کد خبر : 61590 سه شنبه 22 اسفند 1396 - 13:13:14
نوروز-در-آئینه-نجوم

با حضور یک محقق تاریخ علم و نجوم بررسی شد؛

نوروز در آئینه نجوم

سیناپرس: یک عضو مرکز آموزش نجوم­ ادیب گفت: ایرانیان در قدیم جشن و شادی را از مواهب اهورامزدا و غم را نشانی از اهریمن می‌دانستند و گفته شده‌است که به همین دلیل ایرانیان جشن‌های فراوانی داشته و مردمی بسیار شاد بوده‌اند.

به گزارش سیناپرس اصفهان اکبر زمانی، از معلمان بازنشسته و مدرس دوره‌های اصفهان شناسی در نشست 177ام باشگاه نجوم اصفهان با عنوان "نوروز در آیینه نجوم" که در کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان برگزار شد با اشاره به تاریخچه‌ی جشن‌های کهن ایران و ارتباط آنان با علم نجوم اظهار کرد: تمامی جشن‌های ایرانی در هنگام روز برگزار می‌شوند و اهمیت و تقدس نور و خورشید چنان بوده که روز پس از شب یلدا که تنها جشن شب‌هنگام ایرانیان است روز خورشید نام‌ گرفته‌است.

 

وی افزود: : ایرانیان در قدیم جشن و شادی را از مواهب اهورامزدا و غم را نشانی از اهریمن می‌دانستند و گفته شده‌است که به همین دلیل ایرانیان جشن‌های فراوانی داشته و مردمی بسیار شاد بوده‌اند. این جشن‌ها و مراسم‌ها مانند نوروز، مهرگان، یلدا و... با رویدادهای نجومی مهمی مثل اعتدال بهاری که در پیش است همراه می‌شدند و همین ویژگی باعث ماندگاری این جشن‌ها ‌بوده‌است، چنان که می‌بینیم در ایران هر سال با آغاز بهار سال جدید آغاز می‌شود.

 

زمانی ادامه داد: آنچه به این مراسم و جشن‌ها روح می‌بخشد عملکرد مردم در آن‌هاست. به طور مثال در چهارشنبه‌سوری کارهایی مانند آتش‌افروزی، کوزه شکنی، تخم‌مرغ شکنی، قاشق زنی و شال اندازی و در ایام نوروز نیز انجام دید و بازدید، خرید جامه‌ی نو و آزادی زندانیان از قدیم مرسوم بوده‌است. امروز نیز گرچه در برخی مناطق کشور این آداب و رسوم حفظ شده است اما می‌بینیم که بسیاری از آن‌ها در کشورهای دیگر رونق یافته و این کشورها به‌عنوان میزبانان اصلی شناخته‌شده‌اند.

 

این مدرس اصفهان شناسی تعدادی از اقلام مرسوم در سفره‌ی هفت‌سین را برشمرد و عنوان کرد: سفره‌ی هفت‌سین و به طور کلی آیین گرامی داشت سال نو ارتباط تنگاتنگی با نجوم دارند. به طور مثال ماهی در سفره‌ی هفت‌سین نمادی از حیات، شمع و سیب سفید نماد خورشید، سکه که به دو شکل نقره و طلا استفاده می‌شود نشانی از خورشید و ماه و آب نمادی از فرشته‌ی آب (آناهیتا) یا سیاره زهره دارد، هم‌چنین عده‌ای در سفره‌های خود نارنجی را در آب قرار می‌دهند و گفته می‌شود که قرار گرفتن دوسوم نارنج در آب نشان تشکیل شدن دوسوم زمین از آب است.

 

وی ادامه داد: از سه ویژگی مهم سفره‌ی هفت‌سین خوراکی بودن هفت بخش اصلی، فارسی بودن آن‌ها و یک‌کلمه‌ای بودن نام آن‌ها است و به این ترتیب در سفره‌ی هفت‌سین اولیه برخی از موارد امروزی مانند سکه، سنبل و سیاه‌دانه وجود نداشته‌اند.

 

زمانی از کتاب تازه نشر شده‌ی "فضائل نوروز در ادبیات شیعه" به تألیف محمودرضا افتخارزاده نام برد و خاطرنشان کرد: به گفته‌ی این کتاب احادیث زیادی پیرامون نوروز وجود دارد و گفته ‌شده‌است که وقایع مهمی در تاریخ اسلام مانند فتح مکه، پیروزی حضرت علی بر خوارج و ظهور امام دوازدهم شیعیان هم‌زمان با و روز بوده‌است.

کلید واژه ها: نجوم - نوروز - اکبر زمانی - آیینه نجوم -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]