کد خبر : 61572 شنبه 19 اسفند 1396 - 11:41:46
لزوم-توجه-به-مبانی-علمی-رژیم-درمانی

در دومین همایش بزرگداشت روز رژیم درمانگران استان اصفهان مطرح شد:

لزوم توجه به مبانی علمی رژیم درمانی

سیناپرس: رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: کسانی که رژیم درمانی می کنند در ابتدا باید به اهمیت کار خود، مبانی علمی، فرهنگی و اقلیمی و فراهم کردن شواهد برای تجارب دینی و اقلیمی پی برده باشند.

به گزارش سیناپرس اصفهان دکتر طاهره چنگیز رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در دومین همایش بزرگداشت روز رژیم درمانگران استان اصفهان که به مناسبت روز جهانی رژیم درمانگران در ، مرکز همایش های علمی این دانشگاه برگزار شد،  با اشاره به تغییر الگوی بار بیماری ها به سمت  بیماری های غیر واگیر اظهار کرد: نقش بیماری های واگیر دار در آمار مرگ و میر بسیار کمرنگ شده و جای خود را به بیماریهای غیر واگیر داده است که در این خصوص نقش تغذیه و سبک زندگی مردم بسیار مهم می باشد.

وی افزود: ۱۴۰۰ سال پیش در قرآن کریم جمله ای آمده است که فلسفه تغذیه را اینگونه بیان می کند: باید انسان در آنچه که می خورد نظر، دقت و تامل نماید.

دکتر چنگیز رشته رژیم درمانی را مبتنی بر مبانی علم روز دنیا و همچنین به شدت وابسته به فرهنگ و اقلیم عنوان کرد و افزود: هر کسی که این دو مولفه پایه و اساسی را در کار خود نادیده بگیرد قطعا دچار مشکل خواهد شد.

رییس دانشگاه در ادامه افزود: کسانی که رژیم درمانی می کنند در ابتدا باید به اهمیت کار خود، توجه به مبانی علمی، فرهنگی و اقلیمی و همچنین توجه به فراهم کردن شواهد برای تجارب  دینی واقلیمی داشته باشند، چرا که توصیه های رژیم درمانی در شهرهای مختلف و نحوه ترکیب و نسبت دادن به مواد غذایی مختلف، بسیار وابسته به شرایط اقلیمی می باشد.

دکتر چنگیز در پایان سخنرانی خود برای همکاران فعال در این رشته ابراز امیدواری نمود که با همکاری و همدلی بتوانند در اصلاح سبک زندگی مردم، استفاده از سبک های تغذیه ای بومی و سنتی، جایگزینی غذاهای آرام به جای غذاهای سریع "فست فودها" و نیز اصلاح حجم، محتوا و نسبت مواد غذایی گام های خوبی بردارند و شاهد پیشرفت سلامت مردم که نقش بسزایی در آن دارند، باشیم.
 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]