کد خبر : 61663 یکشنبه 21 بهمن 1397 - 13:18:16
توسعه-شرکت-ها-و-اقتصاد-دانش-بنیان-با-سرمایه-گذاری-بخش-خصوصی-امکان-پذیر-است

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری:

توسعه شرکت ها و اقتصاد دانش بنیان با سرمایه گذاری بخش خصوصی امکان پذیر است

سیناپرس: ستاری گفت: اعتقاد نداریم که توسعه شرکت ها و اقتصاد دانش بنیان با پول دولتی امکان پذیر باشد و لذا در توسعه اقتصاد دانش بنیان پول دولت در درجه پنجم وششم اهمیت قرار دارد و آنچه که پیش از هر چیز اهمیت دارد اتفاقاتی است که باید در زیرساخت های فکری رخ دهد.

به گزارش خبرگزاری« سینا پرس» از اصفهان ، سورنا ستاری صبح امروز در جمع خبرنگاران با تشریح برنامه های حمایتی در خصوص مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان اظهار کرد: بخش عمده ای از حمایت از این نوع سیستم باید توسط بخش خصوصی انجام گیرد و تمام تلاش ما در این سال ها این بوده است که بخش خصوصی در این حوزه سرمایه گذاری کند و ضمن آن که پول دولت باید وارد پژوهش شود در عین حال بتواند عدد قابل توجهی از پول بخش خصوصی را نیز همراه خود بیاورد.

وی با ابراز خشنودی از پیشرفت های صورت گرفته در دانشگاه آزاد خوراسگان شرکت های زیادی را در این حوزه در حال تاسیس عنوان کرد و افزود:  علاوه بر آن پلتفرم های خصوصی در حال ایجاد هستند که همین عوامل در سرمایه گذاری در این حوزه موثر است و برای سال آینده نیز این سرمایه گذاری گسترش پیدا می کند، اما با هدف این که بتوانیم چند برابر بودجه دولتی را از بخش خصوصی تامین کنیم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از افزایش 20 درصدی بودجه شرکت های دانش بنیان نیز خبر داد و گفت: البته خبرها در این خصوص خوب است و میزان رشد بودجه در این حوزه، بیش از 20 درصدی است که هر سال برای این حوزه تصویب می شده است، اما مهم تراز همه این است که ما توانسته ایم فرهنگی را ایجاد کنیم تا بخش خصوصی در پژوهش سرمایه گذاری کند.

 

وی اضافه کرد: مخالف این مسئله هستیم که دولت پول خود را در پژوهش به صورت انحصاری وارد کند و این کاری بوده است که ما در سالیان گذشته در پژوهش کرده ایم و اشتباه بوده و نتیجه آن این بوده که همیشه وزرای دولت در خصوص خروجی بخش پژوهش و نقش آن در حل مشکل صنعت سوال داشته اند.

 

ستاری تاکید کرد: اکنون به ساختارهایی رسیده ایم و به فرهنگی در پژوهش دست یافته ایم که اگر  پولی را دولت برای پژوهش اختصاص می دهد، بخش خصوصی چند برابر آن را در اختیار قرار داده  و از آن محصول تولید می کند.

 

وی خاطر نشان کرد: به طور مسلم ایجاد 4 هزار شرکت دانش بنیان با سرمایه گذاری بخش خصوصی بوده است و البته نمی گوییم دولت در آن سرمایه گذاری نکرده، اما به طور قطع سرمایه گذاری دولت یک دهم آن چیزی بوده است که بخش خصوصی در این حوزه آورده است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری عنوان کرد: این فرهنگ و سیستم جدید در سال جدید نیز توسعه می یابد وانتظار داریم تعداد شرکت ها تا پایان سال آینده به حدود 5 هزار واحد برسد و فروش آنها به طور قطع چند برابر 60 هزار میلیاردی است که  سال گذشته بوده است و با این کار بخشی از اقتصاد می شوند.

وی افزود: اعتقاد نداریم که توسعه شرکت ها و اقتصاد دانش بنیان با پول دولتی امکان پذیر باشد و دوباره تاکید می کنیم که باید آن اکوسیستم را درست کنیم و لذا در توسعه اقتصاد دانش بنیان پول دولت در درجه پنجم وششم اهمیت قرار دارد و آنچه که پیش از هر چیز اهمیت دارد اتفاقاتی است که باید در زیرساخت های فکری رخ دهد.

ستاری در پایان سخنان خود به دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی در حوزه علم و فناوری نیز اشاره کرد و گفت: اتفاقات خوبی در 40 سال گذشته در بحث علم و فناوری به صورت کمی و کیفی افتاده است، از جمله تعداد دانشجویان نسبت به ابتدای انقلاب 26 برابر شده و در علوم جدید مانند سلول های بنیادی، نانوتکنولوژی و هوافضا رتبه های بسیارخوبی در دنیا داریم و شتاب مناسبی نیز در این زمینه داریم، گرچه همیشه توقعات رهبر انقلاب از بخش علم و فناوری کشور خیلی بیشتر از این بوده است و به طور قطع راه های زیادی برای طی کردن در این عرصه داریم.

انتهای پیام/

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

مطالب مرتبط

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها