کد خبر : 55635 سه شنبه 24 اسفند 1395 - 02:51:45
عوامل-ویروسی-کاهش-جمعیت-زنبور-عسل-در-کلونی‌ها-شناسایی-شد

با تلاش محققان کشور

عوامل ویروسی کاهش جمعیت زنبور عسل در کلونی‌ها شناسایی شد

دکتر مجتبی محرمی گفت: با توجه به تحقیقات و آزمایش‌های انجام شده در این موسسه، عوامل ویروسی کاهش جمعیت زنبور عسل در کلونی‌ها شناسایی شد که گزارش نهایی آن در سال 96 انتشار می‌یابد.

به گزارش سیناپرس و به نقل از خبرگزاری ایسنا، رئیس بخش تحقیق و تشخیص بیماری‌های زنبور عسل، کرم ابریشم و حیات وحش موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به اینکه از سال 90 طرح‌های تحقیقاتی بخش تحقیق و تشخیص بیماری‌های زنبور عسل، کرم ابریشم و حیات وحش بر روی شناسایی ویروس‌های مهم بیماری زا در زنبور عسل متمرکز شده، اظهار کرد: علت این امر مواجه شدن با پدیده کاهش جمعیت زنبور عسل در کلونی‌ها در 10 سال گذشته بود.

وی با بیان اینکه این مهم سبب وارد شدن خسارات سنگینی به زنبورداران کشور شده بود، افزود: در جستجوی عوامل این پدیده که در دنیا به CCD معروف است، علل ویروسی، میکروبی، سموم، آفات و عوامل فیزیکی مطرح شد که علت ویروسی این پدیده در موسسه رازی مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس بخش تحقیق و تشخیص بیماری‌های زنبور عسل، کرم ابریشم و حیات وحش موسسه رازی خاطرنشان کرد: در همین راستا در سال 90 طرح شناسایی 6 ویروس بیماری‌زای مهم در زنبور عسل در این موسسه ارائه شد که ویروسی فلجی حاد، ویروس فلجی مزمن، ویروس ملکه، ویروس نوزادان زنبور عسل، ویروس دفرمه شدن بال‌ها و ویروس کشمیر از آن جمله بودند.

وی گفت: با همکاری سازمان دامپزشکی کشور، جمع‌آوری نمونه‌های بیماری‌زا در سطح 23 استان تا سال 93 انجام شد و در نهایت به این پی بردیم که این عوامل، نقش بسیار مهمی در کاهش جمعیت زنبور عسل در کلونی‌ها دارند.

دکتر محرمی از ویروس فلجی اسرائیلی به عنوان یکی از مهمترین این ویروس‌ها یاد کرد و افزود: این ویروس حدود 10 سال است که در دنیا وجود دارد.

وی با بیان اینکه از سال 93 تاکنون بر روی شناسایی و تحقیق ویروس فلجی اسرائیلی در 3 استان تمرکز یافته‌ایم، اضافه کرد: در سال آینده گزارش نهایی این طرح ارائه خواهد شد؛ اما لازم به ذکر است که این ویروس متاسفانه در ایران وجود دارد و ترکیب آن با سایر ویروس‌های شناسایی شده، باعث تشدید عارضه کاهش زنبور عسل در کلونی‌ها می‌شود.

کلید واژه ها: زنبور عسل - موسسه رازی -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]