کد خبر : 61554 سه شنبه 15 اسفند 1396 - 18:04:30
تبدیل-چالش-بیکاری-به-پژوهشگری-با-ورود-نخبگان

در اولین اجلاس ملی چهره‌های ماندگار مدیریت و کارآفرینی کشور مطرح شد:

تبدیل چالش بیکاری به پژوهشگری با ورود نخبگان

سیناپرس: مشاور ریاست دانشگاه آزاد اسلامی گفت: مسئولان، نهادهای دولتی و سازمان‌ها باید مشکلات پیش روی کارآفرینان را رفع کنند تا کارآفرینان بتوانند به اهداف خود دست یابند.

به گزارش سیناپرس اصفهان کریم زارع، مشاور ریاست دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس کارگروه تخصصی آموزش و تحقیقات مرکز نمایندگان ادواری مجلس، سه‌شنبه 15 اسفندماه در اولین اجلاس ملی چهره‌های ماندگار مدیریت و کارآفرینی کشور که در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: مسئولان، نهادهای دولتی و سازمان‌ها باید مشکلات پیش روی کارآفرینان را رفع کنند تا کارآفرینان بتوانند به اهداف خود دست یابند.

 

وی افزود: دموکراسی اداری یکی از مشکلات اساسی بر سر راه کارآفرینان است و در اکثر موارد باعث دلسردی آن‌ها می‌شود و کارآفرینان نمی‌توانند بر اساس برنامه زمان‌بندی خود به نتایج دلخواه برسند و باعث کندی فعالیت آن‌ها می‌شود.

 

مشاور ریاست دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه نخبگان نقشی اساسی در تحقق سند چشم‌انداز 1404 دارند، گفت: نقش نخبگان  و کارآفرینان در تحقق سند چشم‌انداز 1404 بسیار پررنگ است که این امر باید با برطرف کردن موانع ورود این عزیزان به حوزه کسب‌وکار به منصه ظهور برسد و از سوی دیگر نهادها، سازمان‌ها و مردم نیز باید دست‌به‌دست هم دهند تا مشکلات کشور را حل کنیم تا بتوانیم چالش بزرگ بیکاری را به پژوهشگری تبدیل کنیم.

 

رئیس کارگروه تخصصی آموزش و تحقیقات مرکز نمایندگان ادواری مجلس راه مقابله با چالش بیکاری را برداشتن سد کنکور دانست و اظهار کرد: گردش مالی کنکور ۱۰ هزار میلیارد تومان است درحالی‌که ۹۰ درصد کشورهای جهان کنکور را حذف کرده‌اند و با حذف کنکور می‌توان به دانش‌افزایی رسید.

 

زارع گفت: 3 هزار و 568 اختراع در باشگاه پژوهشگران وجود دارد که 44 درصد آن مربوط به دانشگاه دولتی است. همچنین 140 طرح عملیاتی در باشگاه پژوهشگران وجود دارد و 14 هزار فعال جوان پژوهشگر و نخبه در این مرکز فعال هستند به‌طوری‌که 16.5 درصد تولید علمی باشگاه پژوهشگران مربوط به فعالیت جوانان است.

 

وی اضافه کرد: در حال حاضر 400 باشگاه کارآفرینی در کشور مشغول به فعالیت هستند که مدیران با شایسته‌سالاری می‌توانند در مسیر پیشرفت و هوشمند سازی گام‌های برداشته و باعث ایجاد زمینه توسعه و رشد کارآفرینی در کشور شوند.

 

نوآوری در کارآفرینی باعث ایجاد اشتغال می‌شود

همچنین مصطفی رناسی، نایب‌رئیس اتاق بازرگانی اصفهان، سه‌شنبه 15 اسفندماه در اولین اجلاس ملی چهره‌های ماندگار مدیریت و کارآفرینی کشور که در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: مشخصه اصلی کارآفرینی نوآوری است و با ایجاد اشتغال تفاوت دارد که نتیجه نوآوری در کارآفرینی باعث ایجاد اشتغال می‌شود.

 

وی افزود: کارآفرینی تعریف‌های متفاوتی دارد. کارآفرینی باوجود تمام مشکلات از فرصت‌ها استفاده شود و با نوآوری و بهره‌گیری از آن‌ها باوجود پذیرش مخاطرات مختلف آن، در راستای رسیدن به هدف خود تلاش کنیم.

 

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به اینکه اگر فضای کسب‌وکار برای تمامی افراد مهیا باشد، افراد بیشتری وارد حوزه کارآفرینی می‌شوند، گفت: در حال حاضر کارآفرینی در ایران در مقایسه با کشورهای دیگر ریسک‌پذیری بالایی دارد و برای رشد اقتصاد باید بستر رشد افراد متوسط را نیز فراهم کنیم.

 

رناسی، فضای لازم بری کارآفرینی در را در حیطه بحث حکمرانی خوب دانست و اظهار داشت: در این امر چند شاخص وجود دارد که یکی از این‌ها مشارکت است و مشارکت مردم از اصول اولیه و مهم است. باید امکان بیان آزادانه نظریات مردم وجود داشته باشد چراکه نظرات آزادانه مردم در عمل صورت می‌پذیرد.

 

وی شاخصه دوم را قانون مداری تمامی شهروندان و ایجاد دستگاه قضایی که بر اساس قانونی اساسی و فارغ از فساد مالی فعالیت کند را برشمرد و بیان کرد: شفافیت در حکمرانی خوب بدین معناست که تمامی افراد امکان دسترسی به کلیه اطلاعات، گردش آن‌ها، دسترسی به اطلاعات و عملکرد دولت‌ها و امکان به کار گرفته شدن نقد سازنده و تأثیرگذار در تصمیم‌گیری‌های دولت را داشته باشند و کلیه نهادها، تشکل و سازمان‌ها باید پاسخگو باشند که نتیجه آن پاسخگویی کلیه مسئولان و نهادهای خصوصی در قبال جامعه را در پی دارد.

 

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی اصفهان دیگر مشخصه در بحث حکمرانی خوب را همگرایی، ایجاد حقوق مساوی، اثربخشی و کارایی برشمرد و اضافه کرد: بستر لازم برای بیان نظرات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی باید فراهم شود تا  تصمیمات با حداکثر همگرایی و نظریات عالی و کل جامعه گرفته شود، حقوق مساوی باید شرایطی برای رشد همه شهروندان ایجاد کند و با در نظر گرفتن محیط‌زیست از استعدادها، اثربخشی و کارایی افراد استفاده شود.

 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]