کد خبر : 61563 جمعه 18 اسفند 1396 - 02:20:42
نقش-زنان-در-توسعه‌ی-اقتصادی-

در دومین همایش ملی جایگاه زنان در کارآفرینی بررسی شد:

نقش زنان در توسعه‌ی اقتصادی

سیناپرس: یک عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: امروز باید نقش زنان در توسعه‌ی اقتصادی مد نظر قرار گیرد. مهم‌ترین نیاز اقتصاد کشور حفظ و پرورش سرمایه‌های انسانی و نیروی انسانی کارآمد است.

به گزارش سیناپرس اصفهان دکتر سیما فردوسی،  عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران، در دومین همایش ملی جایگاه زنان در کارآفرینی و توسعه پایدار به موضوع نقش زن در توسعه اقتصادی خانواده پرداخت و اظهار کرد: از این پس باید بیش از پیش به بخش مدیریت توجه کنیم. یکی از مهم‌ترین بخش‌های این مدیریت، مدیریت خود شامل بخش‌هایی مانند گفتار و رفتار است که در جنس زن اهمیت بیشتری می‌یابد. چنانکه می‌بینیم اگر زنان جایگاه ویژه‌ای کسب کرده‌اند برای همین اهمیت به مدیریت رفتار خود بوده است.

 

وی افزود: امروز نیاز جامعه‌ی ایران زنانی خلاق و نوآور است و این خلاقیت تنها شامل بخش‌های صنعتی کشور نیست بلکه حتی شیوه‌ی زندگی روزمره را نیز شامل می‌شود.

 

این کارشناس ضمن تشریح مدیریت زن در خانواده و اهمیت آن ادامه داد: در اولین قدم نیاز است که نیازهای خانه و خانواده سنجیده شوند و سپس اولویت‌ها تعیین شده و در آخرین مرحله برنامه‌ریزی‌های لازم برای پاسخ به نیازها انجام شوند. وظیفه‌ی اعمال چنین مدیریتی در خانواده به عهده‌ی زن است و مرد در خانواده وظیفه‌ی سرپرستی را عهده‌دار است.

 

وی در ادامه به مقایسه‌ی ساختار و تغییرات خانواده‌ها در گذر زمان پرداخت و افزود: خانواده‌های قدیمی حالت گسترده داشته‌اند و گستردگی خانواده به این معناست که چند خانواده با یکدیگر زندگی می‌کردند. در این خانواده‌ها بحث مشارکت در اقتصاد بسیار پررنگ و روحیه‌ی تعاون و همکاری بسیار بالا بوده است به طوری که نتیجه‌ی این زندگی و همکاری در خانواده‌ها، وجود رکود اقتصادی بسیار پایین در آن‌ها بوده است.

فردوسی ادامه داد: افراد طی زندگی با این ساختار در مشکلات خانوادگی نیز به یکدیگر کمک می‌کرده‌اند و مسائل و معضلات اجتماعی را به‌ اندازه‌ی قابل توجهی کاهش می‌دادند. امروز اما ساختار خانواده به کلی دست‌خوش تغییر شده است و خانواده‌های امروز در اصطلاح هسته‌ای هستند، به این شکل که افراد در خانواده‌های کوچک‌تر و مجزا از یکدیگر زندگی می‌کنند و اغلب زن مدیر خانه و مرد تنها اهرمی اقتصادی است.

 

فردوسی ادامه داد: مهم‌ترین نیاز اقتصاد کشور حفظ و پرورش سرمایه‌های انسانی و نیروی انسانی کارآمد است. کارآمد به معنای خلاق بودن، کارآفرینی مؤثر و... است و پیش‌نیاز دست‌یابی به این عنصر کارآمدی، حضور مؤثر زنان در خانواده است.

 

وی افزود: تربیت فرزندان موفق جامعه در خانه و توسط مادران صورت می‌گیرد پس نباید به زن فقط در عرصه‌ی تولید کالا و خدمات مستقیم اقتصادی توجه کرد. خانواده به عنوان نهادی اجتماعی است و مادران با تربیت صحیح فرزندان در توسعه‌ی فرهنگ جامعه نقش بزرگی را ایفا می‌کنند.

 

فردوسی با اشاره به نقش توسعه‌ی پایدار در پیشرفت کشور گفت: توسعه‌ی پایدار فرآیندی است که طی آن مردم به نیازهای خود پاسخگو باشند و گونه‌ای نیازهای خود را برطرف کنند که به نسل‌های آینده ضرر نرسد اما برای طی شدن این روند شیوه‌ی زندگی افراد جامعه باید عوض ‌شده و از مصرف‌گرایی دوری بشود.

 

سیما فردوسی به ارائه پیشنهاد‌هایی پرداخت و خاطرنشان کرد: امروز باید نقش زنان در توسعه‌ی اقتصادی در مد نظر قرار گیرد. هم‌چنین با توجه به دیجیتالیزه شدن عصر حاضر باید به شکلی خانواده را تنظیم کرد که افراد بخصوص زنان بیشتر از قبل مسئولیت‌پذیر باشند. چرا که زنان مدیرانی نه تنها در تربیت فرزندان که حتی در میزان دخل و خرج خانه و خانواده هستند.

وی خاطر نشان کرد: امروز باید نقش زنان در توسعه‌ی اقتصادی در مد نظر قرار گیرد. مهم‌ترین نیاز اقتصاد کشور حفظ و پرورش سرمایه‌های انسانی و نیروی انسانی کارآمد است. کارآمد به معنای خلاق بودن، کارآفرینی مؤثر و... است و پیش‌نیاز دست‌یابی به این عنصر کارآمدی، حضور مؤثر زنان در خانواده است.

 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]