کد خبر : 55873 یکشنبه 06 فروردین 1396 - 10:57:11
۳۶۵-روز-اکتشافات-علمی-را-با-ما-ورق-بزنید-سال-کشف-مواد-جدید

جهان علم در سالی که گذشت؛

۳۶۵ روز اکتشافات علمی را با ما ورق بزنید/ سال کشف مواد جدید

دنیای علم طی ۳۶۵ روز گذشته، هر روز اتفاق تازه ای را تجربه کرد. اتفاقاتی در حوزه های مختلف که هرکدام به طریقی روی بخشی از زندگی انسان تاثیر گذاشته اند.

به گزارش مهر،ساخت ابرماده، مشاهده فعالیت پس از مرگ انسان و غیره در سال گذشته را هیچ کس پیش بینی نمی کرد. برخی از رویدادهایی مانند پاک شدن بدن ۵بیمار از ویروس ایدز به سختی قابل باور است. برخی دیگر مانند پرورش جنین در آزمایشگاه مدت هاست که تحت مطالعه است و رویدادهایی مانند کشف قدیمی ترین نشانه حیات و ساخت ابرجامد حتی جامعه علمی را نیز شگفت زده کرد. هرچند این رویدادها منجر به کشف برخی از از راز و رمزهای حیات در کره خاکی شدند، اما تقلا و تلاش انسان برای بیشتر دانستن همچنان ادامه خواهد شد. به هرحال آنچه در زیر می خوانید گوشه ای از رویدادهایی است که طی سال گذشته رقم خورد:

ساخت کریستال زمان در آزمایشگاه

در سال گذشته بالاخره محققان توانستند «کریستال زمان» تولید کنند. کریستال‌های معمولی ساختار اتمی دارند که در فضا تکرار می شود مانند الماس و یاقوت. اما آنها بدون تحرک هستند زیرا در هسته آنها توازن وجود دارد. این درحالی است که کریستال زمان مانند ژله لرزان است. به همین دلیل توازن و شکل ثابتی ندارند.

ساخت نخستین ترکیب هیدروژن متالیک و ناپدید شدن آن

حدود یک قرن پس از نظریه پردازی، بالاخره محققان دانشگاه هاروراد توانستند متالیک هیدروژن را بسازند. محققان برای ساخت آن هیدروژن را تحت فشاری بیشتر از هسته مرکز زمین قرار دادند. هیدروژن متالیک را می توان در ابررساناها به کار برد. اما حدود دوماه بعد هنگامیکه دانشمندان مشغول آزمایش روی این ترکیب بودند، خطایی ساده سبب شد تنها نمونه هیدروژن متالیک جهان ناپدید شود!

اولین پیوند بازوی دنیا 

محققان انگلیسی برای اولین بار موفق به پیوند بازوی مصنوعی به بیماری شدند. این بازوی مصنوعی با اتصال اعصاب ستون فقرات به تکه‌ای از ماهیچه سالم بازو به بیمار اجازه می‌دهد به طور مستقیم و تنها با فکر کردن درباره کاری که می‌خواهد با بازو انجام دهد، آن را حرکت دهد.

ساخت فلز مایع جدید

محققان ماده جدیدی از فلزات مایع و ذرات مغناطیسی ساخته اند. این ماده جدید eGaln  نام گرفته است و جالب آنکه قابلیت ماده جدید برای ایجاد یا تغییر حوزه های مغناطیسی در حالت مایع، پنج برابر قدرتمندتر از فلز مایع خالص است.

مشاهده فعالیت مغزی تا ۱۰ دقیقه پس از مرگ

در سالی که گذشت یک اتفاق عجیب پزشکی رخ داد. پزشکان بخش مراقبت های ویژه در بیمارستانی کانادایی متوجه شدند پس از قطع دستگاه های پشتیبانی حیات ۴ بیمار در حال احتضار و اعلام فوت آنها، هنوز فعالیت مغزی شان ادامه داشت.

ذخیره اطلاعات روی  دی ان ای

دانشمندان روشی برای رمزگذاری دی ان ای و ذخیره اطلاعات یافته اند که ۱۰۰ بار کارآمدتر از  روش های قبلی است و می تواند ۲۱۵ پتابایت اطلاعات را روی یک گرم دی ان ای ذخیره کند. دانشمندان در آزمایش ها با استفاده از الگوریتمی به نام DNA Fountain، شش فایل (یک فیلم کوتاه، کل یک رایانه OS و یک کارت هدیه آمازون) را درون یک ذره دی ان ای ذخیره کردند.

ساخت ابر جامد 

محققان دانشگاه MIT نوع جدیدی از ماده به نام «ابر جامد» ساخته اند که ویژگی های جامد و مواد «ابر مایع» را دارد. این ماده دو خاصیت متضاد جامد و ابرمایع را با هم ترکیب کرده است. به گفته محققان این کشف به تولید آهن رباهای ابررسانا و سیستم های حمل ونقل صرفه جو در انرژی کمک زیادی می کند.

