کد خبر : 61312 شنبه 23 دی 1396 - 09:07:17
انسجام-یعنی-جمع-شدن-حول-یک-استراتژی-ملی

در نشست نقد و بررسی کتاب 'دموکراسی چیست؟' مطرح شد:

انسجام یعنی جمع شدن حول یک استراتژی ملی

سیناپرس: عضو دایره آموزش حزب اتحاد ملت ایران اسلامی منطقه اصفهان گفت: عناصر تشکیل دهنده یک نظام دموکراتیک منسجم مواردی همچون انتخابات آزاد و عادلانه، حقوق مدنی و سیاسی، جامعه دموکراتیک و دولت شفاف و پاسخگو است.

به گزارش سیناپرس اصفهان، محمد نصراللهی، عضو دایره آموزش حزب اتحاد ملت ایران اسلامی منطقه اصفهان، در جلسه سوم نشست نقد و بررسی کتاب "دموکراسی چیست؟"  که به همت حزب اتحاد ملت ایران اسلامی منطقه اصفهان که شامگاه سه شنبه(19 دی) برگزار شد، اظهار کرد: عناصر تشکیل دهنده یک نظام دموکراتیک منسجم مواردی همچون انتخابات آزاد و عادلانه، حقوق مدنی و سیاسی، جامعه دموکراتیک و دولت شفاف و پاسخگو است.

 

وی ادامه داد: انسجام یعنی جمع شدن حول یک استراتژی ملی، استراتژی ملی هویت ایرانی ما را مشخص می کند و نیاز به یک انسجام دارد و تنها قانون اساسی و چشم انداز چند ساله کفایت نمی کند. که این استراتژی ملی متاسفانه در کشور ما مشخص نیست و همین امر باعث شکاف جامعه و از هم گسیختگی مردم می شود.

 

نصراللهی گفت: در بسیاری از بحث های سیاسی به خصوص سیاست خارجی خواسته های ما به طور دقیق مشخص نمی شود و به همین خاطر است که شاهد دخالت دیگر کشورها در امور داخلی کشور و همچنین عدم سرمایه گذاری خارجی در بازار های داخلی هستیم.

 

عضو دایره آموزش حزب اتحاد ملت ایران اسلامی منطقه اصفهان با بیان اینکه دموکراسی در یک جامعه خود باعث اتحاد و همبستگی می شود، عنوان کرد: دموکراسی دارای محدوده هایی است و خط قرمزهایی را مشخص می کند ولی در جامعه ما این خطوط قرمز مشخص نشده است که همین امر باعث ایجاد شکاف هایی شده است.

 

وی با اشاره به این پرسش که چرا وجود دولت شفاف برای تامین دموکراسی مهم است؟ گفت: در دموکراسی تصمیم گرینده های اصلی که صاحب مملکت هستند مردم است و تا زمانی که اطلاعاتی جامع و درست از عملکرد دولت و نتایج سیاست های آن در دسترس مردم نباشد، شهروندان هنگام انتخابات قادر به انتخاب آگاهانه نماینده خود نیستند. از طرفی اگر شفافیت در دولتی وجود نداشته باشد باعث عدم پاسخگویی می شود و دیگر دموکراسی در این جامعه حاکم نیست.   

 

نصراللهی ادامه داد: برای دولت شفاف می توان چهار جنبه در نظر گرفت. جنبه اول، ارائه اطلاعات واقعی در مورد سیاست ها از سوی خود دولت است که اطلاعاتی از جمله دلایل اتخاذ این سیاست ها، نتایج عملی آن ها، هزینه آنها را در بر می گیرد. جنبه دوم دسترسی افراد و مطبوعات به اسناد دولتی است که می تواند به طور مستقیم یا از طریق نمایندگان صورت گیرد. جنبه سوم علنی بودن جلسات مجلس و کمیسیون ها مختلف آن و جنبه چهارم نیز این است که دولت دارای سیستم قانونی ای باشد که در تصمیم گیری ها با صاحب نظران مشورت کند.

 

عضو دایره آموزش حزب اتحاد ملت ایران اسلامی منطقه اصفهان در ادامه به بحث حقوق بشر و دفاع از آن پرداخت و گفت: منبع اصلی اندیشه حقوق بشر اعلامیه جهانی حقوق بشر است که در سال 1948 در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید. در منشور حقوق بشر صرفا به حقوق افراد پرداخته می شود و به حقوق اجتماع مانند احزاب توجه نشده است.

 

وی در پاسخ به این سوال که چه ارتباطی بین حقوق بشر و دموکراسی وجود دارد؟ گفت: ارتباط بین این دو به عنوان عناصر لازم و ملزوم و مستحکم کننده یکدیگر هستند و یکی بدون وجود دیگری قابل اجرا نیست و طبق حقوق بشر هر فردی توانایی برخورداری از دولت دموکراتیک را دارد. به عبارت دیگر می توان گفت که بهترین راه دستیابی به حقوق بشر و حکومت قانون، نه تنها در کشورهای توسعه یافته بلکه حتی در کشورهای در حال توسعه، پایبندی به اصول دموکراسی است و به همین ترتیب رعایت آزادی ها و حقوق بشر نیز شرط لازم برای عمل به دموکراسی است.  

 

لازم به ذکر است کتاب دموکراسی چیست؟( آشنایی با دموکراسی) نوشته ی دیوید بیتهام و کوین بویل و ترجمه شهرام نقش تبریزی است که به سفارش یونسکو و به منظور آموزش دموکراسی و حقوق بشر نوشته شده است و به سوالاتی همچون دموکراسی چیست؟ آزادی فردی؟ تعدد احزاب؟ حکومت اکثریت؟ تامین حقوق اقلیت؟ و... می پردازد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]