کد خبر : 61313 شنبه 23 دی 1396 - 10:43:02
بهبود-و-التیام-زخم-های-حاد-در-کمترین-زمان-و-با-بهترین-شرایط-

توسط محققان دانشکده فناوری های نوین علوم پزشکی اصفهان؛

بهبود و التیام زخم های حاد در کمترین زمان و با بهترین شرایط

سیناپرس: زخم پوش پلیمری با قابلیت رهایش کنترل شده دو داروی آنتی باکتریال و ضدالتهاب مختص درمان زخم های دیابت و سوختگی، توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان طراحی و ساخته شد.

به گزارش سیناپرس اصفهان زخم پوش پلیمری با قابلیت رهایش کنترل شده دو داروی آنتی باکتریال و ضدالتهاب مختص درمان زخم های دیابت و سوختگی، توسط محققان دانشکده فناوری های نوین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان طراحی و ساخته شد. 

پریسا حیدری دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی (بیومواد) این دانشگاه در گفت و گو با خبرنگارعلم و فناوری با بیان اینکه یکی از مهم ترین مشکلات پزشکان در زمینه پوست، بهبود زخم های حاد و التیام این زخم ها در کمترین زمان و با بهترین شرایط  است، و عمدتا هم شامل زخم های پوستی ناشی از سوختگی و یا زخم دیابتی( پای دیابتی) می شود، اظهار داشت: برای این منظور زخم پوش هایی با ویژگیهای خاص مورد نیاز بوده و علاوه برنقشی که در محافظت از ناحیه آسیب دیده در برابر عوامل خارجی دارند باید بتوانند روند بهبود را تسریع کرده و در کنار بهبود و محافظت از زخم از ایجاد عفونت ها و آنتی ژن ها در محل آسیب دیده جلوگیری کند، بر این اساس و طبق نظر متخصصان پوست زخم پوش پلیمری که قابلیت رهایش دو داروی آنتی باکتریال و ضدالتهاب را در کنار هم داشته باشد طراحی و ساخته شد. 

این محقق دانشکده فناوری های نوین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در ادامه با تاکید بر این که نمونه های تجاری شده موجود در بازار از ویژگی های لازم برخوردار نبوده و نمونه آن استفاده از زخم پوشهای حاوی نقره است که بطور گسترده در درمان زخمهای سوختگی استفاده می شود و مشکل این زخم پوشها عدم کنترل مناسب عفونت است و علاوه بر این با ایجاد سوزش در محل آسیب دیده همراه می باشد. اظهار داشت: بانداژ ساخته شده قابلیت رهایش کنترل شده دو دارو را داشته و داروی آنتی باکتریال موجود در آن قابلیت کنترل و از بین بردن انواع مختلفی از باکتری ها را دارد.

وی افزود: این زخم پوش پلیمری دارای شرایط زیست سازگاری مناسب است و در حالی که مانع ایجاد مشکلات و حساسیت های ثانویه در محل زخم و یا بدن می شود قابلیت تسریع ترمیم زخم و رگ زایی در محل آسیب را هم دارد.

حیدری در ادامه با یادآوری این نکته که زخم پوش پلیمری با قابلیت رهایش کنترل شده دو داروی آنتی باکتریال و ضدالتهاب، در راستای پایان نامه کارشناسی ارشد و تحت راهنمایی دکتر انوشه زرگر خرازی و دکتر ژاله ورشوساز به دست آمده است، گفت: روش ساخت این زخم پوش کاملا جدید و بر پایه ساخت نانو الیاف صورت گرفته و دو دارو به صورت مجزا در قسمت داخلی و خارجی الیاف بارگذاری شده است، و براین اساس قابلیت رهایش کنترل شده را دارد.

وی اذعان کرد:این زخم پوش برپایه رهایش کنترل شده، با قرار گرفتن بر روی زخم در 24 ساعت اول آنتی باکتریالهای مورد نظر  سریعا رهایش یافته، بعد از آن  نیز رهایش آنتی باکتریالها تا 48 ساعت کم و بیش ادامه دارد و بعد از 48 ساعت داروی ضدالتهاب رهایش خود را شروع کرده و این رهایش تا 96 ساعت ادامه می یابد.

