کد خبر : 61534 شنبه 12 اسفند 1396 - 19:47:54
در-حوزه-کارآفرینی-به-لحاظ-فرهنگی-بسیار-ضعیف-هستیم

در حوزه کارآفرینی به لحاظ فرهنگی بسیار ضعیف هستیم

سیناپرس: یک مربی ایجاد و توسعه کسب و کار دانش بنیان گفت: : در مقایسه با ۳۰ سال گذشته سوق به سمت کارآفرینی در کشور بیشتر شده است و افراد بسیاری به دنبال خلق موقعیت کسب و کار برای خود هستند.

به گزارش سیناپرس اصفهان سید یاسر معین الدینی، مربی ایجاد و توسعه کسب و کار دانش بنیان، شنبه ۱۲ اسفند، در "همایش روز جهانی آینده" که به همت گروه آینده پژوهی دانشگاه اصفهان در محل تالار پیامبر اعظم دانشگاه اصفهان برگزار شد اظهار کرد:  به لحاظ فرهنگی در حوزه کارآفرینی بسیار ضعیف هستیم و گفتمان کسب و کار همچنان گفتمان کارمندی است.

 

وی افزود: در مقایسه با ۳۰ سال گذشته سوق به سمت کارآفرینی در کشور بیشتر شده است و افراد بسیاری به دنبال خلق موقعیت کسب و کار برای خود هستند و در آینده نیز این علاقه بیشتر خواهد شد، ولی این امر نیاز به فرهنگ سازی در این حوزه دارد.

 

این مربی ایجاد و توسعه کسب و کار دانش بنیان با اشاره به این که در حال حاضر فرصتهای اقتصادی خوبی برای کارآفرینی داریم، گفت: با این وجود همچنان به اقتصاد نفتی اصرار داریم که این امر باعث عدم ایجاد زیرساخت های مورد نیاز برای کارآفرینی شده است. در کشورهای همسایه کشورهای هند، ترکیه، عربستان و دیگر کشورها برنامه ریزی های گسترده ای در حوزه کارآفرینی انجام داده اند و به پیشرفت های قابل ملاحضه ای رسیده اند.

 

معین الدینی نقش حاکمیت ومردم را در توسعه فضای کسب و کار کارآفرینی نقشی اساسی دانست و اظهار داشت: برای توسعه کارآفرینی حاکمیت نقشی اساسی در فراهم کردن و توسعه زیرساخت ها و تسهیل گری در انجام امور لازم را دارد. ازطرفی مردم برای مصرف کالاهای ایرانی باید غیرت ورزی داشته باشند تا با این کار از شرکت های کارآفرین حمایت کنند تا این شرکت ها بتوانند دوام بیاورند و به کسب و کار خود ادامه دهند.

 

وی ادامه داد: کارآفرینان نیز با ایفای نقش راهنما، مربی و راهبر باید تجربه های خود را دراختیار دیگر افراد قرار دهند تا فرهنگ کارآفرینی رایج شود. از طرفی نهادهای مردمی باید نقش مطالبه گری از حاکمیت داشته باشند تا حاکمیت زیرساخت های لازم را فراهم کند.

 

معین الدینی با بیان اینکه نباید منتظر حاکمیت بمانیم، اظهارکرد: مردم و کارآفرینان باید در توسعه فرهنگ کارآفرینی فعالیت کنند و جامعه را به سمت جامعه ارزش آفرین و پویا سوق دهند تا حاکمیت نیز با آن ها همراه شود. در غیر این صورت مدل اقتصاد نفتی کماکان وجود خواهد داشت و نسل آینده و حال را به خطر می‌اندازد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]