کد خبر : 51863 دوشنبه 01 آذر 1395 - 11:01:07
بومی‌سازی-افزایه‌های-پرمصرف-در-سیمانکاری‌-چاه‌های-نفت

بومی‌سازی افزایه‌های پرمصرف در سیمانکاری‌ چاه‌های نفت

سیناپرس: بر اساس قرارداد پژوهشی برای پروژه پژوهشی «تولید بومی بسته 10 قلم افزایه پرمصرف و راهبردی در عملیات سیمانکاری چاه‌های نفت و گاز» در قالب طرح ملی کیمیا، عملیات آزمایش میدانی 6 قلم افزودنی بومی‌سازی و عملیاتی شد.

این قرارداد مابین بین پژوهشگاه صنعت نفت و مدیریت پژوهش‌وفناوری شرکت ملی نفت ایران منعقد شد.

دکتر حمید سلطانیان، مسؤول پروژه بومی‌سازی 10 قلم از افزایه‌های سیمان حفاری راهبردی در صنعت نفت و گاز ضمن اعلام این مطلب افزود: فاز اول این پروژه که آزمایش میدانی سه قلم افزایه بود، در ماه گذشته انجام و در شهریور ماه امسال نیز آزمایش میدانی سه قلم افزایه دیگر با موفقیت انجام شد.

وی ادامه داد: مرحله دوم این پروژه توسط تیم اجرایی پژوهشگاه صنعت نفت و با حضور ناظر فنی پروژه از مدیریت نظارت بر تولید نفت و گاز و همچنین نماینده کارفرما در شهریور ماه در چاه چشمه خوش به منظور طراحی و فرمولاسیون دوغاب سیمان راهنما و دنباله لوله جداری 8/95 اینچ مطابق با مشخصات برنامه و شرایط چاه انجام شد.

این مسول پروژه مهمترین هدف عملیات سیمان­کاری اولیه را فراهم کردن یک پوشش ناحی‌ه­ای از نواحی تولیدی تا سطح دانست و افزود: این پوشش ناحیه‌­ای باید در تمام طول عمر چاه وجود داشته باشد و در فضایی که سیمان وجود دارد، نباید حرکت سیال اعم از گاز و مایع صورت گیرد.

وی در همین راستا تصریح کرد: در طی عملیات سیمان­کاری، فضای حلقوی بین لوله­ جداری و سازند توسط دوغاب سیمان که دارای ترکیب مشخصی است، برای جلوگیری از نفوذ سیال سازند پر می‌­شود.

سلطانیان با تاکید بر این‌که با وجود گذشت 100 سال که از قدمت نفت در کشور ما می‌گذرد، گفت:‌ اکثر افزودنی‌هایی که در صنعت نفت استفاده می‌شود، وارداتی بوده و همچنین به دلیل تحریم‌های همه جانبه‌ مدت زمان زیادی است که واردات آن نیز به کشور لغو شده است، از این رو افزودنی‌های تهیه شده از کیفیت پایین‌تری از کشورهای متفرقه خریداری شده‌اند، از سوی دیگر، با توجه به طراحی افزایه‌های مربوطه در محیط‌های عملیاتی متفاوت، نمونه‌های متعددی از عدم سازگاری بین افزایه‌های به کار برده‌شده با یکدیگر دیده شده است که نتیجه این امر، کاهش بازده فرایندهای طراحی‌شده خواهد بود که این امر می‌تواند به طور مستقیم تاثیر خود را بر روی نرخ تولید و عمر چاه‌های حفرشده بگذارد.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه صنعت نفت با بیان‌ این‌که خوشبختانه توانستیم در مقیاس آزمایشگاهی این 10 قلم افزودنی را به نتیجه برسانیم، افزود: پس از مقیاس آزمایشگاهی، بر اساس پیشنهاد فنی پروژه، تولید نیمه‌صنعتی این اقلام در حضور کارفرما و ناظرین طرح انجام شد و پس از کنترل کیفی افزودنی‌های مذکور در شرایط واقعی چاه و تایید کارفرما، در مرحله نخست سه قلم و در مرحله بعدی سه افزایه دیگر از این افزودنی‌ها در چاه چشمه خوش 22 که متعلق به مناطق نفت مرکزی است، استفاده و نتایج مناسبی حاصل شد.

وی در ادامه با اشاره به این‌که استفاده از افزودنی‌های اروپایی و آمریکایی هزینه بسیار بالایی را در بردارند، افزود: برای نمونه افزودنی کنترل‌کننده افت صافی دما بالا با نام تجاری D-167 که در گذشته از آمریکا وارد می‌شده است، حدود 150 دلار به ازای هر پوند هزینه در برداشته است، ولی این افزودنی پس از بومی‌سازی در داخل کشور حدود 15 دلار است؛ از این رو بومی‌سازی این افزودنی‌ها از لحاظ اقتصادی کاملا مقرون به صرفه بوده و همچنین از خروج ارز نیز جلوگیری می‌کند.

سلطانیان با بیان این‌که سه قلم از افزودنی‌­هایی که در مرحله اول آزمایش میدانی شده‌اند، شامل ریتار­در دما پایین و متوسط و پراکنده‌ساز آب شیرین است، تصریح کرد: این پراکنده‌سازها در بیشتر ترکیبات دوغاب سیمان که فاقد نمک باشد، وجود داشته و ریتارها نیز در سیستم‌های نمکی و غیر نمکی قابل استفاده هستند.

وی ریتارها و پراکنده‌سازها را از افزودنی‌هایی دانست که در بیشتر ترکیبات دوغاب سیمان چاه‌های نفت و گازی استفاده می‌شوند و تصریح کرد: در مرحله دوم این پروژه، کارفرمای پروژه درخواست انجام عملیات سیمانکاری لوله جداری 8/5- 9 اینچ همین چاه را با استفاده از سه قلم از افزودنی‌های دیگر شامل ریتار در دما بالا، پراکنده‌ساز آب شور و افزودنی جلوگیری‌کننده از نفوذ گاز بومی‌سازی شده را به پژوهشگاه پیشنهاد داد که آزمایش میدانی آن نیز در شهریور ماه سال 95 با موفقیت کامل انجام شد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها