کد خبر : 60411 پنج شنبه 15 تیر 1396 - 00:14:46
کشف-نخستین-واکسن-توسط-پاستور

کشف نخستین واکسن توسط پاستور

سیناپرس: ششم جولای 1885 م. تلاش لویی پاستور (شیمیدان و زیست‌شناس فرانسوی) براي ساخت واکسن‌هاری به نتیجه رسید.

لویی در چنین روزی مایه پیشگیری ضد هاری را که ساخته بود با موفقيت روي نوجواني به نام ژوزف آزمايش كرد و با این کشف موفقیت‌آمیز، راه پيشگيري از سایر بيماري‌ها نیز هموار شد.

شهرت پاستور به واسطه شناخت نقش باکتری‌ها در بروز بیماری و کشف واکسن ضد هاری است. همچنین عمل پاستوریزه‌کردن که ماخوذ از نام اوست، از ابداعات این دانشمند است. برجسته‌ترین کار این دانشمند شیمی و فیزیک کشف دارویی برای درمان مرض وحشت‌آور هاری است.

پس از آن دیگر کسی از بیماری و شنیدن سگ هار دچار وحشت نشد. لویی پاستور به سال ۱۸۲۲ متولد شد پدرش رنگرز بود. او در دانشسرای عالی پاریس تحصیلات خود را به پایان رسانید. در دوران تدریس فیزیک در دیژون و آموزش شیمی در استراسبورگ در اندیشه کشف علت عدم تخمیر برخی مواد غذایی بودند و پیوسته ذهنشان مشغول آن بود. پاستور از کوشش بی‌فرجام همکارانش نومید نشد و سرانجام دریافت که ذرات زنده‌ای عامل حقیقی این تحولات هستند. او به سال ۱۸۷۲ کتاب معروفش را درباره تخمیر نوشت و از آن پس سازندگان مواد غذایی نیازمند به تخمیر دستور او را به کار بستند. در ۱۸۶۵ کرم ابریشم در فرانسه دچار مرض می‌شد و از بین می‌رفت و صنعت ابریشم‌سازی زیان می‌دید، پاستور همراه دوستش دوما بر این مهم همت گماشت. آنان پس از مدتی دریافتند که یک نوع باسیل موذی موجب آن‌همه آفت است و راه کشتنش آسان شد. کشت میکروب‌ها از ابداعات اوست.

او میکروب را می‌کاشت بعد به احشام تزریق می‌کرد و با این کار جان هزاران گاو و گوسفند را نجات می‌داد. این شیوه درباره مرغ‌ها نیز به کار گرفته شد و موثر بود. پاستور برای درمان هاری با حوصله قابل تمجیدی دل به کار بست و آزمایش‌های فراوانی روی سگ انجام داد و دلیرانه برای نخستین بار نتیجه تحقیق خود را روی انسان آزمود (۱۸۸۵). سه سال بعد انستیتو پاستور در پاریس بنیاد گذاشته شد و سپس از روی آن نمونه‌های زیادی در دنیا ایجاد شد. این موسسات تا کنون جان میلیون‌ها تن را از مرگ نجات داده‌اند و تا جهان باقی است این کوشش انسانی برقرار خواهد ماند.

 

 

 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها