارها نسوزها تقسیم می شود و همه این سه دسته هم برای فولاد مبارکه استراتژیک و مهم بوده و هر کدام می توانست صنعت ما را بخواباند.

وی تاکید کرد: می توانیم بگوییم الان دیگر با تحریم ها نمی توانند چون قدرتمند هستیم و حتی مواردی هم که هنوز بومی سازی نشده تکنولوژی آن را داریم می توانیم جایگزین کنیم.  

طبیعی با اشاره به این که در صنایع جهان مرسوم نیست که تمام قطعات و تجهیزات را خودشان بسازند بالاخره مطابق این که چه صرفه اقتصادی در کشور دارد یک سری قطعات را ساخته و یکسری را از کشورهای دیگر وارد می کنند، گفت: اما بخاطر شرایط خاص کشور ما که هر بار تحریم های ظالمانه ای انجام می دهند سعی کردیم حداقل برای قطعات استراتژیک تکنولوژی را داشته باشیم خیلی از آنها را هم بومی سازی کردیم.

 

با تحریم ها نمی توانند چرخه صنعت فولاد را بخوابانند

طبیعی در پاسخ این سوال که آیا با تحریم ها دیگر نمی توانند چرخه صنعت فولاد را بخوابانند، گفت: تجربه کردند و می دانند یکبار در سال 1390 و یکبار هم الان در همین بازه دیدند که با همه تحریمهایی که اعمال می کنند نمی توانند چرخهای صنعت فولاد را متوقف کنند یکجاهایی کندی هایی ایجاد می کنند اما بسرعت کارشناسان و صنعتگران ما جایگزین می کنند الان هم نگرانی برای آنها پیش آمده که اگر بیش از این تحریم ها را ادامه دهند قطعات و تجهیزات را بومی سازی می کنیم بازار را از دست می دهند همانطور که با تحریمهای قبلی بازار را از دست دادند.

 وی ادامه داد: مثلا در مورد روانکارها در این چند سال و بخصوص در شش ماه اخیر با برخی از روانکارسازهای بسیار توانمند وارد کار شدیم که در زمینه دو سه گریس و روانکار که نیاز داریم وارد شوند دو نمونه بومی سازی شده و  جایگزین خواهیم کرد.

 

مزایای بومی سازی در هفت مقوله قابل بررسی است

رئیس واحد طراحی و مهندسی فولاد مبارکه، با بیان این که مزایای بومی سازی را در هفت مقوله باید در نظر بگیریم، گفت: اولین مورد ایجاد اشتغال است با فرض یکسان بودن قیمتها با بومی سازی پول را به کارگر، تولید کننده و مهندسی ایرانی می دهیم.

طبیعی افزود: دوم این که اگر فولاد مبارکه خرجی هم می کند ارز نمی دهد بلکه ریال است وقتی ارز می دهیم در واقع یکسری طلاها و منابع ارزی را از کشور خارج می کنیم عدم خروج ارز و نگهداری ثروت در کشور دیگر مزیت است.

 

با بومی سازی در فولاد مبارکه سه هزار میلیارد صرفه جویی شده است

وی گفت: در سالهای اخیر حدود سه هزار میلیارد صرفه جویی حاصل از بومی سازی داشته ایم و این  فقط برای آنهایی است که ما شناسایی کرده ایم شاید بیشتر هم باشد.

طبیعی با بیان این که مزیت دیگر خود قیمتها است که به شدت کاهش می یابد، تصریح کرد: نمونه آن یک فن بسیار بزرگ و اساسی در فولاد  است که اروپایی ها با شش برابر قیمت به ما داده بودند.

وی گفت: این فن باقیمت 400 میلیون تومان در کشور ساخته شد اما با قیمت حدود 2 میلیارد تومان به ما داده بودند، به هر حال بومی سازی که می شود قیمتها بسیار متفاوت است علاوه بر این که وقتی ایرانی می سازیم 400 میلیون تومان را به ایرانی می دهیم و ارزمان هم از کشور خارج نمی شود.

  طبیعی مزیت چهارم بومی سازی را تامین پایدار عنوان کرد و گفت: وقتی ساخت داخل  داشته باشیم حداقل تکانه ها و تزلزلها به خاطر اتفاقات سیاسی رخ می دهد نهایت این است که با تغییر قیمت روبرو می شویم.

 وی اذعان داشت: خیلی وقتها شده که قطعه سفارشی ما را روی کشتی برگشت داده اند در واقع تحریمها باعث شده تا راهی برای تامین پایدار و به موقع برای خودمان داشته باشیم.

