کد خبر : 54365 شنبه 23 بهمن 1395 - 11:12:44
ماهی-گورخری-راه-درمان-صرع-را-هموار-کرد

ماهی گورخری راه درمان صرع را هموار کرد

محققان موسسه ملی سلامت آمریکا، عملکرد داروی جدید بیماری صرع را بر اساس نتایج آزمایشات انجام شده با استفاده از ماهی گورخری، در آزمایشات بالینی به کار گرفتند.

 به گزارش ایرنا از مدیکال ساینس، این اولین بار است که محققان یک شیوه درمانی بالقوه را که با استفاده از مدل ماهی‌ها شناسایی شده است، مستقیما در آزمایشات بالینی به کار می‌گیرند.محققان به‌ منظور آزمایش عملکرد دارویی موسوم به لورکاسرین در درمان نوع پیشرفته‌ای از صرع کودکان موسوم به سندروم دروت از ماهی گورخری استفاده کردند و دریافتند این دارو شدت حملات را کاهش می‌دهد.

سندروم دروت به دلیل یک جهش ژنتیکی ایجاد می‌شود و محققان با شبیه‌سازی این جهش ژنتیکی توانستند بیماری صرع را در ماهی گورخری ایجاد کنند.
سپس محققان اثر لورکاسرین را روی پنج کودک مبتلا به سندروم دروت که بدن آن‌ها در برابر سایر داروهای ضد صرع مقاوم بود، مورد آزمایش قرار دادند. استفاده از این دارو در تمام کودکان موجب کاهش دفعات حمله صرع شد. حتی برخی از این کودکان به مدت دو هفته حمله‌ای نداشتند. اما بعد از گذشت سه ماه میزان حملات افزایش یافت. البته شدت این حملات کمتر از دوره زمانی پیش از شروع درمان با لورکاسرین بود.
بر اساس نتایج این آزمایشات، امکان درمان اختلالات عصبی ناشی از جهش‌های ژنتیکی از طریق به‌کارگیری یک شیوه درمانی کارآمد و دقیق مبتنی بر دارو وجود دارد.
صرع یک اختلال عصبی است که منجر به تشنج می‌ شود. تشنج ناشی از بیماری صرع مکرر است و در طول زمان شدیدتر می ‌شود. در حال حاضر حدود سه میلیون نفر در آمریکا به این بیماری مبتلا هستند و سالانه 48 نفر از هر 100 هزار نفر به صرع مبتلا می شوند. هیچ درمان قطعی برای این بیماری عصبی مزمن وجود ندارد و یک سوم بیماران مبتلا به صرع، در مقابل انواع درمان مقاوم هستند و روش های کنونی برای آنان موثر نیست.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Brain‌ منتشر شده است.

کلید واژه ها: ماهی گورخری - درمان صرع - پژوهش -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها