کد خبر : 61070 سه شنبه 18 مهر 1396 - 14:49:09
اجراي-طرح-جمع-آوري-و-تصفيه-پساب-خاكستري-در-دانشگاه-اصفهان

معاون اداري و مالي دانشگاه اصفهان:

اجراي طرح جمع آوري و تصفيه پساب خاكستري در دانشگاه اصفهان

سیناپرس: معاون اداري و مالي دانشگاه اصفهان گفت: با اجراي طرح جمع آوري و پساب خاكستري در دانشگاه اصفهان حدود ۲۰۰۰۰۰ ليتر در مصرف آب صرفه جويي مي شود.

به گزارش خبرگزاري سيناپرس اصفهان، به نقل از وب سايت خبري uinews دكتر ولي اله ميرخاني معاون اداري ومالي دانشگاه اصفهان روز يكشنبه ۱۶ مهرماه سال جاري در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت: دانشگاه اصفهان با حدود ۲۸۰ هكتار زمين و ۷۰ سال قدمت يكي از مهم ترين دانشگاه هاي كشور است و با توجه به اين موضوع كه خيلي از ساختمان هاي اين دانشگاه قديمي هستند،موضوع اتلاف انرژي يكي از چالش هاي اصلي در زمينه ي مديريت سبز دانشگاه به حساب مي آيد. خوشبختانه طي سال هاي اخير مديريت دانشگاه اقدامات بسيار خوبي در زمينه ي صرفه جويي در مصرف انرژي،مواد و حفظ محيط زيست كه به اختصار مديريت سبز ناميده مي شود در دانشگاه اصفهان انجام داده است

ميرخاني در ادامه افزود: يكي ديگر از كارهاي خيلي مهم ،شبكه جمع آوري و تصفيه فاضلاب خوابگاه ، استفاده مجدد از آب خاكستري تصفيه شده به منظور آبياري فضا سبز دانشگاه و ساير مصارف صرفه جويي در مصرف آب از اهداف اين پروژه است. با توجه به خشكسالي هاي اخير و مشكلات كمبود آب ،همچنين با توجه به وسعت فضاي سبز دانشگاه و خطر خشك شدن درخت ها موضوع استفاده از آب خاكستري از اهميت زيادي برخوردار است كه با تكميل اين طرح در مجموع حدود ۲۰۰۰۰۰ ليتر در مصرف آب صرفه جويي مي شود. وي در ادامه افزود:همچنين تمامي شاخص هاي ۹ گانه مديريت سبز كه با زير مجموعه هايش بيش از ۱۰۰ موضوع مختلف را در زمينه ي مديريت سبز شامل مي شود تماما" در دانشگاه اصفهان در حال پياده سازي است .

ميرخاني همچنين در ادامه بيانات خود تصريح نمود: غرفه دانشگاه اصفهان در سال گذشته در اولين نمايشگاه دستاوردهاي اجرايي دانشگاه ها،موسسات آموزشي،پژوهشي و پارك هاي علم و فناوري در حوزه مديريت سبز به عنوان غرفه برتر معرفي و دكتر محمد حسين اميد معاون اداري و مالي و مديريت منابع وزارت علوم،تحقيقات و فناوري از دكتر هوشنگ طالبي رئيس دانشگاه اصفهان براي كسب اين موفقيت تقدير به عمل آورد.

معاون اداري و مالي دانشگاه ضمن اشاره به روند اجراي طرح تصفيه پساب خاكستري اظهار داشت: در ابتداي امر آب خاكستري را از آب سياه جدا كرده كه الزام آن جداسازي لوله كشي فاضلاب‌هاي خوابگاه‌ها است و سپس در خارج از محيط خوابگاهي پكيجي قرار داده شده است كه آب خاكستري در آن احيا مي‌شود و به درياچه بالا سر دانشگاه منتقل و براي مصرف كشاورزي و آبياري درختان مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

ميرخاني در ادامه افزود: دستگاه تصفيه آب خاكستري با هزينه اي بالغ بر يك ميليارد و ۵۰۰ ميليون تومان در دانشگاه اصفهان راه اندازي شده كه شركت آبفا اصفهان با پرداخت ۳۵۰ ميليون تومان از هزينه ساخت و راه اندازي اين طرح، همكاري مطلوبي با دانشگاه داشته است. وي خاطر نشان ساخت : در حال حاضر ۲۰۰ متر مكعب در ثانيه آب خاكستري احيا و به چرخه استفاده بهينه، وارد مي شود.

وي همچنين افزود: دومين دستگاه آب خاكستري در سال آينده در دانشگاه اصفهان نصب و حدود ۲۴۰ واحد مسكوني كوي اساتيد و كاركنان،تحت پوشش اين دستگاه تصفيه پساب خاكستري قرار خواهند گرفت.

معاون اداري و مالي دانشگاه از احياي قنات به منظور آبياري فضاي سبز دانشگاه خبر داد و اظهار داشت: در منتهي اليه خيابان دانشگاه چند حلقه چاه ايجاد و با حفر چاه ها و تونل هايي براي احياي قنات به سبك قديمي اقدام و آب مازاد براي مصارف آبياري استفاده شده است.وي احيا قنات و پمپاژ آب به بالاي دانشگاه و استفاده از آبياري قطره اي و باراني را با هزينه اي بالغ بر ۱.۵ ميليارد ،يكي از كارهاي مهم در عرصه احيا فضاي سبز دانشگاه قلمداد نمود.

وي با اشاره به رشد ۲۰۰درصدي بودجه دانشگاه اظهار داشت:تخصيص بودجه فرمول خاص خود را دارد و دانشگاه در ۴ سال اخير با رشد ۲۰۰ درصدي بودجه مواجه بوده است به طوري كه در سال ۹۲ حدود۹۰ ميليارد بودجه داشته و اين رغم در سال ۹۶ به ۲۲۵ ميليارد افزايش يافته و تا كنون با مديريت صحيح تمامي بدهي هاي دانشگاه پرداخت شده است.

ميرخاني افزود: استراتژي دانشگاه ،كاهش وابستگي به بودجه دولتي و اتكا به درآمد هاي اختصاصي است كه براي رسيدن به اين مهم بايد در راستاي رسالت دانشگاه كه همان درامد زايي از طريق خدمت رساني علمي و فناوري است گام برداشت و همواره مراقب حفظ صيانت دانشگاه بود.

 

کلید واژه ها: پساب خاكستري - سيناپرس اصفهان -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]