کد خبر : 54874 شنبه 07 اسفند 1395 - 09:32:30
ثبت-نام-در-ماراتن-مسیه-95-آغاز-شد

ثبت نام در ماراتن مسیه 95 آغاز شد

سیناپرس: پنجشنبه 12 اسفند، دقایقی پس از غروب خورشید، سوت آغار رقابت مسیه 95 در روستای قالهر از توابع شهرستان دلیجان نواخته خواهد شد.

ماراتن مسیه، شناخته‌شده‌ترین و دیرپاترین رقابت رصدی منجمان آماتور ایران است که از فروردین ماه 1380 تقریبا هرسال به طور پیوسته و به صورت سراسری برگزار شده است. در جریان این برنامه، ده‌ها منجم آماتور از سراسر ایران گرد هم می‌آیند تا با ابزار‌های رصدی خود، اعم از تلسکوپ‌ها و دوربین‌های دوچشمی، به رصد 110 جرم فهرست مسیه بپردازند.

روال برگزاری رقابت به‌گونه‌ای است که رصدگران آسمان شب به رصد کهکشان‌ها، خوشه‌های ستاره‌ای و سحابی‌های مورد نظر خواهند پرداخت و با طلوع خورشید و پایان یافتن رقابت هر رصدگری که تعداد بیشتری از این اجرام را رصد کرده باشد، با انتخاب داوران ماراتن به‌ عنوان برنده رقابت معرفی خواهد شد. برای ارزیابی عملکرد شرکت‌کنندگان نیز کارشناسان ماهنامه نجوم، که همگی از مدرسان بنام و برندگان ادوار پیشین رقابت‌ها هستند، بررسی‌های لازم را انجام خواهند داد و در موارد لازم راهنمای رصدگران نیز خواهند بود.
در چند دوره اخیر، بخش آموزشی هم به ماراتن مسیه افزوده شده است. این بخش مختص افرادی است که کم‌تر با رصد اجرام اعماق آسمان آشنایی دارند یا ابزار رصدی ندارند، اما می‌خواهند با حضور یافتن در فضای رقابت هم تجربه بیاندوزند و هم به کمک راهنمایان و کارشناسان ماهنامه نجوم به یادگیری صورت‌های فلکی و مبانی رصد آسمان بپردازند.
در این رقابت برای علاقه مندان به عکاسی از آسمان شب نیز بخشی در نظر گرفته شده است. بخش عکاسی رقابت، که در دو بخش عکاسی نمای باز و عکاسی اعماق آسمان برگزار می‌شود، فرصت مناسبی برای عکاسان علاقمند است تا توانایی‌های خود را در عرصه عکاسی از آسمان به چالش بکشند.
 
 قوانین شرکت در ماراتن مسیه را در اینجا بخوانید
 
جنب‌وجوش رصدگران شرکت‌کننده در ماراتن مسیه 94، نیاسر، کاشان. عکس: محسن صالحی
 
 ثبت نام در ماراتن
ثبت‌ نام ماراتن مسیه 95 از 19 بهمن آغاز شده و تا 11 اسفند ادامه خواهد داشت. در صورت ثبت نام تا پایان روز ششم اسفند از 20 درصد تخفیف در ثبت نام برخوردار خواهید شد.
ثبت نام تلفنی از طریق شماره‌های 77212524 و 76871406 – 021 از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 تا 16 و ثبت نام اینترنتی از طریق این لینک  امکان‌پذیر است:
 
 
 
در صورت بروز هرگونه مشکل در مراحل ثبت نام می‌توانید با شماره تلفن‌های 77212524 و 76871406 – 021 تماس بگیرید و ثبت‌نام را تلفنی انجام دهید.
هزینه شرکت در ماراتن امسال 185هزار تومان است که در صورت ثبت نام تا ششم اسفند با 20 درصد تخفیف، هزینه ثبت نام 150 هزار تومان خواهد بود. به علاوه شرکت‌کنندگان متقاضی استفاده از اتوبوس‌های در نظر گرفته شده از طرف ماهنامه نجوم به منظور رفت و برگشت به محل رقابت، می‌بایست هزینه‌ اتوبوس را جداگانه پرداخت کنند.
شرکت‌کنندگان در نظر داشته باشند برای رفت‌و‌آمد به محل رقابت می‌توانند از خودرو‌های شخصی استفاده کنند.
همچنین امکان استفاده از اتوبوس ویژه شرکت‌کنندگان در ماراتن نیز برای رفت و برگشت به محل برگزاری ماراتن در قالهر از طرف ماهنامه نجوم پیش‌بینی شده است. علاقه‌مندان به استفاده از این اتوبوس می‌توانند هنگام ثبت نام هزینه آن را جداگانه پرداخت کنند.
 
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]