کد خبر : 55600 دوشنبه 23 اسفند 1395 - 09:20:52
تولید-چشمه‌های-رادیوتراپی-برای-درمان-سرطان-توسط-محققان-کشور

دستاورد پژوهشگاه هسته‌ای؛

تولید چشمه‌های رادیوتراپی برای درمان سرطان توسط محققان کشور

محققان کشور موفق به تولید چشمه‌های رادیوتراپی شدند که می توان از آنها در «براکی تراپی» و جهت درمان سرطان و تومورهای مغزی استفاده کرد.

به گزارش سیناپرس به نقل از مهر، دکتر شهاب شیبانی از پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و برگزیده جشنواره خورازمی در خصوص طرح «تولید چشمه های براکی تراپی ید- ۱۲۵ » که از پرمصرف ترین چشمه های براکی تراپی در دنیا است، گفت: بر اساس اخرین امار منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی در سال ۹۱ حدود ۸۵ هزار نفر در ایران به بیماری سرطان مبتلا شده و ۵۰ هزار نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست داده اند.

وی با بیان اینکه تخمین زده می شود تا سال ۲۰۳۰ این آمار دو برابر شود، خاطر نشان کرد: این طرح به منظور توسعه براکی تراپی در کشور از طریق کسب دانش فنی و تولید چشمه که از پرمصرف ترین چشمه های براکی تراپی در دنیاست در سازمان انرژی اتمی اجرایی شد.

وی افزود: این پروژه می تواند بر اساس برنامه جامع  کنترل سرطان در کشور و در راستای ارتقای کمی و کیفی محصولات درمانی رادیوتراپی مورد بهره برداری قرار گیرد.

شیبانی با تاکید بر اینکه این پروژه در سازمان انرژی اتمی ایران اجرایی شده است، عنوان کرد: در این طرح روش های مختلف تولید هسته چشمه ها بررسی و دانش فنی آن که روش جذب بر روی سیم نقره برای اکتیویته پایین و جذب بر روی میکرو کره برای اکتیویته بالا است بدست آمد.

وی با اشاره به روند اجرایی این پروژه خاطرنشان کرد: روش های بارگزاری هسته در غلاف این چشمه ها به وسیله جوشکاری لیزری مورد بررسی و پارامترهای بهینه جوش بدست آورده شده روش های کنترل کیفی این چشمه ها بررسی و فرآیند کنترل بر اساس استانداردها پیاده سازی شد.

شیبانی افزود: پارامترهای دزیمتری این چشمه ها مورد ارزیابی و مقایسه با پارامترهای چشمه های تجاری مشابه قرار گرفته که از تطابق قابل قبولی برخوردار است.

به گفته وی، طراحی و پیاده سازی خط تولید خودکار به منظور کاهش خطرات پرتوگیری پرسنل انجام شد.

مجری طرح این پروژه گفت: بیش از ۳۰۰ عدد چشمه تولید و در مراحل بالینی درمان تومورهای مغزی (۴۰ بیمار) و تومورهای ملانومای چشمی (۱۵ بیمار) با همکاری بیمارستان های شهدا تجریش وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و بیمارستان فوق تخصصی چشم فارابی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران مورد استفاده واقع شد.

وی گفت: از این چشمه ها برای درمان تومورهای مغزی ۴۳ نفر، و برای تومور چشمی روی  ۱۷ نفر جراحی انجام دادیم که این افراد مراحل درمانی را به خوبی طی کردند.

شیبانی با تاکید بر اینکه باید برای توسعه این روش با مراکز درمانی ارتباط بیشتری داشته باشیم، گفت: از این چشمه ها می توان در زمینه های دیگری مانند تومور سرطان مری، پروستات، تومور سر و گردن بهره برد.

وی افزود: از دیگر نتایج این طرح می توان به فراهم آوردن امکان تولید محصولات جدید براکی تراپی برای مصارف درمانی جدید و ایجاد زمینه صادرات و ارایه خدمات درمانی اتباع کشورهای خارجی منطقه اشاره کرد.

وی با بیان اینکه این چشمه توسط کشورهای امریکایی و بلژیکی به تولید می رسد، گفت: از انجایی که نمی توانیم این چشمه ها را وارد کشور کنیم در صدد برآمدیم تا آنها را به تولید برسانیم.

این طرح در سی امین جشنواره خوارزمی رتبه دوم طرح های توسعه ای  را در گروه تخصصی  علوم پایه کسب کرده است.

براکی تراپی (Brachytherapy) یک نوع درمان با اشعه است که برای معالجه سرطان به کار می رود. در براکی تراپی از یک نوع انرژی به نام تابش یونیزان برای کشتن سلول های سرطانی و کوچک کردن تومور استفاده می شود. برخلاف درمان با تابش خارجی (EBT) که در آن منبع تابش اشعه ایکس پر انرژی که در بیرون از بدن بیمار قرار می گیرد، براکی تراپی مستلزم قرار گیری مواد رادیواکتیو مستقیماً داخل تومور ویا در مجاور آن است.

براکی تراپی که همچنین درمان تابش اشعه داخلی نیز نامیده می شود، به منظور تابش بیشتر اشعه برای درمان و معالجه نواحی کوچکتر تومور در زمان کمتر، در مقایسه با نوع درمان خارجی، توسط پزشک مورد استفاده قرار می گیرد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]