کد خبر : 60999 یکشنبه 18 تیر 1396 - 09:40:48
ظهور-ابر-باکتری-مقاوم-به-آنتی-بیوتیک

هشدار سازمان بهداشت جهانی:

ظهور ابر باکتری مقاوم به آنتی بیوتیک

سیناپرس: سازمان بهداشت جهانی با انتشار بیانیه ای نسبت به شیوع جهانی عفونت باکتریائی سوزاک مقاوم به آنتی بیوتیک اخطار داد. این ابر باکتری را می توان از جمله بدترین نمونه های ثبت شده دانست که پتانسیل محدودی برای درمان این بیماری آمیزشی (STI) وجود دارد.

به گزارش سینا پرس ،سازمان بهداشت جهانی در پی ثبت موارد متعدد ابتلا به نوعی بیماری سوزاک در کشورهای فرانسه، ژاپن و اسپانیا که عامل Neisseria gonorrhoeae در همه بیماران مشاهده شده است اخطار داد. باکتری فوق در تمامی موارد ثبت شده نسبت به انواع درمان های آنتی بیوتیکی مقاومت نشان داده است. از سوی دیگر تئودورا وی (Teodora Wi) از مقامات سازمان بهداشت جهانی پیش بینی کرده است که نمونه های بیشتری از ابتلا به این بیماری در آینده به ثبت خواهند رسید.

سازمان بهداشت جهانی در پی ثبت موارد متعدد ابتلا به نوعی بیماری سوزاک در کشورهای فرانسه، ژاپن و اسپانیا که عامل Neisseria gonorrhoeae در همه بیماران مشاهده شده است اخطار داد. باکتری فوق در تمامی موارد ثبت شده نسبت به انواع درمان های آنتی بیوتیکی مقاومت نشان داده است.

وی در این رابطه می گوید: «موارد شناسائی شده تا امروز احتمالا تنها قله یخی شناور در آب محسوب شده و به دلیل وجود مشکلاتی در شناسائی و ثبت بیماری ها در بسیاری از کشورهای دارای درآمد کمتر این بیماری احتمالا فراگیر تر خواهد شد.»

سوزاک یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی محسوب می شود که از طریق آمیزش جنسی منتقل شده و به دلیل عدم بروز نشانه ها و شواهد، بسیاری از افراد مبتلا، از اینکه به این باکتری آلوده شده اند خبر نداشته و به زندگی عادی خود ادامه می دهند.

کاهش استفاده از تجهیزات بهداشتی در روابط جنسی و همچنین افزایش میزان سفرهای بین المللی از دیگر مواردی محسوب می شوند که موجب گسترش هر چه بیشتر این بیماری شده و پیش بینی می شود حدود 78 میلیون نفردر سراسر جهان در طول سال به این بیماری مبتلا شوند. باکتری عامل ایجاد کننده این بیماری تنها سبب ایجاد عفونت در اندام جنسی نکرده و می تواند در بافت ها و بخش های دیگر بدن از جمله روده نیز مستقر شده و عواقب بسیار ناگواری همچون عقیم شدن و افزایش احتمال ابتلا به اچ آی وی را نیز در پی داشته باشد.

ظهور این نوع از سوزاک مقاوم به انتی بیوتیک بسیار خطرناک محسوب می شود زیرا از دهه 1930 میلادی به بعد بیماری های گروه خانواده باکتری های STIs از جمله سیفلیس؛ سوزاک و کلامیدیا با تجویز یک دوره ساده انتی بیوتیکی درمان می شدند. در همین رابطه رامانا لاکسمیناریان (Ramanan Laxminarayan) مدیر مرکز دینامیک بیماری، اقتصاد و سیاست ایالات متحده آمریکا اعلام کرد: «در دهه هشتاد میلادی روش های مختلفی برای درمان و مقابله با بکتری سوزاک ابداع شد.»

به طور معمول پزشکان در مواجهه با این بیماری که عموما بدون نشانه است و در شرایط فقدان کیت تشخیص موضعی، در صورت تشخیص احتمال وجود STI در بیمار حتی بدون نشانه های عفونت، اقدام به ارائه انتی بیوتیک می کنند.

دکتر مانیکا بالاسگارما (Manica Balasegaram) از اعضای تیم پژوهشی این بیماری اعلام کرد: «در کوتاه مدت ما باید دستکم یک روش درمان قطعی برای این بیماری ارائه کرده و در ادامه امکان توسعه درمان های ترکیبی برای استفاده از بهداشت عمومی را ارزیابی کنیم.»

البته به اعتقاد کارشناسان حتی در صورت تهیه آنتی بیوتیک های قوی و جدید و ارائه روش های درمانی مناسب نیز بهترین روش مواجه شدن با این عارضه، پیشگیری محسوب می شود.

در خاتمه لازم به توضیح است که شرح کامل پژوهش های انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی در رابطه با باکتری فوق قرار است در کنگره جهانی اچ آی وی که در ماه جاری میلادی برگزار خواهد شد، ارائه شود.

احسان محمدحسینی

منبع: sciencealert

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها