کد خبر : 58881 یکشنبه 07 خرداد 1396 - 11:08:17
عمل-جراحی-ارتوپدی-با-هیپنوتیزم-در-مشهد-انجام-شد

عمل جراحی ارتوپدی با هیپنوتیزم در مشهد انجام شد

سیناپرس: عمل جراحی ارتوپدی به روش هیپنوتیزم، بر روی یک جوان ۳۲ ساله که برای خارج کردن پیچ و پلاک از دست به بیمارستان امام رضا (ع) دانشگاه علوم پزشکی مشهد مراجعه کرده بود با موفقیت انجام شد.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر مهدی فتحی دانشیار گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: دوعدد پلاک چهار سوراخه  از استخوان متاتارس جوان ۳۲ ساله ساکن تهران، بدون بیهوشی و بی حسی با بهره مندی از روش القائات هیپنوتیزم با موفقیت خارج شد.

این متخصص بیهوشی وفلوشیپ فوق تخصصی بیهوشی قلب دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود : هیپنوتیزم یک حالت مغزی است که با انحراف توجه توسط تصاویر ذهنی فراهم می‌شود و فعل انفعالات ناشی از این انحراف توجه،سبب انفکاک ذهنی از فرایند ادراک درد در بیمار می شود.

فتحی خاطر نشان کرد: در تمام مدت عمل، بیمار تحت مانیتورینگ استاندارد از جمله ارزیابی سطح هوشیاری توسط دستگاه بای اسپکترال ایندکس بود.

وی با اشاره به اینکه سطح هوشیاری بیمار در تمام مدت عمل بین ۹۰ و ۹۸ بود، افزود: این عدد موید هوشیاری کامل بیمار در عین بی‌دردی کامل است. به گونه‌ای که نه تنها زمان تراشیده شدن پریوست استخوانی و خارج کردن پلاک ها و حتی استفاده از الکتروکوتر  بیمار در بیداری کامل بودو بدون درد و در کمال آرامش این عمل انجام شد، بلکه در تمام مدت عمل «تورنیکه» روی بازوی بیمار که در حالت بادشده قرار داشت، هیچ علامتی از درد و یا تحریکات دردناک در نوار قلب، تعداد ضربان و فشار خون و چهره بیمار دیده نشد .

دکتر محمد حسنی استادیار ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز ضمن ابراز رضایت از انجام عمل جراحی ارتوپدی با روش هیپنوتیزم افزود: هر سه حالت دردناک که در بیماران ارتوپدی داریم(برش، جداسازی پلاک وکوتر و بخیه) برای این بیمار بدون درد انجام شد.

متخصص ارتوپدی خاطرنشان کرد: دردو مرحله پلاک ها از دست جدا شد و خوشبختانه  بدون هیچ تحریکی که نشانگر احساس درد در بیمار باشد عمل با رضایت کامل انجام شد.

دکتر فتحی عضو هیات علمی گروه بیهوشی دانشگاه با اشاره به اینکه هیپنوتیزم جایگزین بیهوشی یا بی‌حسی نیست افزود: در مواردی که استفاده از داروهای بیهوشی برای افراد ممنوعیت  یا محدودیت استفاده داشته باشد  درمحدوده سنی بین ۴ تا میانسالگی می توانند پس از یک مشاروه روانپزشکی فرایند یک عمل جراحی باروش هیپنوتیزم را انجام دهند.

فتحی خاطر نشان ساخت: در حال حاضر این روش در کلیه دانشگاه های دنیا در حال آموزش به متخصصین بیهوشی و روانپزشکی و همچنین سایر گروه های مرتبط با درمان است.

وی با بیان اینکه تا کنون چهار کنگره جهانی هیپنوتیزم  توسط انجمن هیپنوتیزم و دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شده است بیان داشت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در فرایند پژوهش و برگزاری سمینارهای باز آموزی در کشور پیشرو است.

کلید واژه ها: بیهوشی - هیپنوتیزم - جراحی -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها