کد خبر : 5528 دوشنبه 24 فروردین 1394 - 16:47:48
مردان-با-مصرف-گوجه-فرنگی-در-برابر-سرطان-پروستات-واکسینه-می-شوند

مردان با مصرف گوجه فرنگی در برابر سرطان پروستات واکسینه می شوند

دبیر علمی نخستین کنگره بین المللی نفرولوژی و اورولوژی گفت: اثر حفاظتی مصرف گوجه فرنگی (به ویژه به صورت پخته و رب گوجه فرنگی) در جلوگیری از سرطان پروستات به اثبات رسیده است.

به گزارش ایرنا از دبیرخانه نخستین کنگره بین المللی نفرولوژی و اورولوژی، دکتر علیرضا قدیان افزود :مصرف فراوان چربی با ایجاد تغییر در متابولیسم کلسترول و استروئید، شانس بروز سرطان را افزایش می دهد. 

وی با بیان اینکه مصرف سبزیجات یا رنگدانه های سبز و زرد یک اثر حفاظتی از بروز سرطان پروستات دارد، اظهار کرد: شانس بروز سرطان پروستات با گذشت سن افزایش می یابد ممکن است به علت تغییرات هورمونی حاصله نظیر کاهش مقدار آندرسترون و یا افزایش مقادیر سرمی استروژن و استرادیول باشد.

وی ادامه داد: تماس با عوامل شغلی و محیطی شانس بروز سرطان را بیشتر می کند، شغل هایی که شانس بروز سرطان را بیشتر می کنند شامل کارگرانی که با کودها، بافتنی ها و لاستیک سر و کار دارند، تماس با باتری های حاوی کادمیوم است.

دبیر علمی نخستین کنگره بین المللی نفرولوژی و اورولوژی گفت : هیچ روش اثبات شده قطعی برای جلوگیری از بروز سرطان پروستات وجود ندارد، با این حال با توجه به این که اندازۀ پروستات پس از سن حدود 45 تا 50 سالگی آغاز به رشد می کند به افراد بالای این سن توصیه می شود روزانه یک گوجه فرنگی خام مصرف کنند.

قدیانی با بیان این که در کشورهای پیشرفته سرطان پروستات شایع ترین سرطان پس از سرطان پوست و مرگ آورترین سرطان در مردان پس از سرطان ریه است، گفت: مهم ترین عامل خطرزای سرطان پروستات سن است. بیش از 70 درصد مردان که سرطان در آنها مشخص شده است، بیش از 65 سال سن دارند.

وی افزود: به نظر می رسد عوامل ژنتیکی(سیاه پوستان آمریکا بیشتر مبتلا می شوند)، به ویژه در خانواده هایی که تشخیص سرطان در آنها، در سن پایین تر از 60 سالگی بوده است، در پیشرفت سرطان پروستات نقش داشته باشد. خطر سرطان با افزایش شمار خویشاوندان نزدیک مبتلا به سرطان، افزایش می یابد.

دبیر علمی نخستین کنگره بین المللی نفرولوژی و اورولوژی افزود: غربالگری موجب تشخیص سریع تر و در مراحل پائین تر بیماری شده و درنتیجه اثربخشی درمان را بیشتر کرده و موجب افزایش طول عمر مبتلایان می شود.

براساس این گزارش، نخستین کنگره بین المللی نفرولوژی و اورولوژی 20 تا 22 خردادماه در سالن همایش های رازی برگزار می شود. 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]