کد خبر : 61450 شنبه 28 بهمن 1396 - 11:07:27
شهر-عشق-اولین-بازیِ-درمانی-در-حوزه-بزرگسالان

گفت‌وگوی سیناپرس با یک متخصص اختلالات جنسی:

'شهر عشق' اولین بازیِ درمانی در حوزه بزرگسالان

سیناپرس: یک مشاور خانواده و متخصص اختلالات جنسی از طراحی یک بازی که به گفته خودش اولین بازیِ صرفا در حوزه بزرگسال در ایران می‌باشد، خبر داده است.

محمد کاظم نجفی، مشاور خانواده و متخصص اختلالات جنسی است که اخیرا بازی «شهر عشق» را برای بهتر شدن روابط زوجین طراحی و تولید کرده است. یک بازی که به گفته خودش اولین بازیِ صرفا در حوزه بزرگسال در ایران است. با او به گپ‌وگفتی نشستیم تا از چند و چون ماجرا سر در بیاوریم.


سیناپرس: خب از ابتدا بریم سر اصل مطلب. شهر عشق چیست؟
نجفی: خب برای اینکه شهر عشق رو بشناسیم اول بایستی با مفهوم «بازیِ درمانی» یا «بازی‌های جدی» آشنا بشیم. بازی درمانی یکی از مفاهیم هم کلاسیک و هم به یک معنا مدرن در روانشناسی به حساب میاد و شهر عشق هم به معنای یک بازیِ درمانی هست.


سیناپرس: و در کدوم دسته قرار می گیره؟ سنتی یا مدرن؟
نجفی: دقیقا در دسته مدرن قرار می گیره اما نکته ای که وجود داره اینه که مفهوم سنتی و مدرن بازی درمانی از هم جدا نیستند، بیش از اینکه در مفاهیمشون باهم فرق کنن در مصداق ها باهم تفاوت دارند. به این معنا که هدف بازیِ درمانی به صورت کلی استفاده از بازی به عنوان ابزاری برای بهبود سلامت روان افراد در نظر گرفته می شه. حالا این مفهوم در زمانی که به آن دوره کلاسیک تره بازی درمانی می گوییم از ابزارهای موجود در بازار برای انتقال مفاهیمش استفاده می کرد مثلا شن و ماسه ای که بچه ها با آن بازی می کنند یا هر چیزی که فکرش را بکنید! اما در رویکرد مدرن تر برای رسیدن به اهداف مورد نظر این بازی ها به طور خاص اقدام به تولید یکسری «بازی» می شه. در واقع یک بازی مثل همین بازی های فکری موجود در بازار که می بینید ساخته می شه. با مهره و تاس و ژتون و صفحه اختصاصی و ... و همه اینها برای درمان یکسری اختلالات خاص و یا بهبود برخی حوزه های سلامت روان به کار گرفته می شود البته این بازی ها ممکن است کامپیوتری هم باشن، تحت پلتفورم های مربوط به موبایل هم کار بکنند.


سیناپرس: در صحبتتون به واژه «بازی های جدی » اشاره کردید. این همان بازیِ درمانی است؟

نجفی: هم بله و هم نه. بازیِ جدی یا serious games به معنای بازی هایی است که فقط با هدف بازی و تفریح ساخته نمی شن بلکه قصد دارن یک مفهومی رو به شخص بازی کننده انتقال بدن. حالا ممکن است این مفهوم یک مفهوم آموزشی باشد و یا یک مفهوم درمانی. و فقط هم مربوط به حوزه روانشناسی نیستند. در آموزش تاریخ، جغرافیا، ریاضی و پزشکی و هر رشته ای که فکرش را بکنید امروز درر دنیا این قسم بازی ها تولید می شود. امّا وقتی از اصلاح «بازی های درمانی» استفاده می کنیم در واقع به بخشی از بازی هایی که در حوزه روان شناسی و حتی پزشکی است اشاره می کنیم که به درمان مخاطبان بازی و بهبود کیفیت زندگیشان کمک می کند.
 


سیناپرس: و شهر عشق ...
نجفی: و شهر عشق دقیقا یک بازی درمانی یا یک بازیِ جدی است. یک بازی اختصاصی برای زوجین و افرادی که در یک رابطه متعهدانه هستند. در واقع کارکرد این بازی برای زوجینی است که می خواهند رابطه خود را در ابعاد ارتباطی، عاطفی و جنسی بهتر کنند. این زوجین هم معمولا دو دسته هستند یا کسانی که مشکلی در این مولفه هایی که گفتیم دارند و در واقع احتیاج به «درمان» توسط این بازی دارند یا کسانی که مشکلی در این مولفه ها ندارند اما می خواهند کیفیت رابطه خود را بهتر از قبل کنند. این بازی برای هر دو این ها موثر است.


سیناپرس: و یک بازی قرار است چگونه اینکار رو انجام بده؟
نجفی: خب شما در همین صفحه بازی که می بینید، اجزای مختلفی می بینید که هر کدام کاربردهای خاص خودش رو داره، از مهره های بازی گرفته، تا ژتون های عشق، کارت ها و خانه های مختلفی که هرکدوم دستورالعمل خاص خودشون رو دارن. نکته مهم این است که روی تک تک این کارت هایی که می بینید کار علمی صورت گرفته است. روی همه خانه های بازی هم همینطور. از بیشتر رویکردهای مطرح در حوزه مشاوره خانواده و رواشناسی از جمله رفتاردرمانی، درمان هیجان مدار، اکت و برخی رویکردهای دیگر در این بازی استفاده شده است. روی تک تک کارت ها فکر شده  تا بتواند در خدمت هدف بازی که ارتقای رابطه زوجین است قرار بگیرد.


