کد خبر : 61233 شنبه 02 دی 1396 - 08:59:20
استفاده-از-نخبگان-دانشگاهی-در-اتاق-فکرهای-شهرداری

معاون برنامه ریزی و توسعه انسانی شهرداری اصفهان در گفت‌وگوی تفصیلی با سیناپرس:

استفاده از نخبگان دانشگاهی در اتاق فکرهای شهرداری

سیناپرس: معاون برنامه ریزی و توسعه انسانی شهرداری اصفهان گفت: ارتباط شهرداری با دانشگاه در سه حوزه تعریف پروژه ها در مقیاس های مختلف، حمایت از پایان نامه ها و تشکیل اتاق فکر هم اندیشی و تصمصیم سازی علمی است.

بهروز ارباب شیرانی، عضو هیات علمی دانشکده صنایع دانشگاه صنعتی اصفهان است و در سوابق کاری خود معاونت پژوهشی دانشکده صنایع، مدیریت در دفتر برنامه ریزی راهبردی، مجری طرح تحول، مدیریت امور فرهنگی، مسئولیت تسهیلات تکمیلی در دانشگاه صنعتی اصفهان را به ثبت رسانده است.

در ادامه مشروح گفت‌و‌گوی سیناپرس اصفهان با بهروز ارباب شیرانی را می‌خوانید:
 

چشم انداز معاونت برنامه ریزی و توسعه انسانی شهرداری اصفهان به چه صورت است؟

شهرداری اصفهان درحال پشت سر گذاشتن دومین سال از برنامه 5 ساله خود در افق 1400 است و فعالیت های خود را در چهارچوب این برنامه ها پیش می برد. مهمترین قسمت در افق 5 ساله شهرداری اصفهان معاونت برنامه ریزی و توسعه انسانی است که از سال 87 شروع به فعالیت کرد و ارتقاء جایگاه این معاونت جزو دورنماهایی است که باید به آن توجه شود.

با توجه به تغییرات ساختاری که شهرداری ها اتفاق افتاد و از سوی وزارت کشور ابلاغ شد، بحث سرمایه و منابع انسانی به حوزه معاونت برنامه ریزی اضافه شد و این امر باعث گسترده تر شدن حیطه کاری و پررنگ شدن نقش و جایگاه این معاونت در سیستم شهرداری شده است و امیدواریم با کمک دوستان بتوانیم این موضوعات را جلو ببریم.

 

تعریف توسعه پایدار شهری چیست و چگونه می توان به این توسعه دست یافت؟

پايداري در حوزه مسائل اجتماعي،محيط زيست، اقتصادي، سازماني و بحث فناوري تعريف مي شود. پس زماني که صحبت از توسعه پايدار مي شود توجه کردن به تمامی موارد و برنامه داشتن برای آنها ضروری است.

در بعد اجتماعي، مواردی همچون، فراهم کردن محيطي سالم، فرهنگ و حقوق شهروندي و مشارکت شهروندان در اداره شهر، پایداری اجتماعی تعریف می شود.  

در بعد مسائل زيست محيطي در بخش آلودگي هوا و آب با مشکلاتی مواجه هستیم، که البته سازمان هاي مختلفي در آن ها دخيل هستند و بخشي از اين موارد به سياست گذاري هايي که بايد در برنامه ريزي شهري اتفاق بيفتد برمی گردد. مسائل مربوط به ترافيک و حمل و نقل و دیگر موارد اینچنینی موضوعات کلان و بين بخشي هستند که همه اين ها بايد ما را به شهر پايدار برساند.  

در بحث فناوري شهر هوشمند و دولت الکترونيک و استفاده از فناوري نوين مدنظر است. بحث فناوي اطلاعات به عنوان بستري که  می تواند به هوشمندي و به روز مندي برنامه ها کمک کند.

این موارد در مجموع و به صورت همزمان در برنامه ریزی ها و سیاست گذاری ها توجه ویژه ای می شود و سعی بر آن است تا بتوانیم به سمت شهر پایدار حرکت کنیم.

 

برنامه شما برای معاونت برنامه ریزی و توسعه انسانی  شهرداری اصفهان چیست؟

شهرداري داراي برنامه است و ما بايد در چارچوب اين برنامه عمل کنيم اما ممکن است اولويت ها متفاوت باشد. یکی از وظایف معاونت برنامه ریزی در سیستم شهرداری هماهنگ کردن زير مجموعه های شهرداری با یکدیگر است و همچنین نقش تسهيل گري و تولي گري در مورد فرايند و محتواي برنامه ايفا کند. بعد بیرونی معاونت برنامه ریزی و توسعه نیروی انسانی برقراری ارتباطات تعاملی با سازمان هایی مانند شورای شهر و دانشگاه ها است. ارتباط با دانشگاه در سه حوزه تعریف پروژه ها در مقیاس های مختلف، حمایت از پایان نامه ها و تشکیل اتاق فکر هم اندیشی و تصمصیم سازی علمی است.