رشد نخستین جنین مصنوعی در آزمایشگاه

دانشمندان انگلیسی نخستین جنین مصنوعی جهان را با استفاده از سلول های بنیادی ساختند. دانشمندان سلول های بنیادین ECS و TCS یک موش را مهندسی و ترکیب کردند. سپس آنها یک بستر ژلی سه بعدی ساختند که سلول های بنیادی  می توانستند در آن رشد کنند و فرایند تشکیل جنین را انجام دهند. محققان امیدوارند با این روش برخی رازهای مربوط به شکل گیری جنین و تولد را کشف کنند.

قدیمی ترین نشانه حیات کشف شد

میکروارگانیسم هایی به شکل لوله های قرمز و کوچکی در صخره های شمال شرقی کانادا یافت شده اند که در حقیقت قدیمی ترین فسیل های کره زمین هستند. دانشمندان هنگام مطالعه سنگ هایی با قدمت ۳.۷۷ میلیارد سال متوجه فسیل های لوله ای شکل به رنگ قرمز شدند.

ساخت ماده خم کننده امواج صوت

محققان نوعی ماده جدید با قدرتی درونی ساخته اند که می تواند امواجی صوتی را خم کند، شکل دهد و آنها را متمرکز کند. این ساخته در حقیقت یک «فراماده» است که گاهی اوقات تولید آن غیرممکن به نظر می رسد. محققان معتقدند می توان از این روش هات اسپات های صوتی ساخت یا  امواج اولتراساوند با شدت بالا را متمرکز کرد.

ناپدید شدن ویروس ایدز در بدن ۵ بیمار

دانشمندان اسپانیایی واکسنی برای ایدز ساخته اند که ویروس این بیماری را در بدن ۵ بیمار از بین برده است. اکنون هفت ماه است که اثری از ایدز در بدن این بیماران دیده نمی شود. بیماران با استفاده از این واکسن دیگر نیازی به مصرف داروهای  ضد ویروسی(ARV) ندارند.

آموزش فوتبال به زنبورهای عسل 

محققان دانشگاه کویین مری لندن در سال گذشته به زنبورهای عسل بازی فوتبال آموختند! محققان به زنبورها یاد دادند با پرتاب کردن توپی زرد رنگ داخل یک سوراخ در زمین فوتبال، جایزه ای شیرین دریافت کنند.

درمان دست معلول کودک با استخوان پا

پزشکان توانسته اند برای نخستین بار در جهان اختلال ژنتیکی دست یک کودک را با پیوند زدن استخوان و مفصل از پای او درمان کنند.

٧ سیاره مشابه زمین کشف شد

یکی از مهمترین یافته های محققان در سال 95 کشف دانشمندان ناسا بود آنها اعلام کردند طی تحقیقات خود حداقل ٧ سیاره مشابه زمین کشف کرده اند. این سیاره ها به دور یک ستاره می چرخند که  ٤٠ سال نوری با زمین فاصله دارد. شباهت سیاره های کشف شده به زمین از لحاظ اندازه و دمای سطح بدان معناست که احتمالا در سطح آنها آب وجود دارد.

دریاچه ای از کربن مذاب در اعماق زمین وجود دارد

زمین شناسان در عمق ۲۵۰ کیلومتری زمین دریاچه ای از کربن مذاب کشف کرده اند. آنها براساس یافته های این تحقیق تخمین می زنند ۱۰۰ هزار میلیارد متریک تن دی اکسید کربن در اعماق زمین وجود دارد.

رکورد پرتاپ ماهواره در هند زده شد

 هند با پرتاب ۱۰۴ ماهواره به فضا در یک ماموریت رکورد جدیدی در تاریخ ثبت کرده است. این کشور در سال ۲۰۱۴ میلادی، ۳۷ ماهواره را در یک ماموریت به فضا فرستاد.

نشانه هایی از تولد منظومه شمسی در کویر لوت کشف شد

 گروهی از دانشمندان روس با همکاری استادان دانشگاه کرمان در کویر لوت ایران بقایای شهاب سنگی را یافتند که تصور می شود حاصل تولد منظومه شمسی در ٤.٥ میلیارد سال قبل بوده است. این گروه نمونه هایی به وزن ١٣ کیلوگرم کشف کردند که به شهاب سنگ شباهت داشتند. همچنین تصور می شود ٨٠ درصد از نمونه ها، منشا فرازمینی داشته باشند.  

جلبک ۱۶ ماه در فضا زنده می ماند

دانشمندان ایستگاه فضایی بین المللی کشف کرده اند جلبک می تواند ۱۶ ماه در فضای خارج ایستگاه بین المللی فضایی زنده بماند. این نمونه ها به زمین فرستاده شدند تا وجود هرگونه تغییراتی ژنتیکی در این گونه بررسی شود.  

مولکولی که مقاومت ابرباکتری را می شکند

دانشمندان  مولکولی ساخته اند که می تواند مقاومت در برابر آنتی بیوتیک را در ابر باکتری های مختلف از بین ببرد. این مولکول مقاومت ابر باکتری در برابر آنتی بیوتیک را معکوس می کند و به این ترتیب فرد می تواند از داروهایی استفاده کند که هم اکنون بلااستفاده هستند.

