کد خبر : 59422 پنج شنبه 18 خرداد 1396 - 12:30:15
برای-خواندن-فکر-دیگران،-به-صدای-قلبتان-گوش-کنید

نتایج مطالعه محققان انگلیسی می‌گوید

برای خواندن فکر دیگران، به صدای قلبتان گوش کنید

سیناپرس: نتایج مطالعه صورت گرفته توسط محققان دانشگاه آکسفورد نشان می دهد، افرادی که به صدای ضربان قلب خود گوش می دهند، از توانایی بهتری برای درک احساسات اطرافیان برخوردار هستند. این توانایی می تواند به برخی از افراد مبتلا به اوتیسم و اسکیزوفرنی کمک کند.

آیا می توانید صدای ضربان منظم و آرام قلب خود را در سینه احساس کنید؟ در این صورت شما درحال درک وضعیت داخلی خود - فرآیندی موسوم به انگیزش و تحریک درونی (interoception) - هستید.

تصور می شود که ایجاد احساسات در وهله نخست، نیازمند تفسیری از وضعیت داخلی بدن است. به عنوان مثال، اگر سگ هاری را مشاهده کنید، تنها زمانی دچار احساس ترس می شوید که ضربان قلب یا میزان عرق در کف دستان افزایش پیدا کند.

برخی افراد با توانایی ضعیف تحریک درونی، در درک احساسات اطرافیان دچار مشکل هستند.

محققان بر این باورند که تحریک درونی در عین حال برای درک افکار دیگران و به عبارتی ذهن خوانی نیز بسیار حائز اهمیت است. اینطور عنوان می شود که اگر ما در تشخیص احساسات خود دچار مشکل هستیم، قطعا تفسیر و درک احساسات اطرافیان - و حالات ذهنی مربوطه - برای ما دشوارتر خواهد بود.

آزمون درک احساسات دیگران

برای بررسی دقیق تر این موضوع، محققان دانشگاه آکسفورد به سرپرستی جف برد، از 72 داوطلب خواستند تا تعداد ضربان قلب خود را - بدون استفاده از انگشتان دست برای گرفتن نبض - شمارش کنند.

سپس شرکت کنندگان، ویدئوهایی شامل تعاملات اجتماعی مختلف را مشاهده کردند. بعد از هر کلیپ، سوالات چند گزینه ای پرسیده شد تا توانایی شرکت کننده در تفسیر وضعیت روحی شخصیت فیلم سنجیده شود. پاسخگویی به برخی سوالات نیازمند درک درست از احساسات شخصیت فیلم داشت.

نتایج بدست آمده نشان داد، افرادی که در شمارش تعداد ضربان قلب خود عملکرد بهتری داشتند، بهتر می توانستند به چنین سوالاتی پاسخ دهند.

آنیل ست، از محققان دانشگاه ساکس خاطر نشان کرد: «مطالعاتی مانند این پژوهش نشان می دهند که توانایی های تحریک درونی در روش های مختلف، برای کارهای متفاوت کاربرد دارند؛ اما این ارتباطات بسیار پیچیده هستند. شاید جالب باشد که ابعاد دیگر تحریک درونی، از جمله تنفس را نیز مورد بررسی قرار دهیم.»

جف برد نیز بر این باور است که ضعیف و مشکل در تحریک درونی، نقش مهمی در طیف وسیعی از علائم در مبتلایان به اوتیسم و اسکیزوفرنی ایفا می کند. به عنوان مثال، برخی از مبتلایان به اوتیسم با صداهای بلند و نور زیاد مشکل دارند؛ این مسائل با تحریک درونی در ارتباط هستند و باعث افزایش ضربان قلب می شوند.

هنوز مشخص نیست که آیا تمرین کردن برای افزایش انگیزش و تحریک درونی (interoception)، می تواند به افزایش حس همدلی افراد کمک کند یا خیر؛ اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد، نگاه کردن در آینه به تقویت این قدرت کمک می کند و احتمالا گوش کردن به ضربان قلب نیز از کارکرد مشابه برخوردار است.

معصومه سوهانی

منبع: newscientist

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها