کد خبر : 61444 سه شنبه 24 بهمن 1396 - 11:07:20
فعالیت‌های-انسانی-منشا-اصلی-آلودگی-هوای-کلان-شهرهاست

'فعالیت‌های انسانی' منشا اصلی آلودگی هوای کلان شهرهاست

سیناپرس: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: با افزایش جمعیت و توسعه روز افزون صنعت و افزایش نیازها هر اقدام توسعه ای بدون مطالعه و برنامه ریزی می تواند عوارض جبران ناپذیری برای اکو سیستم زندگی و محیط انسان ها و جانداران فراهم کند.

به گزارش سیناپرس اصفهان، کمال حیدری، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در نشست چهارم از سلسله نشست های هم اندیشی اساتید که به همت دفتر هم اندیشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، پژوهشکده محیط زیست و مرکز پژوهشی فرآورده های طبیعی و زیستی داروئی دانشگاه اصفهان، دوشنبه 23 بهمن ماه، برگزار شد، اظهار کرد: امروزه رقابت بین دولت ها برای طی کردن مسیر توسعه و فراهم کردن زیرساخت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی یک اقدام ارزشمند برای دست پیدا کردن به آینده‌ای بهتر است.

 

وی افزود: با افزایش جمعیت و توسعه روز افزون صنعت و افزایش نیازها هر اقدام توسعه ای بدون مطالعه و برنامه ریزی می تواند عوارض جبران ناپذیری برای اکو سیستم زندگی و محیط انسان ها و جانداران فراهم کند.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، منابع آلاینده محیط زیست را مواردی همچون آلودگی آب، آلودگی خاک؛ آلودگی هوا، آلودگی صوتی، آلودگی های مغناطیسی و آلودگی های بصری دانست و اضافه کرد: آلودگی هوا در بسیاری از شهرهای بزرگ جهان و ایران به اندازه ای اهمیت یافته است که دولت ها را وادار به جدی گرفتن مسئله و اتخاذ سیاست ها و برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت برای کاهش آلودگی و جلوگیری از آلودگی های بیشتر نموده است.

 

حیدری با بیان اینکه مهمترین منابع آلاینده کلان شهرها منابع ناشی از فعالیت های انسانی است، گفت: نامطلوب ترین تاثیر گسترش افقی شهرها بر قنات ها، بی توجهی به حریم آن ها در هنگام ساخت و ساز است که باعث نابودی قنات ها و خارج کردن قنات ها از چرخه تامین آب می شود و آن ها به عنوان مجرایی جهت انتقال فاضلاب شهری استفاده می شود.

 

وی ادامه داد: مهمترین علت آلودگی سفره آب زیرزمینی شهرها با توجه به سیستم فاضلاب چاه های جذبی، نشت از فاضلاب شهری است. علاوه بر این جهت کلی جریان آب زیرزمینی در شهرها و استقرار نامناسب کارخانجات صنعتی در مناطق بالادست سبب آلودگی جدی آب های زیرزمینی می‌شود.

 

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به انواع آلودگی هایی که سلامت انسان را به خطر می اندازد اشاره کرد و گفت: خاک معمولا در نتیجه دفع غیراصولی فاضلاب های صنعتی و انسانی، دفع غیربهداشتی زباله ها و ... آلوده می شود و این آلودگی را به آب های زیرزمینی منتقل می کند. آلودگی های صوتی نیز به دلیل قابلیت بروز آثار فیزیولوژیک و روانی بر انسان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نوع دیگری از آلودگی ها که سلامت انسان را به خطر می اندازد، آلودگی های مغناطیسی  است که محصول فناوری های جدید انسانی در زمینه بهره گیری از امواج هستند.

 

 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]