کد خبر : 60581 شنبه 10 تیر 1396 - 12:53:39
-از-رفتارهای-تغذیه-ای-ناسالم-خودداری-کنیم

از رفتارهای تغذیه ای ناسالم خودداری کنیم

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: عادات غذایی صحیح یکی از برکات ماه رمضان است که یک ماه آن را تمرین می کنیم؛ اما لازم است با پیگیری این عادات در سایر ماه ها، از رفتارهای تغذیه ای ناسالم خودداری کنیم.

به گزارش سیناپرس، دکتر غلامرضا محمدی فارسانی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: نظم در خوردن یک عادت غذایی مناسب است و شرایط ماه رمضان طوری است که روزه داران این نظم را فرا می گیرند، اما رعایت آن باید بعد از ماه رمضان هم ادامه پیدا کند.

محمدی اظهار کرد: همچنین کسانی که بعد از ماه رمضان فعالیت بدنی بیشتری دارند، می توانند علاوه بر وعده های اصلی غذایی، از میان وعده های بیشتری بهره ببرند. 2تا 3 میان وعده سبک به خصوص از میوه ها و سبزیجات می تواند برای آنها مناسب باشد.
این متخصص تغذیه گفت: ماه مبارک رمضان علاوه بر فیوضات معنوی، مزیت های متعدد جسمی را متوجه روزه داران می کند که استراحت دستگاه گوارش بدن در ایام روزه داری از جمله آنهاست؛ اما نباید با از سر گرفتن زیاده روی در خوردن برای دستگاه گوارش اشکال ایجاد کنیم.
وی به مردم توصیه کرد که از خوردن تنقلات ناسالم، غذاهای پرچرب و استفاده بی رویه از نمک و شیرینی در سایر ایام سال به شدت خودداری کنند.

مصرف 2 تا 3 لیوان شیر در روز
محمدی در خصوص سایر باید و نبایدهای رژیم غذایی پس از ماه رمضان، مصرف لبنیات از جمله شیر را مورد تاکید قرار داد و گفت: معمولا مصرف لبنیات (بخصوص شیر) در ماه رمضان کمتر می شود، ضروری است که مصرف شیرهای کم چرب را در سایر ایام در برنامه غذایی خود قرار دهند.
وی با اشاره به این که ماه رمضان امسال در فصل گرم سال قرار داشت و به همین دلیل ممکن است بخشی از مایعات بدن از دست رفته باشد، گفت: نیاز مایعات بدن را باید با مصرف آب، عرقیات گیاهی و سبزیجات و میوه های آبدار تامین کرد.
وی گفت: هرچند نیاز به مایعات برحسب وزن، فعالیت بدنی و مصرف انرژی متفاوت است اما بدن هر روز به طور متوسط نیاز به دو لیتر مایعات دارد.
محمدی گفت: مصرف عرقیات سنتی متناسب با مزاج و ذائقه هر فرد می تواند بخشی از مایعات مورد نیاز بدن را تامین کند که البته بهتر است از خوردن شربت عرقیات سنتی با شکر زیاد پرهیز شود.
وی ادامه داد که مصرف میوه علاوه بر فواید دیگر، می تواند آب مورد نیاز بدن را تامین کند که این عادت غذایی باید در جامعه افزایش پیدا کند. همچنین مصرف کافی گروه سبزیجات به دلیل داشتن فیبر و بسیاری از ریزمغذی ها باید در برنامه غذایی روزانه فراموش نشود.

 مصرف مواد پروتئینی توسط روزه اولی ها ضروری است
وی همچنین به روزه اولی ها توصیه کرد که پس از یک ماه روزه داری، لازم است از تمام گروه های غذایی به مقدار کافی استفاده کنند و حتما مواد پروتئینی مانند گوشت، حبوبات و حتی مغزها در برنامه غذایی آنها گنجانده شود.
وی گفت: در ماه رمضان مقداری از منابع انرژی بدن مصرف شده که باید با خوردن مواد مغذی، تامین شود و در این مسیر افراد باید از خوردن غذاهای پرچرب و پرنمک خودداری کنند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]