کد خبر : 61542 دوشنبه 14 اسفند 1396 - 08:22:23
آینده-دیگر-بر-پاشنه‌ی-صنعت-نمی‌چرخد

مدیر گروه آینده‌پژوهی دانشگاه اصفهان:

آینده دیگر بر پاشنه‌ی صنعت نمی‌چرخد

سیناپرس: عضو هیئت‌علمی و مدیر گروه آینده‌پژوهی دانشگاه اصفهان گفت: در سیستم آموزشی جدید باید تفکر انتقادی ایجاد شود، روش‌های درست تحقیق کردن به دانش آموزان آموزش داده، توانایی کار کردن تیمی ایجاد شود و دانش آموزان بتوانند ارتباط مؤثر با دیگران ایجاد کنند.

به گزارش سیناپرس اصفهان محسن طاهری دمنه، عضو هیئت‌علمی و مدیر گروه آینده‌پژوهی دانشگاه اصفهان در "همایش گرامی داشت روز جهانی آینده" که به همت گروه آینده‌پژوهی دانشگاه اصفهان در محل تالار پیامبر اعظم دانشگاه اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: شغل و آینده شغلی دغدغه تمامی افراد برای خود و فرزندان خود است.

وی ادامه داد: اگر از کسب یک شغل یک‌قدم به عقب برگردیم به سیستم آموزشی می‌رسیم. سیستم آموزشی هدف‌های مختلفی را دنبال می‌کند که مهم‌ترین آن تربیت نسل آینده است.

عضو هیئت‌علمی و مدیر گروه آینده‌پژوهی دانشگاه اصفهان بیان کرد: درگذشته نسبت به مدرکی که داشتیم در بیرون از دیوارهای سیستم آموزشی و در جامعه به‌راحتی صاحب شغل می‌شدیم که این خاصیت به خاطر این بود که نهاد آموزشی با توجه به جامعه صنعتی و نیاز به نیروی کار باهدف تربیت نیروی ماهر و نیمه ماهر برای کمک به جامعه و صنعت، سیاست‌گذاری می‌کرد.

طاهری دمنه سیستم کارخانه‌ها و سیستم آموزشی را مشابه یکدیگر دانست و اضافه کرد: همان‌گونه که در کارخانه‌ها به‌صورت انبوه کالا تولید می‌شود در سیستم آموزشی نیز به همین صورت به تربیت فارغ التحصیلان می‌پردازیم که نتیجه آن چیزی جز به وجود آمدن وضع موجود نیست.

وی بابیان اینکه بسیاری از شغل‌هایی که اکنون وجود دارد در دوران تحصیلات ابتدایی ما وجود نداشت، اظهار کرد: هیچ فردی سرنخی از اتفاقات 10 سال بعد ندارد ولی بااین‌وجود دستگاه‌های آموزشی ما اصرار دارند نسل آینده را تربیت کنند. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد 65درصد از دانش‌آموزانی که در سال 2011 وارد مقطع ابتدایی شدند وارد شغل‌هایی می‌شوند که در سال 2011 اصلا وجود نداشته‌اند.

مدیر گروه آینده‌پژوهی دانشگاه اصفهان با اشاره به اینکه در آینده دیگر در بر پایه‌ی صنعت نمی‌چرخد، خاطرنشان کرد:  در سیستم آموزشی جدید باید تفکر انتقادی ایجاد شود، روش‌های درست تحقیق کردن به دانش آموزان آموزش داده شود، توانایی کار کردن تیمی ایجاد شود و دانش آموزان بتوانند ارتباط مؤثر با دیگران ایجاد کنند. اگر این 4 زیربنا در فرزندانمان ایجاد شود دیگر دغدغه شغلی برای آن‌ها وجود نخواهد داشت.
 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]