کد خبر : 61480 جمعه 04 اسفند 1396 - 10:24:37
آینده‌ی-اقتصادی-ایران-به-­ویژه-در-حوزه­‌ی-مدیریت-بانک­‌ها-نگران-کننده‌­است

یک دانش‌­آموخته اقتصاد مالی مطرح کرد:

آینده‌ی اقتصادی ایران به ­ویژه در حوزه­‌ی مدیریت بانک­‌ها نگران کننده‌­است

سیناپرس: یک دانش‌­آموخته دکتری اقتصاد مالی گفت: دولت بازیگر جدی مدیریت نرخ ارز در کشور نیست.

به گزارش سیناپرس اصفهان داود صافی دستجردی، دانش‌­آموخته دکتری اقتصاد مالی در نشست سازمان عدالت و آزادی اصفهان با عنوان 'پندار ما' که روز گذشته در دفتر این سازمان برگزار شد با اشاره به "علل و پیامدهای نواسانات نرخ ارز" اظهار کرد: در سال 96 چون سال­‌های گذشته کشور با افزایش نرخ ارز در دی ماه مواجه بوده‌­است، اما برخلاف همه­‌ی سال­‌های گذشته، این افزایش ادامه داشته­‌است.

 

وی افزود: متغیرهای غیراقتصادی و سیاسی در نرخ ارز ثابت اثرگذار هستند و به منظور بررسی نرخ ارز راه­‌هایی چون برابری قدرت خرید مطلق، برابری قدرت خرید نسبی و نرخ بهره بدون پوشش وجود دارد که معمولا در ایران افراد از روش قدرت خرید نسبی استفاده می­‌کنند که طی آن مقدار نرخ تورم در دو کشور مقایسه می­‌شود.

 

این عضو کمیسیون اقتصادی سازمان عدالت و آزادی ادامه داد: مهم­ترین علل نوسانات شدید نرخ ارز در هفته­‌های گذشته عبارت‌­اند از رشد انفجاری نقدینگی، تراز تجاری منفی در کشور، کسری بودجه­ی دولت، وجود ریسک­های سیاسی، کاهش نرخ بهره، افزایش حجم سفرهای خارجی، خروج سرمایه از کشور و... .

 

صافی با بیان اینکه "وضعیت کنونی نرخ ارز قابل پیش‌­بینی بوده‌­است" عنوان کرد: در دی­ماه بیشتر سال‌­های سپری شده به دلیل افزایش تقاضای سفر و ارز از سوی مردم، افزایش نرخ ارز وجود داشته‌­است، اما در سال جاری افزایش مستمر تراز تجاری غیرکالایی و کاهش صادرات غیرنفتی کشور را دربازگشت به نرخ پیشین دچار مشکل کرده‌­است.

 

داود صافی ماه منظر از وجود چشم‌­اندازی نگران­‌کننده برای اقتصاددانان و فعالین این حوزه خبر داد وخاطر نشان کرد: آینده‌ی اقتصادی ایران به ­ویژه در حوزه­‌ی مدیریت بانک­‌ها نگران کننده­‌است و یافت راه­ حل تنها در گرو همت مسئولین و پشتیبانی مردم است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]