کد خبر : 60686 یکشنبه 11 تیر 1396 - 15:18:52
دمای-تهران-آخر-هفته-به-40-درجه-می-رسد

دمای تهران آخر هفته به 40 درجه می رسد

مدیر گروه پژوهشی و هواشناسی دینامیک و هم دیدی پژوهشکده هواشناسی و علوم جوی گفت: پیش بینی ها نشان می دهد دمای تهران در روزهای پایانی هفته جاری به 39 تا 40 درجه برسد.

به گزارش سیناپرس، مجید آزادی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: دما در تهران در روزهای پنج شنبه ، جمعه و شنبه به 39 تا 40 درجه می رسد اما با دمای جنوب کشور به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست زیرا عرض های جغرافیایی این دو بخش از کشور متفاوت است.

وی اظهار کرد: در 50 تا 60 سال گذشته بالاترین دمایی که در تهران ثبت شده است 43 درجه است که در این سابقه زمانی چهار تا پنج بار تکرار شده است.
وی درباره افزایش 6 درجه ای دما در کشور گفت: این میزان افزایش برای نیمه شمالی کشور یعنی استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، شمال، شمال شرق، خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی پیش بینی شده است که در واقع یک جابجایی هوای گرم به سوی عرض های شمالی تر پیش بینی شده است.
آزادی اظهار کرد: پیش بینی افزایش 6 درجه ای دمای هوا در استان هایی مانند اهواز و خوزستان که در عرض های جنوبی قرار دارند صدق نمی کند البته به این معنا نیست که در این استان ها هوا خنک تر است اما احتمال اینکه دوباره به دمای 54 درجه برسد بسیار کم است، اکنون دما به 46 و 47 درجه رسیده است.
وی درباره افزایش دما در اهواز گفت: اولین باری که دمای هوای اهواز به 54 درجه رسید در 25 و 26 تیرماه سال 1346 ثبت شده است که دو روز ادامه داشت بنابراین اکنون هوای اهواز بسیار داغ است اما رکورد نیست، در استان خوزستان هم امیدیه، آقاجاری و دزفول هم در حدود 60 سال گذشته دمای 54 درجه ثبت شده دارند.
مدیر گروه پژوهشی و هواشناسی دینامیک و هم دیدی پژوهشکده هواشناسی و علوم جوی اظهار کرد: هوای اهواز در 60 سال گذشته چهار مرتبه به 54 درجه رسیده است.
وی درباره علت این میزان گرما گفت: افزایش دما به شرایط منطقه و عرض جغرافیایی بستگی دارد، به عنوان مثال در خوزستان جهت باد در خرداد، تیر و اوایل مرداد از سمت شمال غرب است یعنی از روی منطقه عراق و شمال عربستان به سمت ایران می وزد ، این مناطق هم کویری و داغ است بنابراین هوای گرم را با خود وارد خوزستان می کند.
آزادی ادامه داد: عرض های 30 درجه در کل کره زمین منهای مناطق دریایی بالاترین دما را دارند که به آنها منطقه جنب حاره گفته می شود.
وی در پاسخ به اینکه جهت باد همیشه وجود دارد اما چرا این چهار مورد داغ شده است گفت: در هواشناسی دو روز کاملا یکسان نداریم و از نظر طبیعی هم نمی تواند وجود داشته باشد، دمای هوای اهواز هم هر ساله به 50 تا 51 درجه می رسد اما یک وقت شرایط به گونه ای می شود که دما به 54 نیز می رسد.
وی اظهار کرد: هر ساله به طور میانگین در تیر و مرداد تعداد روزهایی که دمای هوا در اهواز بالای 50 درجه است حدود 10 تا 15 روز است.
آزادی افزود: شهر کویت با اینکه نزدیک ساحل قرار دارد اما همین ویژگی را دارد، جهت باد در آنجا نیز شمال غربی است یعنی همان گرمایی که در خوزستان وجود دارد در آنجا هم دیده می شود، در بصره و کربلا در عراق هم این گرما وجود دارد.
وی درباره تاثیر تغییر اقلیم در گرمایش دما گفت: وقتی صحبت از دمای 54 درجه در اهواز در سال 46 می کنیم بنابراین نمی توان رابطه معنا داری میان تغییر اقلیم و این گرما پیدا کرد البته نه اینکه بخواهم تغییر اقلیم را رد کنم اما این مورد یک سابقه 50 تا 60 ساله دارد چون ویژگی منطقه این است.
آزادی تاکید کرد: آمارهای هواشناسی چون پخش جهانی می شوند بسیار دقیق هستند، این آمار در کنار سایر اطلاعات کشورهای دیگر قرار می گیرد و اگر اختلاف معنا داری داشته باشند جامعه جهانی اطلاع رسانی می کند، نه فقط دما بلکه در مورد فشار هوا و سرعت وزش باد هم همینطور است چون جو پیوسته است و باید بین اطلاعات نیز پیوستگی وجود داشته باشد.
 بارش های تابستانی کمتر از حد معمول است
وی درباره بارش های تابستانی گفت: برای جنوب شرق کشور بارش تابستانه پیش بینی شده است که معمولا از اواسط تیر آغاز می شود، بارش در برخی مناطق قابل توجه است اما به طور کلی انتظار بارش چشمگیری را نداریم.
وی افزود: امسال هم پیش بینی ما این است که بارش تابستانی در مناطق جنوبی از سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، فارس، بوشهر، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد کمتر از حد معمول باشد،
برای استان های شمالی مانند گیلان، مازندران و گلستان هم انتظار داریم بارش تابستانی آن از اواسط مرداد آغاز و تا شهریور ادامه داشته باشد اما انتظارمان کمتر از حد معمول است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]