کد خبر : 61660 شنبه 20 بهمن 1397 - 20:23:02
-مرکز-رشد-فناوری-گیاهان-دارويي-اصفهان

مرکز رشد فناوری گیاهان دارويي اصفهان

مدیر مرکز رشد فناوری گیاهان دارویي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) گفت: فعاليت اين مرکز با موافقت قطعي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي سرعت مي‌گيرد.

کامران صفوی اظهار کرد: خوشبختانه در دویست و هفتادمین جلسه شورای گسترش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با فعاليت مرکز رشد فناوري گياهان دارويي واحد اصفهان (خوراسگان) موافقت قطعي شد.

وی افزود: این نخستین موافقت قطعی مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامي در کل کشور بود که صادر شده است و بر همين اساس فعاليت‌هاي پژوهشي اين مركز كه تاكنون به خوبي انجام مي‌شد، از اين به بعد با جديت و همت بيشتري ادامه خواهد يافت.

مدیر مرکز رشد فناوری گیاهان دارویي و رئيس کارگروه فناوري‌هاي نوين دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) افزود: مرکز رشد فناوري گياهان دارويي و طب سنتي، سال ۱۳۸۸ در دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) با مجوزي که از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و بازديدي كه از سوي اين وزارتخانه انجام شد، فعاليت خود را آغاز كرد و از آن زمان تاكنون فعاليت‌هاي خوبي در اين مركز انجام شده است.

وی افزود: در آن زمان خلأ خیلی بزرگی که داشتيم، اين بود که ظرفيت اعضاي هيئت علمي و دانشجويان و فارغ‌التحصيلان دانشگاه آزاد استان اصفهان بسيار زياد بود و خلأ وجود چنين مرکزي به‌شدت احساس مي‌شد تا بتوان دستاوردهاي پژوهشي دوستان را تجاري‌سازي کرد.

صفوی اظهار کرد: عمده فعالیت‌های این مرکز در بحث توليد و فرآوري گياهان دارويي هم در حوزه صنايع غذايي، هم در حوزه توليد مکمل‌هاي غذايي بوده است و بعضي از محصولاتي هم که در مجموعه توليد كرديم شامل توليد لارو مگس لوسيليا و نيز توليد شيريني‌جات غني‌شده با گياهان دارويي، كِرِم مرطوب‌كننده گياهي، مكمل‌هاي گياهي جايگزين آنتي‌بيوتيك، كيت استخراجي RNA از گیاهان دارویی، مکمل‌های غذايي در حوزه خوراک، سالاد رژيمي بر پايه سلامت قلب و ... بوده است.

وی افزود: در این مرکز به‌ویژه با مجوزی که به عنوان نخستين مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامي دريافت کرده‌ايم، بايد در حوزه اقتصاد مقاومتي و نيز گياهان دارويي كه بحث عمومي كشور نيز هست از تمام ظرفيت داخلي تمام و كمال استفاده كنيم و با حضور متخصصاني كه در كشور داريم و ظرفيت خدادادي كه در كشور در اين حوزه وجود دارد و نيز نياز صنعت دارويي و بهداشتي كشور بتوانيم محصولات بسيار خوبي را توليد كنيم كه هم بتواند موجب قطع وابستگي‌مان به كشورهاي ديگر شود و هم اينكه بتوانيم در حوزه صادرات محصولات دانش‌بنيان گام‌هاي مؤثري برداريم.

مدیر مرکز رشد فناوری گیاهان دارویي و رئيس کارگروه فناوري‌هاي نوين دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) گفت: اين مرکز يک بار هم به عنوان مركز رشد برتر دانشگاه آزاد اسلامي در كل كشور و يك بار به عنوان مركز رشد برتر استان اصفهان انتخاب شده و اكنون نيز عضو كامل و قطعي انجمن پارك‌هاي علم و فناوري و مراكز نوآوري جهان است.

صفوی افزود: ماهیت وجودی مرکز رشد به این شکل است که خروجي‌هاي پژوهشي را تبديل به دستاوردهاي مورد نياز در بازار کند و بتواند از ابترماندن دستاوردهاي حوزه پژوهشي جلوگيري كند. پس از اينكه دانشجو فارغ‌التحصيل مي‌شود يا پايان‌نامه‌اش به پايان مي‌رسد، نتايج آنها بايد به عنوان يك نمونه عملي وارد بازار شود تا مردم بتوانند استفاده كنند و در صنعت نيز استفاده شود به همين دليل تكميل اين فرايند از توليد دانش تا توليد محصول وظيفه اين مركز و مجموعه بوده است

.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]