 

اتاق فکر شامل چه افراديست؟

با حضور افرادي که در حوزه هاي مختلف در شهرداري مسئوليت اجرائي دارند و اساتيد و صاحب نظران متخصص 5 اتاق فکر تشکيل شده است و هر دو هفته يکبار جلسات به صورت منظم تشکیل می شود. ماموريت اصلي اين اتاق فکر تضارب انديشه و هم انديشي و تصميم سازي است تا در اختيار سازمان هاي اجرايي و مسئولين مرتبط قرار بگيرد. در حال حاضر اتاق فکرهاي ،حمل و نقل ، فناوری اطلاعات، بحران و عمران مشغول به فعالیت هستند که در مجموع بالغ بر  30 تا 40 نفر از اساتيد دانشگاه هاي مختلف را دعوت کرديم که بايد اين افراد بيشتر هم شوند. 


حمایت از طرح های پژوهشی به چه صورتی انجام می گیرد؟

شهرداری سالیانه اولویت های پژوهشی مورد نیاز خود را  به مراکز دانشگاهی و پژوهشی اعلام می کند و متناسب با آن اگر طرحی پیشنهاد شود حمایت مالی مورد نیاز صورت می گیرد علاوه بر این اطلاعت و امکانتی مورد نیاز در اختیار افراد قرار می گیرد  تا مشکلی از مشکلات شهر رفع شود.

 

 برنامه هایتان برای هفته پژوهش چیست؟

برای  برگزاری هفته پژوهش در سطح ملی و استانی تدارکاتی  پیش بینی شده است. نمایشگاه پژوهش و فناوری در استان در دو بخش دستاورد های پژوهشی و تجلیل از برگزیدگان حوزه پژوهش صورت می گیرد. در این راستا حدود ۲۰۰پروژه پژوهشی بزرگ و مسئله محور ، نتایجی که از اتاق فکرها حاصل شده است و پایان نامه ها که به صورت الکترونیکی ارائه می شوند، دریافت شده اند. برنامه دیگری که مدنظر داریم این است که در اصفهان پژوهشکده برتر را انتخاب کنیم. درسطح ملی شرکت در جشنواره پژوهش و فناوری است که در تهران برگزار می شود و از آن آثار و دستاوردهای پژوهشی فرستاده شده بازدید و تجلیل می شود.

طبق برنامه ریزی های انجام شده در اواخر آذر ماه نشست های علمی تخصصی در 4 حوزه فضاهای شهری ، مطالعات برسی اثار فرهنگی اجتماعی چهار باغ، پروژه مدیریت دانش و شناسایی منابع الاینده شهر، برگزار می شود.

مورد دیگر برگزاری نشست مشترک با معاونین پژوهشی دانشگاه ها است تا بتوانیم در رابطه با اولویت ها، فرآیندها و تعاملات میان طرفین و استفاده مطلوب از منابع موجود به گفت و گو و تبادل نظر بپردازیم.

 

آیا شهرداری به فکر دست یافتن به بودجه پایدار است؟

شهرداری نیز مانند دیگر بخش ها با کمبود منابع مالی مواجه است. با وجود چنین وضعی حتی در سطح ملی مبحث بودجه پایدار بسیار اهمیت پیدا کرده است که برای رسیدن به آن ابتدا باید منابعی که پایدارند  بررسی و شناخته شوند و در بخش دیگر شهرداری با دیگر سازمان ها تعامل برقرار کند . که البته چون مدیریت واحد شهری اتفاق نیفتاده است این کار از لحاظ قانونی مشکل است و موانعی وجود دارد.

تا بحال منابع شهرداری عمدتا از طریق تغییر کاربری، فروش تراکم و... بدست می آمد که در حال حاضر که بازار مسکن در رکود است و ساخت و سازی صورت نمی‌گیرد درآمد شهرداری نیزکم شده که باید به عنوان فرصت استفاده کرد و به سمت رسیدن به منابع پایدار حرکت کنیم.

 به جهت مهم بودن این موضوع مجمع تشخیص مصلحت نظام هم به آن ورود کرده و باید سیاست گذاری های کلان در این زمینه صورت بگیرد و حتی مجلس قوانینی به تصویب برساند. یعنی موانع ساختاری و حقوقی رفع گردد تا شهرداری بتواند به درآمد پایدار برسد.

 

چگونه می توان از ظرفیت حوزه گردشگری استفاده کرد؟

گردشگری جزو اولویت های اصلی دکتر نوروزی شهردار اصفهان است. با وجود ظرفیت های فراوان در این حوزه در قیاس با شاخص های جهانی از ظرفت واقعی گردشگری استفاده ای نمی شود. به عنوان مثال سال گذشته اصفهان ۴۰۰هزار نفر شب(بر اساس واحد گردشگری اتریش) گردشگر خارجی داشتیم و کشور اتریش که آثار تاریخی فراوانی هم ندارد ۱۰۰میلیون نفرشب توریست داشته اند. باید از ظرفیت شهرهای  خواهر خوانده اصفهان به درستی استفاده کنیم به عنوان مثال هفته اصفهان را در یک شهر خواهر خوانده برگزار کنیم و صنایع دستی و هنر هنرمندانمان را در آنجا عرضه کنیم. و به طور کلی باید دیپلماسی گردشگری ما فعال تر شود و از طرف دیگر زیرساخت هایمان را تقویت کنیم به عنوان نمونه هتل های سطح اصفهان بسیار محدود است یا فرودگاه اصفهان در زمینه جذب گردشگر جدید ضعف هایی دارد.

 

برنامه های شهرداری در حوزه حمل و نقل و محیط زیست چیست؟

شهرداری برای گسترش حمل و نقل همگانی برنامه دارد و گسترش مترو به عنوان یک پروژه خاص درحال پیگیری است. همچنین یک طرح حمل و نقل جامع در اصفهان با کمک دانشگاه ها انجام شد که پیشنهادها و سیاست گذاری هایی در راستای آن انجام شد و برای اجرا به معاونت حمل و نقل ارجاع داده شده است.

در سطح کلان هم باید سیاست گذاری های درستی برای اصفهان انجام شود به عنوان مثال زاینده رود که هم به لحاظ روحی و هم زیست محیطی تاثیر دارد باید مشکلش رفع شود که اقای روحانی در سفر انتخاباتی که به اصفهان داشت قول رفع آن را دادند و از اولویت های اقای مهرعلیزاده استاندار جدید است.

دو پروژه کلان با کمک دانشگاه اصفهان و صنعتی اصفهان در حال انجام است که منابع الاینده شناسایی و سهم هر کدام مشخص شود. دانشگاه صنعتی در بحث ریزگردها و گردغبار کار می کند و دانشگاه اصفهان آلاینده های گازی را بررسی می کند، که این خود شروعی است برای کاهش آلودگی هوا.

 

آیا در رابطه با زاینده رود ضعف رسانه ای کردن موضوع مطرح نیست؟

مشکلی که اصفهان درسطح کلان با ان مواجه است تصور برخورداری اصفهان است و با این پیش فرض بودجه کمتری برای اصفهان اختصاص داده می شود در صورتی که شاخص ها نشان می دهد که اصفهان شهر برخورداری نیست که آقای مهرعلیزاده در پی حل این موضوع که بتواند سهم بودجه و منابع بیشتری برای اصفهان را محقق نماید.

 

در رابطه با محرومیت زدایی آیا شهرداری برنامه ای دارد؟

در برنامه های شهرداری توزیع عادلانه منابع و امکانات مطرح است و توجه ویژه به مناطقی که محروم ترند که البته این مشکل در درازمدت قابل حل است.

 

به نظر جنابعالی کم و کاستی های  این معاونت در دوره های قبل چه بوده است؟

هنوز ارزیابی در این مورد صورت نگرفته اما با توجه به شناخت و  همکاری های قبلی اگاهم که مسئولین زحمت خودشان را کشیده اند تا به این نقطه رسیدیم  که جایگاه این معاونت تثبیت شود و اگر کم و کاستی هم بوده به جهت وجود موانع بوده است نه قصور دوستان و  بنده از تمام مسئولین و معاونین قبلی کمال تشکر را دارم.

 

سخن آخر؟

تشکر و آرزوی موفقیت برای شما و همکارانتان ، بتوانید فعالیت شهرداری که در  حد توانش انجام می شود به خوبی منعکس نمایید.

سپاس از وقتی که در اختیار ما گذاشتید.
آرزوی موفقیت برای شما و رسانه نوپای سیناپرس اصفهان.

گفت‌و‌گو از جواد عباس‌آبادی

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]