کد خبر : 60116 سه شنبه 30 خرداد 1396 - 12:38:31
سه-چهارم-زمین-تا-سال-۲۱۰۰-گرفتار-موج-گرمایی-کشنده-می-شود

سه چهارم زمین تا سال ۲۱۰۰ گرفتار موج گرمایی کشنده می شود

پیش بینی جدیدی که در نیچر منتشر شده حکایت از آن دارد که سه چهارم زمین تا سال ۲۱۰۰ گرفتار موج گرمایی کشنده می شود.

به گزارش سیناپرس از مهر و به نقل از پاپیولار ساینس، موج گرما در سال ۱۹۹۵، بالغ بر ۷۳۹ تن را در شیکاگو به کام مرگ فرو برد. این اتفاق تلخ باز هم روی داد، این بار در اروپا که طی آن حدود ۷۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند. تنها ۷ سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۰ حدود ۵۵ هزار تن در روسیه قربانی موج گرما شدند.

با نگاهی به گذشته و همچنین تکیه بر داده های مشاهداتی، باید منتظر بروز موج گرمایی شدیدتر در آینده بود.بر اساس مطالعه ای که در نیچر به چاپ رسیده است، امواج گرمایی شایع تر از آن چیزی هستند که ما تصور می کنیم.

محققانی که این مطالعه را انجام داده اند می گویند ۳۰ درصد از جمعیت سراسر جهان حداقل در ۲۰ روز از سال در معرض گرمای شدید و کشنده قرار دارند.

به گفته آنها اگر در جهت کاستن از آلاینده های کربنی که به تشدید شرایط سخت ناشی از امواج گرمایی منجر می شود اقدامی صورت نگیرد باید منتظر یک فاجعه بود.

مقاله منتشر شده در نیچر نشان می دهد که این فاجعه در برگیرنده ۷۴ درصد از جمعیت زمین خواهد بود که تا سال ۲۱۰۰ در معرض امواج گرمایی کشنده قرار می گیرند. البته این روند هم اکنون نیز آغاز شده که در نتیجه آن شماری از انسانها جان خود را از دست می دهند.

محققان برای ارایه این مطالعه به سراغ ۹۱۱ مطالعه دیگر رفته و از داده هایی استفاده کرده اند که برخی از آنها به سال ۱۹۴۹ میلادی باز می گردد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]