کد خبر : 61215 چهارشنبه 22 آذر 1396 - 09:21:45
آمارهائی-از-جرایم-جنسی-علیه-کودکان-در-اصفهان

مدیر کل اداره بهزیستی استان اصفهان ارائه داد:

آمارهائی از جرایم جنسی علیه کودکان در اصفهان

سیناپرس: مدیر کل اداره بهزیستی استان اصفهان با ارائه‌ی آمارهایی در زمینه آزار کودکان در اصفهان گفت: بحث کودک آزاری بسیار جدی است. ما پیمان نامه‌ی جهانی حقوق کودک را داریم که همه‌ی دولت‌ها را موظف می‌کند که برای رفاه کودکان برنامه ریزی کنند.


به گزارش سیناپرس اصفهان سعید صادقی مدیر کل اداره بهزیستی استان اصفهان  در نشست جرایم جنسی علیه کودکان و آسیب‌های ناشی که روز گذشته در تالار آوینی دانشگاه اصفهان برگزار شد با ارائه‌ی آمارهایی از استان اصفهان در زمینه آزار کودکان اظهار داشت:  یکی از چالش‌ها یا مشکلات و انقریب آسیب‌های اجتماعی و مسئله‌ی اجتماعی در حوزه‌ی کودکان به عنوان کودک آزاری است

وی افزود:.شاید هیچ چیزی در دنیا آزار دهنده تر از این نباشد که شما در روزنامه‌ای بخوانید یا در فضای مجازی ببینید که کودکی مورد آزار قرار گرفته. البته به نظر من کودک آزاری قدمتش به اندازه‌ی تاریخ بشر است منتها روش‌های کودک آزاری، هنجار بودن یا نبودن و نسبی بودن آن گاهی اوقات این مسئله را کم رنگ تر و گاهی پر رنگ تر جلوه داده.

مدیر کل اداره بهزیستی استان اصفهان بیان کرد: بحث کودک آزاری بحث بسیار جدی است. ما پیمان نامه‌ی جهانی حقوق کودک را داریم که در بعضی از بندهایش، همه‌ی دولت‌ها را موظف می‌کند که برای رفاه و آسایش کودکان و رشد و تکامل یک پارچه‌شان برنامه ریزی کنند.

وی در ادامه به تشریح انواع کودک آزاری پرداخت و عنوان کرد: کودک آزاری طبق طبقه بندی‌ها به چند دسته تقسیم بندی می‌شود. کودک آزاری جسمی، کودک آزاری عاطفی یا روان شناختی، کودک آزاری جنسی، غفلت و بهره کشی از کودکان یا کودکان کار.

صادقی با بیان اینکه ما در کشور مراکزی را داریم تحت عنوان اورژانس اجتماعی ادامه داد: اولین مرکز در سال 78 در اصفهان راه اندازی شد تا کمک کند به قربانیان خشونت‌های خانگی مثل کودکان یا همسران آزار دیده، سالمندان و معلولان آزاردیده.

مدیر کل اداره بهزیستی استان اصفهان  عنوان کرد: الان در استان اصفهان 16 مرکز در شهرستان‌های مختلف داریم. شماره‌ی این مراکز 123 هست. مسئولیت اجتماعی ایجاد می‌شود با دانستن این که یک جایی هست که اگر کودکی یا فردی آزار می‌بیند می‌توانیم به صورت شبانه روزی تماس بگیریم.

وی در ادامه به ارائه آمارهائی در زمینه کودک آزاری در اصفهان پرداخت و عنوان کرد:  در 6 ماهه‌ی اول امسال 3767 مورد تماس داشتیم که نشان می‌دهد این پدیده‌ی اجتماعی برای مردم ناهنجار است. 324 آزار جسمی کودکان بوده آن هم به شدت. ما هنوز در اصفهان کودکانی داریم که توسط والدین دچار سوختگی و داغ گذاشتن می‌شوند. کودکانی داریم که آن قدر کتک خورده‌اند که دچار آسیب مغزی شده‌اند. حدود 134 مورد آزارهای روان شناختی مثل تهدید و ارعاب و حبس کردن در خانه بوده.


مدیر کل اداره بهزیستی استان اصفهان ادامه داد: 569 مورد تماس گرفتند که کودک نیازهایش مورد غفلت است. صبح تا شب بیرون از خانه است. لباس مناسب ندارد یا مدرسه اعلام کرده که بچه سرپرست مناسبی ندارد. 61 مورد هم آزار جنسی کودکان گزارش شده که بیش از 60 درصد این‌ها دختر بچه بوده اند و حدود 40 درصد پسر بچه.

صادقی خاطر نشان کرد:  عوارضی که کودکانی که آزار جنسی دیده‌اند که ما به عینه دیده‌ایم و پژوهش‌های خارجی و داخلی نشان داده خیلی آزار دهنده است. مواردی بوده که آزار جنسی با خشونت هم همراه بوده است. شکستگی‌ها یا معلولیت‌های دائم رخ داده یا نقص عضو بوده.

وی تصریح کرد: عوارض روان شناختی قضیه بسیار شدید است. بسیاری از این کودکان، دچار اختلال استرس پس از سانحه یا حادثه می‌شوند چون برای کودک این‌ها پذیرفته شده نیست. خارج از حد تحملش است. هر چه سن کودک بیشتر باشد عوارضش بیشتر است. دختر بچه یا پسر بچه ای که 14 سالش است و مورد آزار جنسی قرار گرفته، دائما اتفاق را در ذهنش تکرار می‌کند. اختلال خواب، انزوای اجتماعی، ترس از وقوع مجدد و افسردگی از دیگر آسیب‌هایی است که به این کودکان می‌بینند.

 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]