ماده ای ۱۰ برابر قدرتمند از فولاد ساخته شد

محقان موسسه MIT توانسته اند به وسیله ترکیب گرما و فشار یک ترکیب سه بعدی از گرافن بسازند. آنها طی فرآیند آزمایش متوجه شدند نمونه های ساخته شده از این ماده خلل و فرج دار هر چند تراکمی کمتر از فولاد دارد اما ۱۰ برابر آن قدرتمند است.

«اسکات کلی» با فضا خداحافظی کرد

«اسکات کلی» فضانورد سرشناس آمریکایی بطور رسمی از یکم آوریل ماه جاری میلادی پس از ۲۰ سال فعالیت در ناسا بازنشستگی خود را اعلام کرد. وی توانست در مجموع ۵۲۰ روز در فضا اقامت کند و اکنون به ماموریت های فضایی خود در سن ۵۲ سالگلی خاتمه داد.

تولید تخمکهای مصنوعی با چاپگر سه بعدی

محققین دانشگاه بوستون با بکارگیری چاپگرهای سه بعدی توانستند تخمک هایی را تولید کنند که قابلیت باور شدن دارند. ساختار این تخمک های تولید شده، حاوی موادی ژلاتینی است که آن را در بر گرفته است و در آن هورمون استروژن انسانی تزریق شده است که قابلیت رشد داشته باشد.

ساخت مولکول های متفاوت با خواص فیزیکی متنوع 

محققین آلمانی موفق به ساخت مولکول هایی شده اند که هر کدام دارای خواص فیزیکی متفاوتی هستند. این مولکول ها می توانند در اشکال مختلف تولید شوند و کاربرد آنها در ساخت نانو روبات ها و میکرو میکسرها بر روی تراشه های آزمایشگاهی است.

این مولکول همه ویروس‌ها را نابود می‌کند

 گروهی از محققان IBM با همکاری انستیتو مهندسی زیستی و فناوری نانو در سنگاپور مولکول بزرگی تولید کرده اند که قابلیت نابودی انواع مختلفی از ویروس ها را دارد و مانع از آن می شوند که انسانها را آلوده کند.

 تولید رگ از ژل

دانشمندان ژلی ساخته اند که پس از تزریق به داخل بدن رگ تولید می کند. این دستاوری بزرگ در علم پزشکی محسوب می شود که به دگرگونی بزرگی در زندگی مبتلایان به دیابت منتهی خواهد شد.

نام چهار عنصر جدید جدول مندلیف نهایی شد

عناصر خانه های  ۱۱۳، ۱۱۵، ۱۱۷ و ۱۱۸ جدول مندلیف در شرایط آزمایشگاهی تولید شده بودند. نام این عناصر به ترتیب نیهونیوم» عنصر شماره ۱۱۳، «موسکوویوم» عنصر شماره ۱۱۵ و دارای ۱۱۵ پروتون، «تنسین» عنصر شماره ۱۱۷ و «اوگانسون» در جایگاه شماره ۱۱۸ جدول تناوبی هستند.

عامل قطعی انتقال ویروس زیکا شناسایی شد

دانشمندان برزیلی به طور قطعی اعلام کردند که پشه Aedes aegypti عامل اصلی انتقال ویروس زیکا به انسان است.

 کشف ۱۰۰ ناحیه جدید در مغز

دانشمندان دانشگاه واشنگتن نقشه تازه ای از مغز منتشر کرده اند که حاوی نزدیک به ۱۰۰ منطقه ناشناخته جدید است. آنها با استفاده از اسکنرهای پیشرفته و رایانه هایی که از برنامه های قدرتمند هوش مصنوعی بهره می گیرند برای کشف مناطق پنهان مغز استفاده کرده اند.

کشف بزرگترین میدان گاز هلیم دنیا 

محققین توانستند میدان بزرگی از گاز هلیم را در کشور تانزانیا کشف کنند. به گفته محققین ذخایر گاز هلیم این میدان فقط در یک قسمت آن برای پر کردن بیش از یک میلیون اسکنرهای پزشکی ام آر آی کافی خواهد بود.

 اهدای جایزه نوبل فیزیک به سه دانشمند

سال گذشته جوایز نوبل در رشته های شیمی و فیزیک به سه دانشمند تعلق گرفت.  در رشته فیزیک دیوید جی تولس، دانکن هالدان و  مایکل کاسترلیتز از انگلیس برای کشف نظری انتقال فاز توپولوژیک این جایزه را دریافت کردند. در رشته شیمی نیز ژان پیر ساووژ، فریزر استودارت و برنارد فرینگا به خاطر ساخت کوچکترین ماشین این جایزه را دریافت کردند.  نوبل پزشکی نیز به پروفسور یوشینوری اسومی برای کشف مکانیسم اتوفاژی اهدا شد.

 
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]