کد خبر : 57681 شنبه 16 اردیبهشت 1396 - 11:53:09
جایزه-زیست-محیطی-آمریکا-به-دانشمند-مکزیکی-رسید-

باوجود تیرگی روابط میان آمریکا و مکزیک؛

جایزه زیست محیطی آمریکا به دانشمند مکزیکی رسید

سیناپرس: خوزه ساروخن، بوم شناس اهل مکزیک موفق به دریافت جایزه تیلر (Tayler Prize)، یکی از معتبرترین جوایز زیست محیطی جهان شد.

جایزه تیلر برای دستاوردهای زیست محیطی، سال 1973 و با هدف گرامیداشت یاد جان و آلیس تیلر، بنیان گذاشته شد. این جایزه یکی از نخستین جوایز معتبر بین المللی برای علوم زیست محیطی، بهداشت محیط و انرژی محسوب می شود.

مراسم اهدای چهل و چهارمین جایزه تیلر (Tayler Prize) در واشنگتن برگزار شد و طی آن، پروفسور خوزه ساروخن (José Sarukhán) به عنوان برنده جایزه تیلر 2017 معرفی شد.

ساروخن در این مراسم، از فرصت استفاده کرده و در سخنانی، نگرش نادرست دولت ترامپ نسبت به علم را به چالش کشید و خواستار بازگشت آمریکا به روش تفکر مبتنی بر شواهد شد. وی گفت: یک دولت روشنفکر و سالم باید از فعالیت های علمی متعالی و مستقل، برای تحقق جهانی مطلوب، حمایت کند.

یکی دیگر از موضوعاتی که ساروخن در سخنرانی خود به آن اشاره کرد، انتقاد از ساخت دیوار حائل در مرز آمریکا و مکزیک بود. وی افزود: اگر این دیوار ساخته شود، بسیاری از گونه های پستانداران از جمله جگوارها قادر به حرکت آزادانه در محدوده سرزمین اصلی خود نخواهند بود. این کار نه تنها منجر به انزوای ژنتیکی خواهد شد، بلکه در برخی گونه های می تواند به معنای انقراض باشد.  

یکی از فعالیت های قابل توجه پروفسور ساروخن، تأسیس CONABIO، نخستین نهاد فدرال جهان برای حمایت از تنوع زیستی ملی است.

جایزه زیست محیطی تیلر شامل مدال طلا و هدیه نقدی 200 هزار دلاری است.

 

مترجم: معصومه سوهانی

منبع: tylerprize.usc

no-alt

خوزه ساروخن، برنده جایزه تیلور 2017

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]