 وی با بیان این که متوسط زمان تامین قطعاتی که از اروپا برای ما می آید 400 روز است، اظهار داشت: در حالی که سازنده های داخلی در همان زمان قطعه را برایمان می سازند حتی نیازی به انبارداری نیست، مزیت دیگری هم داریم یعنی وقتی صنعت بزرگی مثل فولاد بومی سازی می کند صنایع پایین دستی هم راه می اندازد.

رئیس واحد طراحی و مهندسی فولاد مبارکه، بیان داشت: کار خوبی که در فولاد مبارکه انجام گرفت این بود که همه واحدها دست به دست هم دادند تا بومی سازی کنند چارت متمرکزی تشکیل شد که بتوانند حمایت کنند سرعت بدهند و حاصل تشکیل سه واحد برنامه ریزی مهندسی، اجرا و کنترل کیفی است.

 

تاثیر بالای مهندسی مجدد و روش مهندسی مجدد

طبیعی با اشاره به این که یکی از این واحدها که خیلی موثر بود واحد مهندسی مجدد و روش مهندسی مجدد بود، خاطرنشان کرد: روش مهندسی مجدد همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند ما باید صاحب تکنولوژی باشیم و تکنولوژیها را کشف و جایگزین کنیم.

 

هرم تکنولوژی سطوح مختلفی دارد

وی با بیان این که در واقع هرم تکنولوژی از پایین دست شروع می شود تا قله بالایی که یک صنعتی کشوری به این تکنولوژی دست پیدا کند، افزود: پایین ترین سطح این هرم بهربرداری است این  که آیا می توانی از کارخانه خودت بهره برداری کنی یا خارجی ها راه اندازی می کنند و شما  تولید می کنید، بعد از این که کارخانه راه اندازی و خودت توانستی بهربرداری کنی توانایی نگهداری تعمیر و راه اندازی مطرح می شود.

 طبیعی ادامه داد: اگر به این توانایی رسیدی آیا می توانی شبیه آن را بسازی و مهندسی معکوس کنی، بعد از ساخت بعضی قطعات با مهندسی معکوس هم نوبت به سطح مهندسی مجدد می رسد و این یعنی توانایی تغییراتی در خط تولید است که اگر توانایی آن حاصل شود به یک فاز جدیدی از مهندسی و تکنولوژی دست پیدا کرده و بعد هم وارد آر اندی می شود، این هرم تکنولوژی است و کشور وضعیتی به سمت تعالی داشته بالا می رود و در قله رشد می کند.

وی تاکید کرد: پس فقط داشتن کارخانه مانند برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس ملاک نیست چرا که تکنولوژی را ندارند و وابسته اند، اما ایران و فولاد مبارکه هرم تکنولوژی را طی کرده و تا مهندسی مجدد بالا رفته و به سطح آر اندی رسیده است اگر تحریم کنند تکنولوژی و توانایی جایگزینی دارد.

طبیعی خاطرنشان کرد: نمی گذاریم کارخانه فولاد مبارکه قدیمی شود سعی می کنیم به روز نگه داریم و در این مورد که حضرت آقا فرمودند شاگر نباشیم بله بعضی تکنولوژیها را نداریم اما به دست می آوریم مالک می شویم ما درون هرم تکنولوژی پیشرفت کرده ایم  کشور ما در این سالها و به خاطر همین به خودباوری و توان رسیده است.

 وی ادامه داد: می بینید که در این هرم بالا رفته و الان توانمند است و خودش حتی تکنولوژی ساخت کارخانه فولاد  را دارد و خیلی از قسمتها و زیر مجموعه های آن را می تواند بسازد حتی می تواند معادلش چیزی شبیه آن را  در صنایع دیگر بسازد.

 

   رئیس واحد طراحی و مهندسی فولاد مبارکه، گفت: برای پیشبرد اهدافمان در فولاد مبارکه اختراعاتی که در سطح کشور و در رابطه با صنعت فولاد انجام می شود بکارگیری می کنیم و  همچنین پرسنل فولاد و شرکتهای مرتبط با فولاد هم اختراعتی دارند و بکارگیری می شود.

وی با بیان این که ارتباط تنگا تنگ و خوبی با دانشگاه و شرکتهای دانش بنیان دارند، گفت: اخیرا هم در جلسه ای که با شهرک علمی تجقیقاتی  و دانشگاه صنعتی اصفهان داشته اند برای گسترش همکاریها و استفاده بیشتر از آنها  مقرر شده شهرک با دریافت کد نیازمندیهای فولاد مبارکه که کد تامین کنندگی فولاد را بین شرکتهای دانش بنیان تقسیم کند.

انتهای پیام/

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]