کد خبر : 61618 دوشنبه 20 فروردین 1397 - 22:29:20
انهدام-38-تن-مواد-غذایی-در-نوروز-97

در نوروز 97 انجام شد:

انهدام 38 تن مواد غذایی در نوروز 97

سیناپرس: مدیر بهداشت محیط استان اصفهان: در آخرین طرح بسیج سلامت نوروزی با مشکل عدم هماهنگی دستگاه‌های مربوطه مواجه بودیم.

به گزارش سیناپرس اصفهان، صبح روز یکشنبه ۱۳ام اسفندماه سال 96، مانور طرح بسیج سلامت نوروزی در شهر اصفهان با حضور خانم دکتر چنگیز رئیس دانشگاه، دکتر حیدری معاون بهداشتی دانشگاه، مهندس شیشه فروش مدیرکل مدیریت بحران استان اصفهان و همچنین مسئولین و بازرسین بهداشت محیط آغاز شد.

برنامه بسیج سلامت نوروزی هر ساله به صورت رسمی از ۱۵ اسفندماه جاری تا ۱۵ فروردین سال آینده در سرتاسر استان اجرا می‌شود. طی این برنامه بسیاری از مراکز تهیه و توزیع و اماکن عمومی حساس در این ایام که بیشترین مراجعه و استفاده مردم و مسافرین نوروزی را دارند مورد بازرسی‌های تخصصی بهداشتی قرار می‌گیرند.

مهندس حسین صفاری، مدیر بهداشت محیط استان اصفهان، در تشریح اجرای طرح بسیج سلامت به خبرنگار سیناپرس اصفهان گفت: طرح سلامت در این دوره از اول اسفندماه سال 96 آغاز گردید و تا 15ام فروردین سال جاری ادامه داشت.

وی افزود: به طور مجموع 40 اکیپ سیار و 30 اکیپ ثابت نظارت و بازرسی بر اماکن عمومی، مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و مخازن آب آشامیدنی را بر عهده داشتند

وی ادامه داد: دستاوردهای این طرح در طول اجرای 1 ماهه‌ی خود عبارت‌اند از: 38 هزار و 298 مورد بازدید از مراکز آب‌رسانی شهری و روستایی، شناسایی بیش از 700 مورد مرکز متخلف و معرفی به مراجع قضایی، 4 هزار و 189 مورد صدور اخطار بحرانی و غیربحرانی، 253 مورد تعطیلی محل‌های متخلف، یک هزار و 324 مورد نمونه‌برداری از مواد غذایی، یک هزار و 324 مورد سنجش مواد غذایی با دستگاه‌های قابل حمل و تجهیزات مربوطه و 28 هزار و 349 مورد کلرسنجی از آب. در نهایت نیز 38 تن مواد فاسد، غیر قابل مصرف و تاریخ گذشته جمع‌آوری و معدوم شدند.

در بعضی از موارد این نگرانی وجود دارد که تخلف با مجازات تناسب نداشته باشد و شخص تخلفی مرتکب شود که سلامتی مردم را به خطر بیندازد و با مبلغی جریمه قضیه تمام شود. به گفته‌ی مهندس صفاری پس از شناسایی افراد متخلف از سوی کارشناسان، برای آنان پرونده تشکیل شده و به مراجع قضایی تحویل داده می‌شود؛ در نهایت نیز بنا به تصمیم مراجع قضایی، گاه مراکز تعطیل می‌شوند و برای متخلفان جریمه و یا حتی حبس در نظر گرفته می‌شود.

صفاری در خصوص عملکرد مراکز در حوضه‌ی آموزشی افزود: این آموزش به صورت چهره به چهره و در دو بخش آموزش به متصدیان و آموزش به مسافرین انجام شده است. آموزش به متصدیان حدود 38 هزار مورد بوده است و کارشناسان اعزامی برای نظارت کیفیت محصولات وظیفه‌ی آموزش را نیز به عهده داشته‌اند. برای مسافرین نوروزی نیز بیش از 15 هزار مورد آموزش انجام شده است.

این مدیر با ارزیابی اجرای طرح بسیج سلامت طی سال‌های گذشته ادامه داد: در این دوره از طرح حدود 210 نفر به کار گرفته شدند و نه تنها در بخش اعزام نیروهای متخصص به مراکز که در سایر حوزه‌های فعالیت پیشرفت خوبی حاصل شده است به طوری که می‌توان ادعا کرد که در کلیه‌ی بخش‌ها نزدیک به 20 درصد افزایش وجود داشته است.

صفاری با تأکید بر تأثیر مثبت مراکز و سازمان‌های دیگر خاطرنشان کرد: همکاری سایر مراکز مانند مراجع قضایی در به دست آوردن توفیقات فراوان در حوزه نقش پررنگی داشته است اما در عین حال اصلی‌ترین ضعف امروز ما در رعایت بهداشت و سلامت مواد غذایی عدم هماهنگی کافی دستگاه‌های مربوطه است. به طور مثال گاهی به افراد فاقد صلاحیت مجوز داده می‌شود و ما مجبور به برخورد با افراد می‌شویم و این در حالی است که سال‌های گذشته چنین مشکلی وجود نداشته است.

no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
کلید واژه ها: بسیج سلامت نوروزی - نوروز 97 - بهداشت -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]