کد خبر : 61274 دوشنبه 11 دی 1396 - 09:37:26
اصفهان-کم‌بارش‌ترین-استان-کشور-در-مقایسه-با-سال-95

اصفهان کم‌بارش‌ترین استان کشور در مقایسه با سال 95

سیناپرس: بررسی های آماری نشان می دهد که بارندگی های امسال استان اصفهان نسبت به مدت مشابه سال قبل، 88 درصد کاهش و در مقایسه با سایر استان ها در صدر کم بارشی قرار دارد.

به گزارش سیناپرس اصفهان پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون) اعلام کرد: در مقایسه با سال گذشته، استان های اصفهان با 88 درصد، قم با79 درصد و خراسان جنوبی با 73 درصد بیشترین کاهش بارش را داشته اند.

در پاییز امسال یعنی از ابتدای مهرماه تا 28 آذرماه سالجاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته،‌ 24 استان کشور شامل استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی،‌ اردبیل ، اصفهان،‌ البرز، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، جنوبی، رضوی، ‌خوزستان، زنجان، سمنان، قزوین، قم، کردستان، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، لرستان، مازندران، مرکزی، همدان و یزد با کاهش بارش مواجه بودند.

بر اساس این گزارش، میزان بارش ها در سه ماهه پاییز امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در 7 استان ایلام، بوشهر، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمانشاه، گلستان و هرمزگان با افزایش بارش روبرو بوده است.

در مقایسه با سال گذشته، استان های هرمزگان با 467 درصد، بوشهر با 252 درصد و کرمانشاه با 118 درصد بیشترین افزایش بارش داشته اند.

در پاییز امسال از ابتدای مهرماه تا 28 آذرماه جاری استان های گیلان با 324 میلیمتر، مازندران با 221 میلیمتر و گلستان با 133 میلیمتر بیشترین بارش ها را در کشور داشته اند.

استان های خراسان جنوبی با یک میلیمتر، سیستان و بلوچستان و یزد با 2 میلیمتر و اصفهان با 3 میلیمتر بارش جزو کم بارش ترین استان های کشور در پائیز سالجاری بودند.

در ابتدای سال آبی جاری 64 درصد ازمساحت استان اصفهان دچار خشکسالی و 22.5 درصد گرفتار خشکسالی شدید و بسیار شدید بود.

ابتدای پاییز امسال همچنین میزان بارندگی در شهرهای این استان از جمله نایین 80 درصد، اصفهان 55 درصد و در سرشاخه های زاینده رود 20 درصد کاهش یافته است؛ براساس آمارهای اعلام شده بطور کلی بارش ها در استان اصفهان در سال آبی جاری نسبت به میزان بلندمدت (40 ساله) 33 درصد کاهش یافته و در وضعیت قرمز قرار دارد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]