کد خبر : 6010 سه شنبه 01 اردیبهشت 1394 - 16:16:26
درخواست-وزارت-علوم-برای-مقابله-با-تقلب-علمی

انجمن های تخصصی برای تدوین آیین نامه مقابله با تقلب و تخلف های علمی همکاری کنند

درخواست وزارت علوم برای مقابله با تقلب علمی

معاون پژوهش و فناوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از انجمن های علمی کشور درخواست کرد برای تدوین آیین نامه مقابله با تقلب و تخلف های علمی با این وزارتخانه همفکری و همکاری داشته باشند.

به گزارش ایرنا، دکتر وحید احمدی روز سه شنبه در نشست روسای انجمن های علمی کشور که با حضور وزیر علوم ترتیب یافته بود، اظهار داشت: این واقعیت قطعی وجود دارد که رسیدن به یک نظام علمی پویا و فعال، فقط از طریق یک نظام مرکزی و دستوری محقق نمی شود بلکه باید از نقش موثر انجمن های علمی در مسیر تبیین و تعمیق سیاست های علمی کشور و برنامه ریزی در این راه استفاده کنیم.

وی با تاکید براینکه اداره نظام علمی از بالا به پایین میسر نمی شود، ادامه داد: برای تحقق توفیقات علمی باید بدنه و مجموعه مدیریتی در کنار یکدیگر و همراه هم باشند و در این میان، انجمن های علمی فارغ از بحث های تشریفاتی باید نقش عظیم خود را برای پیشبرد اهداف دولت و دستگاه های مختلف کشور ایفا کنند.

احمدی به تعداد زیاد انجمن های علمی در کشور و اعتبارات مالی اندک در این حوزه اشاره کرد و گفت: ما به اعتبارات اندک انجمن های علمی واقفیم و به نوبه خود سعی کردیم کمک هایی به آنها داشته باشیم که در همین راستا به برخی دانشگاه ها ابلاغ کردیم که حق عضویت استادان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در انجمن ها را بپردازند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین برای کمک به درآمدزایی انجمن های علمی، برخی اقدامات وزارت علوم همچون ارزیابی و رتبه بندی ها را به انجمن های تخصصی واگذار کرده ایم که واگذاری ارزیابی پارک های علم و فناوری به انجمن پارک ها از آن جمله است.

معاون وزیرعلوم با بیان اینکه واگذاری ارزیابی ها و رتبه بندی ها به تشکل های غیردولتی در تمام دنیا امری رایج است، گفت: درنظر داریم از همکاری این انجمن ها در ارزیابی نشریات علمی نیز استفاده کنیم و اکنون نیز این انجمن ها علاوه بر حضور موثر در کمیسیون های تخصصی شورای عالی عتف ، از نظر مشورتی آنها در زمینه های مختلف بهره می گیریم.

احمدی پرهیز از کمی گرایی و تقویت ظرفیت ها، ارتقای کیفیت و نقش آفرینی بیشتر انجمن ها را از رویکردهای اصلی معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم برشمرد.

کلید واژه ها: وزارت علوم - تقلب علمی -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها