کد خبر : 58292 چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 - 09:11:22
نمایه-سازی-۱۱۰هزار-مقاله-همایش­-در-مرکز-اطلاعات-علمی-جهاددانشگاهی

در قالب جویشگر ملی انجام شد؛

نمایه سازی ۱۱۰هزار مقاله همایش­ در مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی

سرپرست مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی از نمایه سازی بیش از ۱۱۰ هزار مقاله در قالب ۱۳۰۰ عنوان همایش معتبر علمی در راستای طرح ملی جویشگر بومی در SID خبر داد.

به گزارش سیناپرس به نقل از مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، فاطمه عظیم زاده با بیان این خبر افزود: این مقالات در حال حاضر از طریق بانک مجامع علمی این تارگاه در دسترس کاربران قرار گرفته است.

وی گفت: این طرح بزرگ ملی در زمره طرح‌های ملی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان مسئول اجرای آن تعیین شده و مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی به عنوان یکی از تامین کننده محتوای سرویس جستجوی مستندات علمی در عرصه مجامع علمی انتخاب شده است.

سرپرست مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی افزود: و در طی سه فاز اقدام به شناسایی و ارزیابی مجموعه مقالات معتبر و نمایه سازی مجامع معتبر علمی کشور کرده است.

عظیم زاده خاطرنشان کرد: در فاز اول این پروژه ماموریت مرکز اطلاعات علمی شناسایی و اعتبارسنجی کلیه صاحبان محتوای مستندات علمی معتبر در حوزه مجامع علمی کشور بود که با پایان یافتن آن، در فاز دوم و سوم کار نمایه سازی مقالات و ثبت نویسندگان و ارکان همایش ها و کنفرانس های  علمی کشور در بانک مجامع علمی تارگاه SID آغاز و در حال انجام است. این مقالات مربوط به مجامعی است که از سال ۱۳۹۱ تاکنون برگزار شده اند.

وی گفت: در حال حاضر منابع بسیاری از مجامع علمی معتبر که توسط انجمن های علمی و مراکز معتبر علمی و تحقیقاتی برگزار شده جمع آوری و نمایه شده است، ضمن اینکه با مکاتبه با کلیه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در سطح کشور، اطلاعات سایر مجامع علمی برگزارشده در حال جمع آوری و نمایه سازی است.

سرپرست مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۱۱۰ هزار مقاله در قالب  ۱۳۰۰ عنوان همایش در دو بانک مجامع علمی فارسی و انگلیسی SID نمایه شده و متن کامل مقالات به طور رایگان در دسترس کاربران قرار گرفته است.

وی افزود: بر اساس اطلاعات ثبت شده تا این لحظه مجامع علمی حوزه گروه تخصصی علوم پزشکی با ۲۸ درصد بیشترین عنوان را به خود اختصاص داده اند و مجامع علوم انسانی با ۲۲.۵ درصد در جایگاه بعدی قرار گرفته اند. نکته قابل توجه حضور ۷.۵ درصدی مجامع علمی در حوزه بین رشته ای است که نشان از توجه و رشد و اهمیت یافتن  آن در بین سایر گروه های تخصصی است.

عظیم زاده خاطرنشان کرد:  طرح جویشگر بومی به منظور دستیابی به بهترین جویشگر در زبان فارسی‌ تدوین شده که چشم انداز آن رسیدن به دقیق‌ترین جویش در زبان فارسی و دستیابی به با کیفیت‌ترین سرویس‌های بومی به زبان فارسی است. هر یک از جویشگرهای بومی که در این طرح حمایت می شوند در یک فضای رقابتی به کاربران خدمات متنوعی ارائه می دهند.

وی یادآور شد: این امکان همچنان تا پایان فاز سوم این پروژه برای کلیه مراکز علمی و تحقیقاتی شامل دانشگاه ها، پژوهشکده ها و انجمن های علمی مهیا است تا نسبت به  ارسال فایل های همایش های برگزار شده از سال ۱۳۹۱ تا خرداد ۱۳۹۶ به این مرکز اقدام کنند و ضمن نمایه سازی مقالات تحت پوشش هر سازمان به نام آنها، در این طرح بزرگ ملی مشارکت کنند.

سرپرست مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی گفت: پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی به نشانی www.SID.ir در طی ۱۲ سال فعالیت خود به عنوان یک مرجع عظیم منابع علمی و تنها بانک با دسترسی آزاد (Open Access) در کشور، خدمات خود را از طریق بانک های نشریات علمی، مجامع علمی و طرح های پژوهشی به کاربران خود ارائه می دهد.

وی افزود: بازدید میلیونی کاربران از این پایگاه و تنوع و جامعیت منابع موجود در آن باعث شده تا مقالات آن در بسیاری از موتورهای جستجوی ملی و بین المللی شناسایی شده و مورد استفاده قرار گیرد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]