کد خبر : 61564 جمعه 18 اسفند 1396 - 02:07:06
لزوم-بهره-گیری-از-ظرفیت-زنان-در-حوزه-اقتصاد

لزوم بهره گیری از ظرفیت زنان در حوزه اقتصاد

سیناپرس: یک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: اگر دولت قصد دارد مجری یک برنامه‌ی موفق اقتصادی باشد باید از زنان متخصص بیش از پیش استفاده کند.

به گزارش سیناپرس اصفهان  عفت شریعتی مدیرکل اداره امور بانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در دومین همایش ملی جایگاه زنان در کارآفرینی و توسعه پایدار به موضوع حضور زنان در اقتصاد و تأثیر آنان در رسیدن به توسعه‌ی پایدار پرداخت و اظهار کرد: در متن قرآن و زندگی پیامبر، زن موجودی ارزشمند و مهم است، و گویی مرد و زن هر دو معمار ساخت خوشبختی در زندگی هستند.

 

وی با بیان اینکه امروز زنانی که در زمینه اقتصاد فعال باشند نداریم، افزود: تاریخ ایران و اسلام نمونه‌ی روشنی از حضور زنان در عرصه‌ی اقتصاد است. به طور مثال خدیجه بانویی اقتصاددان و مدیری موفق در زمان خود بود و ثروت ایشان از مهم‌ترین عوامل تقویت‌کننده‌ی اسلام راستین بود.

 

وی ادامه داد: ما نقش زنان در دفاع مقدس را فراموش نکرده‌ایم، با نگاه به تاریخ اسلام و تاریخ ایران درمی‌یابیم که زن در بخش اقتصاد توامند و توانگر است و امروز نقش او در جامعه قابل انکار نیست.

 

شریعتی در خصوص نقش زنان در توسعه‌ی پایدار تأکید کرد: دست‌یابی به توانمندی و توسعه‌ی پایدار  بر عهده‌ی هر دو قشر مرد و زن است پس مسئولیت افت و شکست اقتصاد مقاومتی بر دوش هر دو قشر است. اگر از ورود و فعالیت زنان که نیمی از جامعه را در بر می‌گیرند در مراتب بالاتر جلوگیری شود بار این قشر بر دوش نیم دیگر قرار می‌گیرد.

 

وی با اشاره به نمونه‌ای از حضور زنان در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی ادامه داد: حضور کمرنگ زنان در مجلس نوعی شکست آشکار برای ما محسوب می‌شود و نشست‌های علمی کمک‌کننده به حضور مؤثرتر زنان هستند. امروز پشتوانه‌ی نمایندگان مجلس به ویژه بانوان، نشست‌های علمی و تصمیم سازی‌های این نشست‌ها است.

 

شریعتی افزود: زنان تحصیل‌کرده بالای 60 درصد از صندلی‌های دانشگاه‌ها را در اختیار دارند، از سویی دیگر امکانات و شرایط نیز به خوبی فراهم است پس اگر دولت قصد دارد برای برنامه‌ی موفق اقتصادی مجری باشد باید از زنان متخصص بیش از پیش استفاده کند.

 

شریعتی در ادامه به تشریح بستر اصفهان برای فعالیت زنان پرداخت و ادامه داد: نصف جهان خواندن اصفهان در زمان‌های قدیم اغراق نبوده است. ذوق و هنری که در دختران اصفهان وجود دارد در کمتر شهری یافت می‌شود.

 

عفت شریعتی اقتصاد مقاومتی را نقش راه ایرانیان خواند و خاطرنشان کرد: اگر جایگاه زنان خانه‌دار را کمرنگ بدانیم زنان نیز انگیزه‌ی کافی را نخواهند داشت، به ویژه آنکه زنان خانه‌دار نقشی بزرگ در جامعه را به عهده دارند و نیازمند تشویق و ترغیب برای حضور مؤثرتر در جامعه هستند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]