 این دانشجوی محقق تاکید کرد: مزیت منحصر بفرد این زخم در رهایش کنترل شده است زیرا که  با رهایش آنتی باکتریالهای مورد نظر در 24 ساعت اول مانع عفونت شده و پس از کنترل عفونت اهمیت در راستای تسریع التیام زخم قرار می گیرد و بر این اساس داروی ضد التهاب بعد از آنتی باکتریال رهایش می یابد.

حیدری افزود: خواص زیستی این زخم پوش کاملا ایده آل برای انواع زخم بوده و خواص مکانیکی آن به گونه ای است که بتواند چند روز تا اتمام رهایش دارو روی زخم باقی مانده و دچار آسیب نشود.

 

نوآوری های طرح موجود کدامند

حیدری در پاسخ به این سوال تصریح کرد: زخم پوش پلیمری با قابلیت رهایش کنترل شده دو داروی آنتی باکتریال و ضدالتهاب، دربردارنده دو پلیمر زیستی جدید و برای اولین بار در جهان درکنار هم است.

وی افزود: روش ساخت نوین نانو الیاف با استفاده از الکتروریسی هم محور و رهایش کنترل شده هر دو داروی نوین ضدالتهاب و آنتی باکتریال به طور همزمان از دیگر نوآری های مربوط به این دستاورد است.

حیدری خاطرنشان کرد: در حالی که نمونه های تجاری سازی شده برای استفاده در زخم های سوختگی و دیابتی از هم مجزا هستند، این زخم پوش پلیمری همزمان قابلیت کاربرد برای زخمهای سوختگی و دیابتی را داشته و بنابراین دست پزشکان برای کاربرد بسیار بازتر است.

 

تولید انبوه و تجاری سازی محصول چه توجیهی دارد

وی در پاسخ به این سوال گفت: افزایش مشکل زخم های دیابتی(پای دیابتی) یک بیماری و مشکل مطرح جهانی است، همچنین توجه خاص به مسئله زخم های سوختگی مسئله ای غیرقابل انکار است، و علاوه بر تولید آن برای مصارف داخلی، بازارهای پتانسیلی هم در سراسر جهان برای آن وجود دارد. 

حیدری ادامه داد: این محصول نمونه مشابه داخلی و یا خارجی ندارد اما در مقایسه با نمونه های تجاری شده خارجی دارای قیمتی بسیار پایین تر حداقل یک دهم بوده و این در حالی است که خواص زیستی (زیست سازگاری) و کاربردی (قابلیت رهایش کنترل شده دو دارو) منحصر بفرد و مناسب تر از نمونه های تجاری سازی شده خارجی است.

این دانشجوی محقق دانشکده فناوری های نوین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، مطرح کرد: تولید انبوه این محصول مستلزم تهیه دستگاه الکترووریسی هم محور در قالب صنعتی، دستگاه استریلیزاسیون بانداژ، و دستگاه بسته بندی است، و در صورت فراهم شدن این تجهیزات گروهی از متخصصان رشته های الکترونیک، مهندسی پزشکی و داروسازی در سطح نیمه صنعتی حداقل 20 نفر و در سطح صنعتی تا 60 نفر باید فعالیت داشته باشند.  

 

برنامه های توسعه ای و ارتقایی برای این محصول چیست

حیدری در پاسخ به این سوال گفت: این محصول که در مرحله تستهای حیوانی قرار دارد و نتایج خوبی هم حاصل شده است در ابتدا برای دو زخم دیابتی (پای دیابتی) و سوختگی و با توجه به تحقیقات، بازدیدهای بیمارستانی و نظر خواهی از متخصصان داخلی و همچنین متخصصان صاحب نظر کشورمان در خارج از کشور طراحی و ساخته شد، و در حال حاضر برنامه هایی هم برای توسعه و ارتقای آن برای دیگر زخم ها در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: ماده اولیه این محصول دو پلیمر بوده که یکی از این پلیمرها را این محقق طراحی و ساخته است و پلیمر دوم از خارج از کشور تهیه شده است و در برنامه آینده  در نظر دارد سنتز و تولید این پلیمر را هم در داخل کشور انجام دهد و با توجه به پیش زمینه های موجود این دانش هم به راحتی قابل دستیابی است. 

منبع: خبرگزاری علم و فناوری

 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]