سیناپرس: یک مسئله ای که اینجا پیش می آید این است که شما به عنوان تولید کننده این بازی به هر حال این ادعا را مطرح می کنید که این بازی تاثیر مثبت دارد. یک نفر به عنوان مخاطب بازی و یا به عنوان روانشناسی که می خواهد بازی را تهیه کند چگونه باید به شما اعتماد کند؟
نجفی: خب این دو طبقه یی که فرمودید مسیر جلب اعتمادشان کمی باهم متفاوت است. ما برای متخصصان، بازی را به صورت بسیار تخصصی پرزنت(ارائه) می کنیم و تمامی ابعاد روانشناختی بازی و تئوری های موجود در بازی را برایشان شرح می دهیم . از طرفی کارهای علمی انجام شده روی بازی را برایشان توضیح می دهیم. اما آن قسمتی که مربوط به اعتماد مردم است، یکی بحث این است که بهترین و صاحب نظرترین مشاورین خانواده و روانشناسان در ایران این بازی را تایید کرده اند و این تاییدیه ها موجود است و در اختیار عموم قرار می گیرد. از این نکته که بگذریم وقتی مردم در نمایشگاه ها و کلینیک ها با ما روبرو می شوند و بازی را از نزدیک می بینند بسیار برایشان جذاب است و می خواهند هرچه سریعتر بازی را به خانه ببرند تا همسرشان به سوالات موجود در کارت ها پاسخ دهد!


سیناپرس: گفتید کارهای علمی که روی بازی صورت گرفته است منظور از این کارهای علمی چیست؟
نجفی: خب موسسه درمان پویان فراسوی ایرانیان(شادرام) که در واقع تولید کننده این بازی درمانی است، پیش از اینکه یک شرکت تولید بازی باشد یک موسسه دانش بنیان و  علمی است. و یک موسسه علمی اعتبار علمی کاری که انجام می دهد در درجه اول اهمیت برایش قرار دارد. از همین جهت ما روی تمامی بازی های خود پژوهش علمی و پایان نامه انجام می دهیم تا نسبت به اثربخشی آن مطمئن باشیم و البته متخصصان را هم از این امر مطمئن سازیم. تاکنون روی بازی های کودک و بزرگسال ما حدود بیش از بیست پایان نامه کارشناسی ارشد صورت گرفته است و بسیاری از مقالات آن در مجلات داخلی و خارجی به چاپ رسیده است. اخیرا اولین پایان نامه کارشناسی ارشدی که بر اساس بازی شهر عشق هم بود دفاع شد و نمره کامل آورد


سیناپرس: و نتیجه اش دقیقا چه بود؟
نجفی: عنوان پایان نامه «اثربخشی بازی شهر عشق روی بهبود مولفه های ناگویی هیجانی، رضایت زناشویی و صمیمیت جنسی معلول طیف بینایی بهزیستی اصفهان» بود. و اثربخشی بازی در هر سه مولفه خودش را به صورت معنادار نشان داد. یعنی هم ناگویی هیجانی(الکسی تایمیا-به معنای عدم شناخت و ابراز هیجانات) کاهش داد و هم صمیمیت جنسی و رضایت زناشویی را افزایش داد.

البته ما محدود به این پایان نامه نمی مانیم و حتما باز در مورد اثربخشی این بازی پژوهش و پایان نامه صورت خواهیم داد. ما به عنوان یک موسسه که در حوزه صنعت تعریف می شود سعی می کنیم ارتباطمان را کاملا با دانشگاه حفظ کنیم و تابحال هم نتایج بسیار خوبی از آن دیدیم.


سیناپرس: خب بازی شما به وضوح دارد به مسئله یی که در جامعه ما تابو هم هست یعنی مسئله جنسی می پردازد. این مسئله مشکلی برایتان بوجود نیاورده است؟
نجفی: خب اینکه من اینجا نشسته ام یعنی مشکلی نبوده است(خنده). اما جدا از شوخی من متصورم که ما در ایران برخی از خطوط قرمزمان خطوط قرمز خیالی است و واقعیت ندارد. تا قبل از اینکه این بازی را کار کنیم خیلی ها به من می گفتند که این کار خطرناک است، و دردسر می شود. اما به خاطر تجاربم در حوزه آموزش جنسی می دانستم که درک نیاز به آموزش های جنسی در جامعه بسیار نسبت به گذشته زیاد شده، این درک هم در سطح عموم و متخصصین بصورت بسیار زیاد، و هم در سطح رسانه ها به صورت کمتر مشهود است. من فکر می کنم به سمت خوبی داریم حرکت می کنیم.


سیناپرس: شهر عشق از کجا قابل تهیه است؟
نجفی: این بازی بطور خاص در کلینیک های مشاوره خانواده و روانشناسی و از طریق ارتباط با خود موسسه شادرام و سایت آن قابل تهیه است.


سیناپرس: حرف آخر...
نجفی: من فکر می کنم این محصولات دانش بنیان و نو نیازمند حمایت بیشتر مردم و مسئولینی که می توانند در این زمینه ها می توانند کمک کنند است. برای شهر عشق فقط یکسال وقت صرف کار علمی، طراحی و تولیدش شده است. اکنون هم استقبال بسیار خوب بوده است اما طبیعتا استقبال بیشتر انگیزه بیشتر برای کارهای جدیدتر را بوجود خواهد آورد


سیناپرس: ممنونم از زمانی که در اختیارمان قرار دادید
نجفی: من هم از شما ممنونم.


گفت‌وگواز غفار غفاری

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]